Wiadomości

Garwolin uczcił 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Dodano:
garwolin - Garwolin uczcił 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

- W naszej pamięci miesiąc listopad jest miesiącem wyjątkowym, jest miesiącem wielkiego triumfu i chwały dla naszego narodu. Oto w listopadzie 1918r. Polska odzyskała niepodległość dla narodu, który znajdował się przez 123 lata w niewoli - był to fakt niezwykle doniosły. Nastąpiło odrodzenie państwa, które w ciągu kilku lat ukształtowało granice – mówił przez nabożeństwem w garwolińskiej kolegiacie, w dniu 11 listopada burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

11 listopada, jak co roku, Garwolin świętował rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10.00 została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Ks. Andrzej Lemieszek wygłosił kazanie, w  którym dużo miejsca poświęcił definicji patriotyzmu   – Uważam, że ostatnimi czasy coraz więcej poświęca się uwagi temu co nazywamy patriotyzmem, umiłowaniem ojczyzny. Jeszcze kilka lat temu patriotyzm jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego nie był uważany za konieczny do egzystencji. Myślę, że trochę wszyscy zachłysnęliśmy się ideami kosmopolitycznymi, że słyszeliśmy dużo, że najważniejsza jest zaradność, zaspakajanie własnych potrzeb, gromadzenie dóbr osobistych nawet za cenę niszczenia dobra wspólnego… Ale moi drodzy myślę – oby tak było, że te czasy odeszły w niepamięć –mówił duchowny

Po nabożeństwie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz służb mundurowych i kombatanci, pod przewodnictwem Orkiestry Dętej OSP Garwolin przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 – Dzisiejsze święto to jedno z najradośniejszych świąt w kalendarzu polskim. 99 lat temu Polska wróciła na mapę polityczną Europy, jako naród odzyskaliśmy swoją suwerenność, staliśmy się państwem, które w błyskawicznym tempie włączyło się w polityczną działalność ówczesnego świata. Zawdzięczamy to naszym przodkom, którym nie brakowało woli walki, determinacji i wiary w lepsze jutro – mówił podczas drugiej części uroczystości Tadeusz Mikulski.

REKLAMA:


Po przemówieniu burmistrza delegacje złożyły kwiaty. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m. in.: poseł na Sejm Grzegorz Woźniak, starosta garwoliński Marek Chciałowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, przedstawiciele służb mundurowych i kombatantów, dyrektorzy szkół z powiatu garwolińskiego i przedstawiciele uczniów.

O godzinie 12:00 na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się piknik rodzinny, podczas którego zapłonęło ognisko. Można było wspólnie zjeść coś ciepłego i wziąć udział w grach i zabawach przygotowanych przez harcerzy. Odbył się także koncert pieśni patriotycznych Chóru Miasta Garwolina i Orkiestry Dętej z Trąbek, a także prezentacja Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych. O godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury można było obejrzeć spektakl „Damy i Huzary” w wykonaniu Tearu O!Mamy.

Świętować można było także na sportowo. O godzinie 10:00 przed Pływalnią Miejską „Garwolanka” ruszył rajd rowerowy „Pogoń za bolszewikiem” Garwolińskiego Stowarzyszenia Kolarskiego „Horyzont”. Miłośnicy świętowania na sportowo mogli wziąć udział także w rozgrywkach XV Pucharu Niepodległości w halowej piłce nożnej Garwolińskiej Ligi Piłkarskiej oraz w Turnieju Niepodległości w siatkówce mężczyzn.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 131

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.