Wiadomości z Garwolina

Józefinki w roku wielkich jubileuszy

Dodano:
garwolin - Józefinki w roku wielkich jubileuszy

- Dzień 19 marca 2018r. zapisze się najpiękniejszą kartą w historii naszej szkoły. Święto patrona szkoły, tradycyjne Józefinki obchodzimy w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w roku jubileuszu 100-lecia naszej szkoły. To doniosłe wydarzenie dla młodzieży, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Święto patrona podsumowuje pewny etap rozwoju naszej placówki i pokazuje jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności – mówiła Joanna Ostrowska, dyrektor ZS im.

 Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas 28. Józefinek.



W poniedziałek 19 marca uczniowie i nauczyciele z ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie po raz 28. obchodzili Józefinki - święto patrona szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia udali się pod kamień Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty. Następnie w Liceum na Długiej odbyła się część oficjalna i część artystyczna święta.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, starosta garwoliński Marek Chciałowski,  wiceprzewodniczący rady powiatu garwolińskiego Dariusz Owczarczyk, wieloletni dyrektor szkoły i dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Jerzy Duchna, sekretarz miasta Garwolin Cezary Tudek, zastępca komendanta powiatowego KP PSP w Garwolinie st. kpt. Tomasz Biernacki, rzecznik prasowy KPP w Garwolinie st. asp. Mark Kapusta, członkowie ŚZŻAK Obwód „Gołąb” i dyrektor CSiK Jarosław Kargol.

- Dzień 19 marca 2018r. zapisze się najpiękniejszą kartą w historii naszej szkoły. Święto patrona szkoły, tradycyjne Józefinki obchodzimy w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w roku jubileuszu 100-lecia naszej szkoły. To doniosłe wydarzenie dla młodzieży, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Święto patrona podsumowuje pewny etap rozwoju naszej placówki i pokazuje jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności
– podkreśliła podczas części oficjalnej uroczystości dyrektor LO na Długiej Joanna Ostrowska.

Mimo, że Józefinki to tradycja niespełna 30 -letnia, to LO na Długiej nosiło imię wielkiego patrona już w 20-leciu  międzywojennym. - Od 1918r. nasza szkoła jest szkoła jest ważnym ośrodkiem kształcenia i wychowania. Marszałek Józef Piłsudski był w okresie międzywojennym patronem naszej szkoły. Po wojnie komunistyczne władze usunęły go ze szkoły, gdyż symbolizował idee suwerennego i niepodległego państwa. Imię patrona powróciło do szkoły 3 czerwca 1990r.Rok później z inicjatywy nauczycielki języka polskiego ŚP Magdaleny Płatek zorganizowane były pierwsze Józefinki i to piękne święto łączące społeczność szkolną trwa do dzisiaj – dodała dyrektor.

REKLAMA:


– Wasza kreatywność, wasze zaangażowanie w organizowanie nie tylko dnia patrona szkoły, ale wszystkich innych uroczystości są bardzo duże – mówił poseł Grzegorz Woźniak, po czym podkreślił jak dzisiejsze czasy różnią się od tego co przeżywał pod koniec lat 80-tych. -  Dwa lata mi zabrakło, żeby skończyć szkołę z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego (…) Macie tą możliwość, tą przyjemność i zaszczyt uczyć się w szkole im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Robicie to w sposób, który daje wam duże możliwości na przyszłość. Życzę wam, żebyście rozwijali swoje umiejętności i talenty, bo na każdym kroku pokazujecie, że stać was na bardzo wiele. Macie wielki potencjał (…) Gratuluję wspaniałego jubileuszu 100-lecia szkoły – mówił parlamentarzysta zwracając się do uczniów.

- Spotkaliśmy się dzisiaj w roku bardzo ważnym – roku jubileuszu tej szkoły, ale roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jesteście w szkole, która jest troszkę starsza, praktycznie miesiąc od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę
– mówił starosta Marek Chciałowski. - Cały czas to szkoła szła razem z niepodległością Polski. Budowała tą niepodległość w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Tworzyła podwaliny niepodległości w czasie II wojny światowej. To m. in. nauczyciele z tej szkoły tworzyli tajne komplety. Pracowała również w okresie tzw. Polski Ludowej. Pracowała na rzecz dzieci i młodzieży, bo zawsze wychowanie i wykształcenie młodzieży są rzeczą najważniejsza. To poprzez nich można zdobyć wolność, niepodległość, suwerenność, można wypracować demokrację - mówił włodarz, po czym podziękował uczniom i nauczycielom za to, że poprzez wspaniałe wyniki nauczania promują powiat.

Życzenia uczniom złożył też absolwent LO na Długiej radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski.

Józefinki obfitowały w wiele atrakcji. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali występy artystyczne. Wystawy, projekty edukacyjne oraz konkursy były dostępne dla uczniów i zaproszonych gości na górnym holu szkoły i w salach lekcyjnych.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 60

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP ad7bdec29c) Odpowiedz

Moim zdaniem szkoła w Miętnym jest lepsza niż LO pod względem człowieczeństwa nauczycieli.

RADNY ŻOCHOWSKI KOŃCZYŁ ................. (, #IP 92172dd2f4) Odpowiedz

Radny Żochowski kończył LO na ul. Długiej im. 2 Pułku Nocnych bombowców KRAKÓW. Co z absolwentami tamtego LO , czy ich matury do dekomunizacji ? Może pani dyrektorka unieważni tamte matury .

(, #IP ada85ddc9b) Odpowiedz

Chodziłem do tej szkoły w połowie lat 90-tych. Piętnaście lat później mój brat miał lekcje z tą samą nauczycielką. Wyjęła nieśmiertelny zeszyt od ekologii, dała jednej z dziewczyn i kazała dyktować... skąd ja to znam?