dodano 2013-04-21, 10:19
Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?


Dni mijają a wielu mieszkańców naszego powiatu, pomimo złożenia zeznania podatkowego, ciągle czeka na nadpłaty. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy możemy liczyć na zwroty?


Na najbardziej nurtujące podatników pytania, odpowiedziała Krystyna Pieńkosz z Urzędu Skarbowego w Garwolinie.

Złożyłem zeznanie PIT - czekam na nadpłatę i niecierpliwię się ... . Ile trzeba czekać?


Krystyna Pieńkosz: Z przepisów prawa wynika, że nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od daty złożenia zeznania. Jeżeli w tym terminie nadpłata nie zostanie zwrócona, to zostanie one powiększona o odsetki. W praktyce nadpłaty są zwracane znacznie szybciej, nawet w ciągu kilkunastu dni. Urząd w Garwolinie stara się robić to szybko. Bardzo szybko „obrabia” zeznania w systemie. Wskazuje na to statystyka. Na koniec lutego średnia w województwie od daty wpływu zeznania PIT-37 do daty zaksięgowania wynosiła ponad 5,5 dnia, a nasz Urząd robił to w niecałe 2,5 dnia. Czas wysłania zaksięgowanej nadpłaty zależy także od tego, ile „zeznań” jest w „kolejce” oraz czy Urząd posiada środki.

A co można zrobić, żeby zwrot przyspieszyć?

KP: Trzeba złożyć zeznanie w drodze elektronicznej. Znacznie skraca to czas „obróbki” zeznania w Urzędzie i eliminuje ryzyko błędu. Siłą rzeczy najszybszą formą zwrotu jest przesłanie pieniędzy na rachunek bankowy. Żeby Urząd mógł tak zwrócić nadpłatę, Podatnik musi zgłosić rachunek bankowy na druku ZAP-3, o ile nie zrobił tego wcześniej. Działa oczywiście zasada, że czym wcześniej złożone zeznanie tym szybciej Urząd zwróci nadpłatę.


REKLAMA:A jak złożyłem PIT i czekam już dość długo i nic?

KP: Najlepiej się upewnić, że zeznanie rzeczywiście zostało złożone. Zdarzają się podatnicy, którzy wypełnili PIT, włożyli do koperty i zapomnieli wysłać. Może też się zdarzyć, że PIT został wysłany do innego Urzędu (w systemie e-deklaracje zamiast na Garwolin Podatnicy klikają przez pomyłkę na Ełk albo Gdańsk). Czasami Urząd prosi przez pocztę o poprawienie zeznania, a Podatnik nie odbiera zaproszenia albo się nie zgłasza. Stosunkowo często pieniądze z nadpłaty wracają do Urzędu. np. wtedy, gdy nie ma konta, które Podatnik zgłosił do Urzędu, dlatego że Podatnik zamknął konto, nie powiadamiając o tym fakcie Urzędu.

Czasami, szczególnie przy większych kwotach, jeżeli Urząd nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi że zwrot się należy, może poprosić Podatnika o ich udostępnienie jeszcze przed zwrotem nadpłaty. Często też Urząd zamiast zwrócić pieniądze Potnikowi musi je zarachować na zaległości podatkowe albo przekazać komornikowi, który egzekwuje np. mandat albo alimenty.

W razie wątpliwości każdy kto czeka na zwrot nadpłaty, może zadzwonić do Urzędu po ogólne informacje. Informacje szczegółowe dotyczące na przykład wysokości dochodów, wysokości i daty zwrotu nadpłaty można uzyskać osobiście na sali obsługi podatnika po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Autor: opr. Marlena Rosłaniec
Odwiedź nas na facebooku


Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne. • pit elektronicznie (2013-05-15 17:00, #IP 06eddb1926) [ODPOWIEDZ]
  Ja też wysłałam PIT online. Jeszcze czekam na zwrot, ale przynajmniej wynalazłam dobry program do rozliczeń. Pitax - polecam szczerze. Dobry, sprawdzony, poprawne wyliczenia i prowadzi za ręke.
 • Ja wysłałem w połowie lutego droga elektroniczną (2013-04-22 09:55, #IP 0c4eb4ada6) [ODPOWIEDZ]
  minęły ponad dwa miesiące a ja wciąż czekam!Widocznie nie wszyscy mają tyle szczęścia że dostają zwrot w 3 dni po złożeniu deklaracji
  • Szybciej przez internet - nie dla każdego. (2013-04-23 21:11, #IP 831d706136) [ODPOWIEDZ]
   KP: Trzeba złożyć zeznanie w drodze elektronicznej. Znacznie skraca to czas „obróbki” zeznania w Urzędzie... To może niech ta Pani powie, czy u nich też wszystkie zwroty powyżej 3000zł, składane przez internet, są obowiązkowo sprawdane? Tak jest w Siedlcach (i w wielu innych urzędach, może we wszystkich - są to zarządzenia wewnętrzne, a nie wynikające z ustawy), o czym zapomniano poinformować podatników. Po 40 dniach od złożenia wniosku otrzymałem pismo o złożenie dokumentów (pitów 11, faktur do ulg itp). Właśnie mija następne dwa tygodnie i nic. Gdybym złożył jak dotychczas na papierze, dawno byłoby po sprawie. Reklama o szybszym zwrocie przez internet sobie, a niechlujstwo urzędników (brak informacji i wprowadzanie w błąd podatnika) sobie. To prawda, że urząd ma 3 miesiące na zwrot nadpłaty, ale to nie znaczy,że można w tym czasie plotkować przy kawce, a w ostatniecj chwili wziąść się do roboty.
   • (2013-07-02 22:57, #IP ca96cd907f) [ODPOWIEDZ]
    Zgadza sie, w wielu urzedach, przy wysokich kwotach jest sprawdzanie osobiste przed zwrotem. Dlatego zawsze lepiej doplacac urzedowi do zeznania niz czekac na zwrot nadplaty.
 • błyskawiczny zwrot (2013-04-21 20:34, #IP ef73a8e29e) [ODPOWIEDZ]
  Ja złozyłam zeznanie drogą elektroniczna na początku lutego, zrobiłam to w piątek wieczorem a w środe miałam juz pieniądze na koncie. Brawo garwoliński US. Polecam eletroniczne rozliczanie. M
 • Wysyłajcie Internetem (2013-04-21 20:04, #IP 679dd2e66b) [ODPOWIEDZ]
  W poniedziałek wysłałem rozliczenie o 20, w czwartek o 16 miałem na koncie zwrot.
  • aniela (2015-03-31 19:55, #IP 39470b5dbf) [ODPOWIEDZ]
   bo zapewne miałaś znajomości i tak szybko dostałaś bo wiem coś na ten temat
Pozostałe wiadomości:
więcej tematów

Aktualności

Redakcja   |   Oferta reklamowa   |   Kontakt   |   Praca
© Copyright kuriergarwolinski.pl - Portal Powiatu Garwolińskiego