Ciekawe tematy z Garwolina

Podatki. Do kiedy powinieneś rozliczyć PIT za 2018/2019 rok?

Dodano:
garwolin - Podatki. Do kiedy powinieneś rozliczyć PIT za 2018/2019 rok?

Pierwszy kwartał nowego roku zawsze upływa pod znakiem finansowych i podatkowych rozliczeń. Jeśli pracuje się w oparciu o umowę o pracę, dzieło, zlecenie, prowadzi własną działalność gospodarczą, czerpie zyski z gospodarstwa rolnego lub dochody z innych źródeł - nikogo nie ominie obowiązek podatkowy. I chociaż z roku na rok zmieniają się przepisy dotyczące rozliczeń skarbowych, pojawiają się nowe ulgi, znikają stare, a kwoty wolne od podatku zależą od wielu czynników, jedno się nie zmienia.

Termin, do kiedy należy wysłać swoje rozliczenie PIT, aby nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje.
Do kiedy rozliczyć PIT?

W Polsce obowiązują dwa terminy wysyłania rozliczeń podatkowych. Pierwszy dotyczy wyłącznie osób, które składają PIT na formularzu numer 16A, 19A oraz 28 - oni muszą wypełnić go nie później niż do 31 stycznia. Pozostali podatnicy wypełniający deklarację PIT 36, 36L, 37, 38 i 39 do dnia 30 kwietnia. Przekroczenie tych terminów to ryzyko narażenia się na konsekwencje finansowe, grzywnę skarbową i dodatkowe wydatki, których zwyczajnie lepiej unikać. Co ważne, w przypadku składania deklaracji na ostatnią chwilę warto pamiętać, jak liczony jest czas przyjęcia dokumentów.

Jeśli 31 stycznia lub 30 kwietnia wypadają w sobotę albo w niedzielę, ostateczny termin dla podatników na złożenie swojej deklaracji podatkowej przypada na następujący po nich pierwszy dzień roboczy. W przypadku rozliczania się przez Internet PIT złożony to każdy dokument, który został wysłany do godziny 23.59. Z kolei wysyłając rozliczenie roczne przez Pocztę Polską należy zrobić to listem poleconym (rejestrowanym), zaś termin złożenia PIT-a datowany jest zgodnie ze stemplem pocztowym. Jeśli dokument wyśle się 30 kwietnia, a do urzędu skarbowego dotrze dopiero 7 maja ze względu na długi weekend, taki PIT będzie uznany za poprawnie złożony we właściwym terminie.

A jeśli nie złożę PIT-a w terminie?

Nawet jednodniowe opóźnienie oznacza rozpoczęcie naliczania karnych odsetek oraz - w przypadku przeprowadzenia kontroli z urzędu - wystawienia mandatu skarbowego. Sytuacja się komplikuje, jeśli należność podatkowa (niedopłata) przekroczyła próg pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Wtedy konsekwencje są znacznie poważniejsze, bo niezłożenie PIT-a kwalifikowane jest jako przestępstwo a nie wykroczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie zaległego zeznania podatkowego jak najszybciej - krótszy czas po przekroczonym terminie to mniejsze odsetki i większa szansa, że urząd skarbowy potraktuje podatnika łagodniej.

Ułatwienia dla podatników

Wiele urzędów skarbowych - zwłaszcza w większych miastach - wprowadza specjalne dyżury w dodatkowe dni (głównie dwie ostatnie soboty przed terminem składania deklaracji) lub wydłuża godziny swojej pracy, aby przyjąć jak najwięcej interesantów. Dla spóźnialskich wystawiane są również specjalne automaty przyjmujące gotowe deklaracje lub udostępniane są stanowiska komputerowe, przy których można wysłać rozliczenie PIT przez Internet, korzystając z programów lub z nowego systemu Twój e-PIT.

Terminowość się opłaca

Pomijając kwestię mandatów karnych skarbowych i konsekwencje prawne, złożenie PIT-a w terminie jest po prostu opłacalne, ponieważ gwarantuje szybki zwrot podatku. Od 2019 roku terminy otrzymania nadpłaty podatkowej to 45 dni, jeśli składa się deklarację przez Internet oraz 90 dni przy wysyłaniu rozliczenia pocztą albo osobistego złożenia w urzędzie. Krótko mówiąc, im wcześniej podatnik rozliczy się z urzędem, tym szybciej otrzyma na konto nadpłacony podatek.

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Jedną z nich jest platforma PITax.pl umożliwiająca rozliczenie tegorocznych PITów online. Dzięki prostemu i przyjaznemu środowisku rozliczmy nasz PIT.

Artykuł sponsorowany