Rozrywka

Spotkajmy się na Senatorskiej! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

Dodano:
garwolin - Spotkajmy się na Senatorskiej! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

Spotkajmy się na Senatorskiej! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina
Na scenie Kapela Czerniakowska, zespół Ustronie ze Skierniewic i Garwoliński Sekstet Kameralny, a wzdłuż jednej z najstarszych ulic w Garwolinie wystawy związane z historią i tradycją miasta oraz rękodziełem. Będzie można posłuchać Mirona Białoszewskiego i zatańczyć w rytmie oberka. Nie zabraknie garwolińskiego rosołu – ale to nie jedyna kulinarna atrakcja.

Czy w Garwolinie uda się pobić rekord Guinnessa? Przekonacie się w trzecią niedzielę maja na Senatorskiej.

To będzie już czwarta edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina – imprezy, która zyskała ogromną sympatię mieszkańców całego powiatu garwolińskiego. Co roku w maju na ulicę Senatorską przybywają całe rodziny, by przypominać sobie, jak wyglądał dawny Garwolin.

- Bardzo cieszymy się, że festiwal wpisał się na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń i że cieszy tak wielką popularnością. To impreza, która łączy pokolenia. Starszym pozwala wrócić wspomnieniami do czasów minionych, a młodszym poznać świat swoich rodziców i dziadków. Wspólnymi siłami, współpracując z różnymi środowiskami, udaje nam się ocalić od zapomnienia to, co najważniejsze – naszą tożsamość – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

21 maja ulica Senatorska w Garwolinie znów zamieni się w wehikuł czasu. Będzie można obejrzeć wystawę zdjęć starego Garwolina, zajrzeć do dawnej apteki i zakładu kuśnierskiego, przyjrzeć się starym sprzętom domowym i narzędziom, spróbować swoich sił w tworzeniu ceramiki, a nawet skorzystać z usług fryzjera. Nie zabraknie także stoisk z rękodziełem – będzie można nabyć między innymi ręcznie robione maskotki, poduszki czy rzeźby. A to wszystko w niezwykłym klimacie dawnych czasów. Ulicą Senatorską będą się przechadzać żydowscy handlarze i sam Józef Piłsudski z żoną u boku. Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy festiwalu także przyszli przebrani w dawne stroje, nie tylko te codzienne, lecz także odświętne, a nawet ślubne!

Hej wesele!

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina jest tradycyjne polskie wesele, dlatego impreza rozpocznie się o godzinie 15:00 uroczystym weselnym korowodem, który przejdzie od siedziby Urzędu Skarbowego w Garwolinie pod główną scenę festiwalową. Na czele korowodu nie byle jaka para – Józef Piłsudski z żoną, a z nimi zespół i goście weselni. Wesele u marszałka potrwa pewnie do białego rana i każdy może przyjść w pitasy. Będzie można także obejrzeć pokaz mody ślubnej i wystawę portretów ślubnych ze zbiorów Barbary Witczak-Witaczyńskiej. Będzie można zaszaleć na dechach przy małej scenie, gdzie koncert do tańca zagra Zawołany Skład Weselny, a na koniec na wspólną biesiadę - i w lewo, i w prawo - zaprasza Garwoliński Sekstet Kameralny. Wesele będzie, hejże hej!
Idziemy na rekord! Najdłuższy pasztecik z Garwolina?

REKLAMA:


Podczas festiwalu nie zabraknie oczywiście tradycyjnego garwolińskiego rosołu, ale to nie będzie jedyna kulinarna gratka. Już po raz kolejny Hotel Sulbin podejmie próbę bicia rekordu Guinnessa. Tym razem przygotuje najdłuższego w Polsce, a może i na świecie, pasztecika z farszem mięsnym. A do składu - barszcz czerwony wskazany do tego rodzaju przekąski. Aby padł rekord pasztecik musi mieć 100 metrów długości. Jeżeli długość wypieku osiągnie zakładany rozmiar, zostanie on podzielony dla wszystkich na około 1200 porcji. Czy się uda? Przekonamy się 21 maja około godziny 19:00.

Białoszewski do słuchu
Co roku częścią Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina są Mironalia, czyli wydarzenia poświęcone Mironowi Białoszewskiemu. 15 maja odbędzie się konkurs recytatorski, którego uczestnicy recytowali nie tylko wiersze Mirona, ale także Wandy Chotomskiej – jego artystycznej kompanki. Podczas festiwalu w jednej z bram będzie można usłyszeć wiersze Mirona w jego własnym wykonaniu. Będą to nagrania pod tytułem kabaret - "Pieśni na krzesło i głos" odsyłają do działalności Teatru Osobnego - to zbiór tekstów poetyckich półśpiewanych, półrecytowanych przez Białoszewskiego i Ludmiłę Murawską do wtóru rytmu wypukiwanego przez poetę na krześle zawieszonym na szyi. Druga część to "Kabaret Kici Koci". Humorystyczne, nieco absurdalne wiersze są tu wyśpiewywane na nutę oberków, tang, walczyków i popularnych szlagierów.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Współorganizator: Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Garwolina.

Więcej informacji www.csik.garwolin.pl


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

Odnośnie tradycji -kiedyś na wprost ul. Senatorskiej (przy Sienkiewicza) było takie przejście pomiedzy budynkami. Prowadziło chyba do pól. Czy ktoś wie co się stało z tym przejściem? Czy może ktoś zawłaszczył sobie kawałek wspólnej ziemi? Czy działka ta została sprzedana? Czy normalnie mogę sobie po tej działce chodzić-jako wspólnej? Ktoś ze starszych i zaznajomionych z tematem mieszkańców (lub radnych) wie jaki jest status tej działki?

bedok (, #IP 69ecf67c69) Odpowiedz

to jest teren prywatny i nigdy nie był wspolny nie mozna sobie ot tak chodzic po nim

bedok (, #IP 69ecf67c69) Odpowiedz

przecierz to jest prywatny teren jak mozesz sobie tak chodzic po czyjms terenie to jest prywatna dzialaka

(, #IP 6dcf2f0611) Odpowiedz

Przeciez bedzie dyskoteka w mietnem

(, #IP 38ddf96a8a) Odpowiedz

a czemu taka cisza w dworku w Miętnem???

Tak, dawno tego tekstu.... (, #IP df3daaa964) Odpowiedz

nie było. Czyżby gość obudził się z zimowego snu....

(, #IP 5b7eaf8f53) Odpowiedz

bo pomysły się skończyły?