Ciekawe tematy z Garwolina

Przedłużenie OC: wygoda, ale czy oszczędność?

Dodano:
garwolin - Przedłużenie OC: wygoda, ale czy oszczędność?

Firmy ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczenia OC komunikacyjne, stosują bardzo różne metody, by zatrzymać przy sobie raz zdobytego klienta. W tym celu oferują różnorodne opcje dodatkowe, promocje, zniżki czy ułatwienia w ramach proponowanej obsługi klienta. Jednym z takich właśnie działań jest automatyczne przedłużanie wygasającego ubezpieczenia OC. Jeżeli ubezpieczony kierowca nie złoży stosownego wypowiedzenia umowy, to zaraz po wygaśnięciu trwającej ochrony, następnego dnia zostaje

uruchomiona kolejna polisa ubezpieczeniowa, na następny rok. Czy takie rozwiązanie jest korzystne również dla klienta?


Przedłużenie OC – jak to możliwe?

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego w jednej firmie, powoduje, że firma ta ma już wszystkie niezbędne dane kierowcy i auta, którym się on porusza. Na tej podstawie może swobodnie przygotować kolejną kalkulację, na kolejny rok i przygotować samodzielnie, bez udziału ubezpieczonego, ofertę ochrony.

Jeżeli ubezpieczony nie podejmie żadnych działań, a okres aktualnie trwającej ochrony wygaśnie, wówczas, na podstawie przygotowanej kalkulacji, zostaje automatycznie zwarta nowa umowa z dniem kolejnym po wygaśnięciu poprzedniej.

Ubezpieczony jest o tym oczywiście poinformowany pisemnie. Co jednak ważne, jeżeli nie zdecyduje się na kontynuowanie tego ubezpieczenia, to i tak za te dni, gdy ochrona trwała, musi zapłacić.

Firma rozlicza to tak, że dzieli naliczoną składkę na 365 dni. W ten sposób uzyskuje się stawkę dzienną. Następnie, stawka dzienna jest mnożona przez liczbę dni, gdy ochrony udzielono. Uzyskaną w ten sposób kwotę, ubezpieczony musi zapłacić, choć umowa nie została zawarta z jego udziałem.

Takie są jednak zasady i decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia, na jego automatyczne przedłużenie również klienci się zgadzają, nawet jeżeli nie mają tej świadomości.

Czy to korzystne rozwiązanie?

Z całą pewnością, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla ubezpieczonego. Nie musi nic robić, nie musi szukać kolejnego ubezpieczenia, ani też nie musi udawać się na spotkanie do firmy ubezpieczeniowej w celu podpisania umowy. Dokumenty ubezpieczenia zostają przesłane pocztą, a jedynym zadaniem jest ich odesłanie zwrotne. To naprawdę ogromna oszczędność czasu. Szczególnie, że poszukiwanie ofert zazwyczaj zajmuje najwięcej czasu.

Jednakże, takie rozwiązanie może się okazać bardzo niekorzystne finansowo. Można to sprawdzić analizując ubezpieczenie samochodu z porównywarką oc ubezpieczamy-auto.pl. Firmy ubezpieczeniowe z roku na rok podnoszą ceny swoich polis, a różnice sięgają czasami nawet 30%. To odczuwalna zwyżka. Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe mają bardzo zróżnicowaną politykę cenową. W jednym roku ubezpieczenie będzie korzystne w tej firmie, w której zostało wybrane, ale już rok później może się okazać, że ta sama firma jest znacznie droższa niż inna.

Mając na uwadze tak duże zmiany, warto jednak przed końcem obowiązującej umowy rozejrzeć się za innymi ofertami. Pomoże w tym kalkulator ubezpieczenia auta na ubezpieczamy-auto.pl. W aktualnej firmie też można przygotować sobie kalkulację dla porównania. W ten sposób zyskuje się pełny obraz aktualnej sytuacji na rynku, co pozwala rzetelnie przeanalizować oferty.

Jeżeli okaże się, że przedłużenie jest korzystne również finansowo, nie tylko z uwagi na wygodę, wówczas można nie podejmować żadnych dalszych aktywności. Jeżeli jednak okaże się droższe, to lepiej złożyć wypowiedzenie i zawrzeć umowę gdzie indziej.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że nawet gdyby umowa została automatycznie przedłużona przez firmę z powodu nieuwagi ubezpieczonego, to można ją wypowiedzieć bez większych konsekwencji. Trzeba jedynie zapłacić za okres, w którym ochrona została udzielona.

Artykuł sponsorowany