Wiadomości

Budowa S17 na odcinku Garwolin-Kurów oficjalnie otwarta

Dodano:
garwolin - Budowa S17 na odcinku Garwolin-Kurów oficjalnie otwarta

Symbolicznym wbiciem łopaty została potwierdzona dziś budowa drogi ekspresowej S17 pomiędzy końcem obwodnicy Garwolina, a węzłem Kurów Zachód. Odcinek o długości blisko 60 kilometrów podzielono na cztery zadania, które realizuje trzech wykonawców. Łączna wartość inwestycji to blisko 2 mld zł, z czego koszt robót to blisko 1,5 mld zł. Kierowcy skorzystają z nowej trasy w połowie 2019 roku.

W dzisiejszej uroczystości w miejscowości Żabianka udział wzięli m. in.: minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podsekretarz stanu w MIiB Jerzy Szmit, wojewodowie, parlamentarzyści – m. in. poseł Grzegorz Woźniak, samorządowcy: wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, wójt gminy Trojanów Stanisław Kostyra, wójt gminy Sobolew Andrzej Koszustski, radni powiatowi, przedstawiciele GDDKiA, wykonawców i nadzoru.

-  To, co widzimy, napawa optymizmem. Prace idą pełną parą, ich tempo jest imponujące. Dużo się już na budowie dzieje. Dziękuję wykonawcom za takie zaangażowanie w realizację tej inwestycji. Wraca normalność na budowy polskich dróg
- powiedział obecny na uroczystości minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Politycy to, co mieli do zrobienia - zrobili. Teraz czas na inżynierów – podkreślił minister Adamczyk.

- Do tej pory Polska Wschodnia była zaniedbywana. Zmieniamy to. Udowadniamy, że polskie państwo może się zająć tymi regionami, które do tej pory były pomijane - podkreślił biorący także udział w uroczystości wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Budowa drogi ekspresowej S17 pomiędzy końcem obwodnicy Garwolina, a węzłem Kurów Zachód to olbrzymie przedsięwzięcie inżynierskie i logistyczne. Niemal połowa trasy liczącej 58,6 km powstaje w sąsiedztwie obecnej DK17 z czego około 10 km zostanie przebudowane do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej. Jej nawierzchnia wykonana zostanie z betonu cementowego, a przekrój jezdni umożliwi w przyszłości dobudowę w pasie rozdziału trzeciego pasa ruchu.

REKLAMA:


Zbudowanych zostanie blisko 90 obiektów inżynierskich, w tym 23 mosty (najdłuższy na rzece Wieprz), 45 wiaduktów, trzy kładki i dwa dolne przejścia dla pieszych oraz 16 przejść dla zwierzyny. Trasa ominie po nowym śladzie Gończyce, Trojanów, Niwę Babicką, Ryki i Moszczankę. Powstanie siedem węzłów drogowych (Górzno, Gończyce, Trojanów, Ryki Północ, Ryki Południe, Skrudki i Żyrzyn) oraz cztery Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP).
Firma Budimex realizuje dwa odcinki o łącznej długości ok. 25,2 km od końca obwodnicy Garwolina do granicy województw. Kolejny odcinek, od granicy województw do węzła Skrudki, o długości ponad 20 km realizuje firma PORR Polska Infrastructure. Ostatni, pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód, firma Mota-Engil Central Europe. Na wszystkich czterech odcinkach prowadzone są prace o rożnym stopniu zaawansowania. Od porządkowania terenu po wycince, przez odhumusowanie, roboty ziemne, przebudowę kolizji z sieciami czy też prace przy obiektach inżynierskich.

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim toczy się postępowanie w sprawie zezwoleń na realizację kolejnych dwóch odcinków przyszłej S17: od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli oraz od obwodnicy Kołbieli do obwodnicy Garwolina. Wykonawca pracuje nad dokumentacją potrzebną do złożenia wniosku o ZRID na obwodnicę Kołbieli.

Źródło: gddkia, MIiB
Zdjęcia: Jacek Woźniak, gddkia
 


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 25

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

S 17 (, #IP 96b4604530) Odpowiedz

SUPER czekamy na bezpieczna podróż powodzenia dla wszystkich firm ktore buduja nam tą drogę.A urzedaski do roboty.

A gdzie stroje?? (, #IP 9ba5a8cb8c) Odpowiedz

Panowie powinni dostac upomnienie, bo na teren budowy trzeba miec odpowiedni stroj, gajerki I pantofelki do czarnego worka, a na budowe:safety shoes, kamizelka, kask

Budowniczy (, #IP b1066a3b26) Odpowiedz

A co tam robił Jacek Woźniak- trzymał łopatę bratu posłowi.

Propagandowy teatrzyk dla elektoratu (, #IP 1de8e3ac9e) Odpowiedz

Jeszcze tylko tańca koparek zabrakło jak za PO bywało i nikogo z kropidłem też nie widzę.

(, #IP c200aac4bb) Odpowiedz

Ciekawe ile sabak swojej ziemi sprzedal pod s17.

DZIADOSTWO (, #IP 0dcbb24ef0) Odpowiedz

A czy te darmozjady powiedziały z łaski swojej kiedy wypłacą pieniądze ludziom za ziemie domy itd . . . niech się lepiej pochwalą ile luszie za ziemie wezmą cwaniaki weszli ludziom na ziemie a jeszcze ziemi nie wykupili te ich szpadelki więcej kosztowały niż zaproponowana cena za moją działkę

(, #IP 2baeb45de8) Odpowiedz

Jaka była propozycja za 1m2 i za jaki rodzaj działki?

Wójt BOB budowniczy!!! (, #IP 06f3fbdf99) Odpowiedz

Już wiem dlaczego nasz wójt Kostyra nie miał czasu na inwestycje w gminie - musiał zająć się budową S17! Może tak zrobiłby Pan coś w na koniec swoich rządów coś w naszej gminie a nie pozował do zdjęć przy cudzych inwestycjach.

XXXXX (, #IP cced50e179) Odpowiedz

Z kąd w tobie tyle jadu ? Żmij na tym terenie nie ma, to od nich nie zaczerpnąłeś, chyba że dlatego, że ciebie nie zaprosili do tych zdjęć ?

grabie (, #IP a7c7a3ee59) Odpowiedz

lpoaty do muzeum a obsługę łopat, niestety do skansenu...

A co z odcinkiem od obwodnicy do Kolbieli ??? (, #IP 70f69cc786) Odpowiedz

Czemu prace stanely przy wyrebie itd?

nadają się (, #IP c14ff9f140) Odpowiedz

Grzesio Woźniak, Kostyra jak i Koszutski nadają się do łopaty.

s-17 (, #IP 735b222be7) Odpowiedz

no to sie zaczeło. podmienianie podkładu zwiru itp przy budowie na en tańszy nocne wywozenie wszystkiego co sie da całymi ciezarówkami, lipne faktury... u was tez bedzie taki cennik obowiazywał jak przy budowie a4? min 3 wywrotki bo z mniejsza iloscia nie warto jechac?

Bacznie się przyglądam, aby czasem moje pieniądze nie pojechały na kogoś podwórko lub wjazd (, #IP 31e7b152de) Odpowiedz

złodziejstwo to złodziejstwo i trzeba je karać i tepić

No (, #IP ecad7e4c87) Odpowiedz

Nie obrażaj ludzi pracujacych przy łopacie

fiskars (, #IP b7b4489167) Odpowiedz

stroją się do pracy ze szpadlami...