Rozrywka

Pierwsza taka majówka w Miętnem

Dodano:
garwolin - Pierwsza taka majówka w Miętnem

Patriotyczna muzyka, gra terenowa „W obronie Konstytucji Trzeciego Maja”, warsztaty historyczne i wiele innych atrakcji – to wszystko czekało na mieszkańców powiatu garwolińskiego, którzy przybyli do Miętnego na pierwszą rodzinną majówkę.

- Chcemy wrócić do tradycji czasów naszych dziadków. W czasach II Rzeczpospolitej Święto Konstytucji było najważniejszym świętem państwowym. Były uroczystości kościelne, defilady, pokazy, a później wspaniała zabawa na świeżym powietrzu. Tam stał grajek z akordeonem, na scenie można było usłyszeć zespoły taneczne, gdzie indziej występowały zespoły ludowe czy lokalni iluzjoniści – mówił starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, zapraszając mieszkańców do wspólnego świętowania w Miętnem.

Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, całe rodziny ściągnęły do Miętnego, by razem obchodzić narodowe święto. Muzyczną oprawę pikniku zapewniły szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu garwolińskiego. Uczniowie przygotowali bogaty repertuar. Pojawiły się zarówno utwory patriotyczne, czy piosenki powstańcze zaprezentowane przez uczennice ZSP im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie, czy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie. Zaprezentowano utwory takie jak: „Ja to mam szczęście:, „Powrócisz tu”, „Być może gdzie indziej”. Współczesne, polskie utwory muzyczne wykonał zespół muzyczny z ZSP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Fragmenty dramatu Juliana Ursyna Niemcewicza pt. „ Powrót posła” odegrali przez mieszkańcami powiatu uczniowie z ZSP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

Wspaniałe widowisko muzyczne zapewnił także Zespół Ludowy z Gończyc. Piękne ludowe stroje i ciekawa aranżacja ludowych melodii, która rozbrzmiała w zabytkowym zespole parkowo-dworskim, przeniosła uczestników do przeszłości, do dawnych, bogatych majówek. W trakcie pikniku nie zabrakło także radosnych tańców, do których zaprosili uczniowie ze szkolnego koła tanecznego prowadzonego przez panią Jadwigę Walendę w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zatańczono takie tańce jak: walc, belgijka, kowbojka czy cha-cha.

Równolegle z muzyczną biesiadą, na terenie parku odbywała się rodzinna gra terenowa „W obronie Konstytucji 3 maja”.  Adrian Pogorzelski zaprosił chętnych do udziału w zabawie, wprowadzając w tematykę gry i nawiązując do udziału naszego powiatu w dziele tworzenia Konstytucji 3 Maja. Z szeregiem trudnych zadań musieli zmierzyć się uczestnicy zabawy. Strzelanie z łuku, władanie mieczem, łamanie szyfru rosyjskiego szpiega, to tylko niektóre z nich. Odnalezienie około 9 punktów, a w każdym z nich zdobycie fragmentu hasła ostatecznie doprowadzić mogło do zwycięstwa i dotarcia do szpiega.

REKLAMA:


- To była świetna zabawa, a zadania, które rozwiązywaliśmy były naprawdę trudne – mówiła po zwycięstwie drużyna z Miętnego.
Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki czy gry planszowe.

Kiełbaski z grilla i tradycyjną grochówkę serwował Powiatowy Ośrodek Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem. Wielką popularnością cieszyła się fotobudka, w której mieszkańcy powiatu garwolińskiego mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie. Najmłodszych uczestników do malowania twarzy zaprosili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie na swoim stoisku promowali zdrową żywność, zachęcając, by ekologiczne nawyki wprowadzać w codzienne życie. Piknik poprowadzili dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem i Andrzej Szałas – nauczyciel z ZSP nr 1 w Garwolinie.

Wspólnie odtańczony polonez, w którym zatańczyli włodarze miasta i powiatu zaprowadził uczestników do „Ogniska patriotyzmu”, gdzie miały miejsce warsztaty historyczne. Tu był pokaz ładownia broni czarnoprochowej i demonstracyjny strzał oraz pokaz lania kul muszkietowych. Wszyscy mogli podziwiać mundur i uzbrojenie żołnierzy armii polskiej czasów reformy sejmu czteroletniego. Przy ognisku nie mogło zabraknąć także wspólnego śpiewu przy gitarze. Śpiewano takie utwory jak: Pierwsza kadrowa, Serce w plecaku czy Przybyli ułani. Przy blasku ognia dobiegła końca pierwsza majówka w Miętnem.

Starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski podziękował wszystkim, którzy przybyli do Miętnego, by wspólnie celebrować narodowe święto.
- Bardzo się cieszę, że odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie, że spędziliśmy ten radosny czas wspólnie, że byliśmy po prostu razem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej, a my powrócimy do zwyczajów naszych przodków – mówił na zakończenie.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 47

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 38ddf96a8a) Odpowiedz

gdyby nie uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół to tam by była garstka osób

hmm (, #IP 9017f0d3fe) Odpowiedz

Nie dziwne, że było tak mało osób. Kto i kiedy ogłaszał, że odbywa się takie wydarzenie?

mel (, #IP a55c7e8c07) Odpowiedz

I co z tego ja nie mogę patrzeć jak ten park jest niszczony wycinane krzewy ozdobne,kwiaty wiem co było a co jest bo codziennie jestem w paru i widzę ja pan konserwator zieleni wycina wszystko nie mając pojęcia o pielęgnacji zieleni.

(, #IP 3e692f9729) Odpowiedz

garstka to razem z nimi jest