Wiadomości

Wielkie Pierniczenie w powiecie garwolińskim – II edycja za nami

Dodano:
garwolin - Wielkie Pierniczenie w powiecie garwolińskim – II edycja za nami

W sobotę, 9 grudnia 2017 roku, w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyły się warsztaty piernikowe.

Warsztaty mają na celu krzewienie polskiej tradycji okresu bożonarodzeniowego polegającej na pieczeniu i ozdabianiu pierników. Miało być rodzinnie bo, jak zgodnie twierdzą organizatorki: Fundacja Tętniące Życiem, z  Barbarą Jarzyną i Agnieszką Sadowską–Janiec oraz Dyrektor PCKiP w Miętnem,  Beatą Pasternak, pielęgnowanie rodzinnych relacji jest najważniejsze.

 „Kochamy święta, kochamy pierniki, uwielbiamy wspólne spotkania. Dlatego mając w pamięci nasze zeszłoroczne pierniczenie uznałyśmy, że to co dobre, trzeba powtarzać” – tłumaczy prezes fundacji Agnieszka Sadowska-Janiec.

Jaka była idea projektu? „Chcemy ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i przekazać uczestnikom, że w dobie wszechobecnej technologii niezwykle istotne są wspólne rozmowy i wspólne działania” – odpowiada Barbara Jarzyna. 

Warsztaty poprowadziła Agnieszka i Katarzyna Zielińskie - zgrany duet pań z Woli Rębkowskiej zajmujący się artystycznym dekorowaniem tortów i innych małych form cukierniczych. Pomimo ogromu prac przed świętami Bożego Narodzenia, panie bardzo chętnie wsparły inicjatywę piernikowania.  A wszystko to w ramach radości z niesienia bezinteresownej pomocy. „To właśnie jest MAGIA ŚWIĄT; umiejętność dzielenia się i dawanie siebie drugiemu człowiekowi”– przyznają organizatorki.

REKLAMA:


Ale teraz o samych warsztatach...


 O świąteczny klimat zadbali właściwie wszyscy. Niemalże każdy miał jakieś akcesoria świąteczne, tak aby zbudować odpowiedni nastrój. No i oczywiście fartuszki, żeby się nie uPIERNICZYĆ…

Zabawa, nauka pieczenia, ozdabiania pierników i olbrzymia radość w jednym. Najpierw wszyscy wzięli się do wałkowania i wykrawania pierników. No a potem zaczęło się! Szpryce z lukrem poszły w ruch! Tempo pracy i zaangażowanie oraz fantazje uczestników godne podziwu. A efekty? Imponujące, co widać na załączonych zdjęciach.

Świąteczne niespodzianki

Jednak warsztaty to nie wszystko. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych uczestników. Mikołaj w towarzystwie śnieżynki, zaangażował dzieci we wspólne ubieranie choinki. Była zabawna relacja z jarmarku bożonarodzeniowego z Oslo,  przygotowana przez Marysię Janiec oraz  kolorowa wata cukrowa prosto z Laponii. Nie zabrakło też prezentów: pakietu audiobooków „Podróżuj z Kretem Fillipem”, „Święta z Kretem Fillipem” – ufundowanych przez OkiemMamy.pl, oraz słodyczy.

Na zakończenie komisja w składzie święty Mikołaj oraz ekspert w dziedzinie cukiernictwa - pani Agnieszka Zielińska, oceniali wyroby najmłodszych cukierników. Każdy z nich otrzymał świadectwo małego czeladnika z tytułem cukiernika świętego Mikołaja.

Wielkie Pierniczenie wsparli:
www.facebook.com/wynajmijsweetbar
www.instagram.com/kremowe.cuda
www.certyfikat.okiemmamy.pl/krecik/
www.superrowery.pl
„Pasieka” Bogdan Dziubak
Jolanta Oskroba
Mateusz Jarzyna
Grzegorz Woźniak Poseł na sejm RP


Autor: Iwona Ostrowska

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 23

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

pzdrawiam Fundację (, #IP 683d4c5c6a) Odpowiedz

Podziwiam działalność fundacji wszystkiego najlepszego na święta i w nowym roku dla Pań prezes . garwolak