KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych

Dodano:
garwolin - 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych

1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych, szczególną uwagę poświęcając tym, którzy odeszli w minionym roku. W tym szczególnym dniu warto zwolnić na chwilę i przypomnieć sobie tych ludzi i ich dokonania.

Major Edmund Muszyński ps. „Krzemień”
Urodził się 10 listopada 1925 r. w Parysowie. W 1940 roku dołączył do Szarych Szeregów. Działał w oddziale kolportażu, łączności i małej dywersji w latach 1940-1944. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych, w tym w akcji „Burza”. Od lutego 1942 r. działał w Plutonie Partyzanckim AK Obwodu „Gołąb” Garwolin. Aresztowany w 1944 r., a w 1945 siłą wcielony do LWP - do Szkoły Oficerskiej Piechoty Nr 1 w Krakowie. Długo nie czekał - po miesiącu wraz z grupą kolegów AK-owców uciekł ze szkoły. Od 1945 r. żołnierz niezłomny-wyklęty w krakowskiej organizacji „Wolność i Niezawisłość” płk. Wojciecha Wajdy ps. Odwet. Działał także w okolicach Siemiatycz na Podlasiu. Aresztowany w 1949 r. i skazany przez Sąd Wojskowy w Warszawie na 6 lat więzienia. Wyrok odsiadywał 37 miesięcy m. in.  w "Toledo" Warszawa, w Sztumie, Legnicy, Strzelcach Opolskich. Pracował przymusowo w kopalniach Knurowiec i Sosnowiec. Warunkowo zwolniony w 1952 r. Przez wiele lat represjonowany i inwigilowany. Absolwent studiów prawniczych. Współorganizator i pierwszy Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Od 21 lat Prezes Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim. Zmarł 22 czerwca w wieku 91 lat.

Marianna Dziubak
W październiku tego roku obchodziłaby 107 urodziny i była prawdopodobnie jedną z najstarszych mieszkanek powiatu garwolińskiego. Zmarła 26 czerwca.

Emil Grzegorczyk
Powiat garwoliński usłyszał o bohaterskim nastolatku w wakacje, 30 lipca, kiedy to wraz z ojcem rzucił się na pomoc topiącej się dziewczynce. Dziecko udało się uratować, chłopak jednak zniknął pod wodą. Po długich poszukiwaniach jego ciało wyłowiono 2 sierpnia. Miał zaledwie 14 lat. Pogrzeb odbył się 9 sierpnia w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.

REKLAMA:


Adam Moczulski
Garwolin zapamięta go jako lubianego fryzjera, lecz przede wszystkim zapalonego hodowcę gołębi i jednego ze współorganizatorów Regionalnej Wystawy Gołębi. Posiadał również w tej dziedzinie uprawnienia międzynarodowego sędziego. Odszedł nagle 26 września w wieku 40 lat. Na pogrzebie, który odbył się w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie żegnały go tłumy.

Zbigniew Płatek
Radny gminy Górzno. Był miłośnikiem koni, biorącym udział w Regionalnym Święcie Hodowców Koni w Górkach. Jeszcze na kilka godzin przed śmiercią podczas festynu charytatywnego dla Dominika Krasińskiego w Górznie przewoził bryczką uczestników wydarzenia. Zmarł 1 października w wypadku samochodowym w Uninie.

Porucznik Barbara Lisicka ps. Stella
Łączniczka Armii Krajowej obwodu Garwolin, krypt. „Gołąb". W 1940 roku została wysiedlona z rodzinnego Rąbienia, skąd trafiła do obozu przejściowego przy ul. Łąkowej w Łodzi. Później przesiedlona została w okolice Garwolina i osiedliła się w Zwoli Paduchownej. Tam działała w konspiracji jako łączniczka. Zmarła 30 września w wieku 93 lat.


Niech spoczywają w pokoju!


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.