Wiadomości z Garwolina

Magia tańca w Garwolinie - wywiad z Piotrem Kordaszewskim

Dodano:
garwolin - Magia tańca w Garwolinie - wywiad z Piotrem Kordaszewskim

Już w najbliższy weekend (23/24 marca) w Garwolinie wielkie emocje – aż 3 turnieje taneczne: Grand Prix Polski Garwolin 2019, III Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego i III Amatorski Turniej Tańca Towarzyskiego. Na co swoją uwagę podczas rywalizacji tanecznej zwrócą sędziowie? Na co uwagę powinna zwracać publiczność? Czego możemy się spodziewać podczas tej dwudniowej imprezy? - na te pytania w wywiadzie dla Kuriera Garwolińskiego odpowiada organizator wydarzenia Piotr Kordaszewski.KG: Już za tydzień wielkie emocje. Po raz trzeci do Garwolina przyjadą najlepsi tancerze z całej Polski. Czego możemy spodziewać się podczas turniejów?
PK:
Przede wszystkim możemy się spodziewać ogromnych doznań artystycznych, bardzo wysokiego poziomu tańca. Jest to spowodowane tym, że po raz drugi w Garwolinie będzie organizowane Grand Prix Polski, przez co ściągniemy czołówkę polskich par w tańcach standardowych i w tańcach latynoamerykańskich, ale przede wszystkim zadbaliśmy o ściągnięcie czterokrotnych mistrzów świata w rock and rollu akrobatycznym, którzy zrobią na pewno niesamowite show. Czegoś takiego w Garwolinie jeszcze nie było. Galę wieczorną drugi rok z rzędu poprowadzi Iwona Szymańska-Pavlović, ponieważ... ludzie ja pokochali. Doszły do nas słuchy, że chcieliby się jeszcze raz z nią spotkać, więc postanowiliśmy po raz kolejny panią Iwonę zaprosić. O wrażenia muzyczne z kolei zadba Studium Instrumentów Etnicznych.

KG: Jakie tańce zostaną zaprezentowane podczas imprez?
PK:
Czy to turniej ogólnopolski, czy to grand prix, będziemy bazowali na tańcach standardowych i tańcach latynoamerykańskich. Tańce standardowe to: walc angielski, walc wiedeński, tango, fokstrot quickstep. Tańce latynoamerykańskie to  samba, cha cha, rumba, pasodoble i jive. Oczywiście w zależności od wieku tancerzy, nie wszyscy będą te tańce tańczyć. Młodsze dzieci tańczą tych tańców mniej. Natomiast na turnieju amatorskim będą jak najbardziej zaznaczały swoją obecność tańce standardowe i latynoamerykańskie, ale również będzie dużo tańców typowo zabawowych, które są tańczone przez dzieci w wieku przedszkolnym.

KG: Co różni poszczególne tańce?
PK
: Każdy taniec, który tancerze będą prezentowali będzie miał inną technikę, jest tańczony do innej muzyki, ma inny charakter. Gdybyśmy porównali walc angielski i tango… Walc angielski - wolny, zwiewny, delikatny, a z kolei argentyńskie tango jest bardziej dynamiczne, bardziej ekspresyjne, bardziej agresywne i to na pewno już dla osoby, która nawet na co dzień nie zajmuje się tańcem będzie zauważalne. Gdybyśmy wzięli na warsztat dwa tańce latynoamerykańskie np. kubańską rumbę, hiszpańskie pasodoble…. Rumba jest wolniejsza, mówi o miłości dwojga ludzi a z kolei pasodoble opowiada nam bardziej o walce torreadora z bykiem. Często się mówi, że partnerka jest bykiem (śmiech). Tak naprawdę partnerka jest w pasodoble muletą i senioritą, która swoim ruchem kusi torreadora. Pokrótce: Tańcem opowiadamy pewną historię. Tańce różni technika wykonania, szybkość, czy gibkość potrzebna do wykonania poszczególnych figur. Różnią się też stroje tancerzy.

KG: Na co może zwracać podczas występów publiczność, by lepiej poczuć atmosferę imprezy?
PK:
U najmłodszych tancerzy, w młodszych kategoriach zwracamy uwagę w dużym stopniu na to, czy para tańczy w rytmie, czy ma dobą sylwetkę, czy rama w tańcach standardowych jest utrzymana. Może ciężko jest dla osoby, która nie jest sędzią, nie jest nauczycielem tańca powiedzieć, która para technicznie wykonuje dany element lepiej, ale na pewno, kiedy się publiczność przyjrzy jest w stanie zauważyć, która jest bardziej precyzyjna, która bardziej przyciąga uwagę. W starszych kategoriach, w wyższych klasach, gdy już mówimy o turnieju par dorosłych albo np. grupie młodzieżowej, myślę, że takim wyznacznikiem mówiącym o tym, że dana para jest lepsza, jest to kiedy publiczność patrzy na taką parę i ma ciarki na ciele, kiedy ta para daje przekaz artystyczny. Oprócz kroków, oprócz techniki, którą tancerze będą mieli na bardzo wysokim poziomie, najlepsza para opowiada historię ruchem swojego ciała, kontaktem z drugą osobą, tańczy z publicznością, bawi się tańcem, interpretuje muzykę.

REKLAMA:


KG: Ile par jest w ramach jednego tańca na parkiecie?
PK:
Na ten parkiet, który my mamy w Garwolinie – między 10, a 12 par można wpuścić. Sędziowie mają półtorej minuty, na to, żeby z tej grupy dziesięciu par wytypować np. cztery pary do następnej rundy i tych grup jest cztery, pięć. Dlatego sędziów jest dziewięciu, żeby później wyciągnąć średnią Często jest tak, że patrzy się na skreślenia, czyli noty sędziego i te noty sędziów się często różnią, np. jeden sędzia widział parę w następnej rundzie a drugi obok nie widział. Często się mówi: A bo sędzie się nie zna. To nie jest tak, że się sędzie nie zna, tylko to jest spowodowane tym, że sędziowie stoją w różnych miejscach na sali, z innego kąta widza parę i w różnych momentach na parę patrzą. Ja na przykład mogę patrzeć na parę w momencie, kiedy tańczy super, a za 30 sekund patrzy drugi sędzia i stwierdza, że para tańczy słabo i wtedy nie dostaje skreślenia.

KG: Jak na poszczególne pary może patrzeć publiczność, która nie miała dotąd styczności z tańcem?Jak może próbować oceniać występy? Może wybrać sobie z 10 par na parkiecie dwie pary i próbować je jakoś porównywać?
PK:
Można sobie na przykład porównać dwie pary. Można sobie zrobić też takie zawody z osobą, z którą się przyjdzie oglądać wydarzenie, polegające na tym, że typujemy sześć najlepszych par, które trafią do finału.

KG: Jakie nagrody są przewidziane w turnieju?
PK:
Na pewno dla wszystkich par finałowych - pierwsze, drugie i trzecie miejsce są przewidziane: puchary, medale, dyplomy, jak również upominki rzeczowe od elektroniki poprzez biżuterię. Natomiast w grupie par dorosłych, sześć najlepszych par w tańcach standardowych i sześć najlepszych par w tańcach latynoamerykańskich otrzyma nagrody finansowe. Pula nagród finansowych to jest 8 tys. zł. W tym roku do wygrania, również będzie czarter jachtu, czy projekt i szycie sukienki turniejowej. Każda z tych nagród to dodatkowe kilka tysięcy złotych. Dla par nie są najważniejsze nagrody, tylko emocje, które dostaną od publiczności, to co przeżyją na turnieju i przede wszystkim to, że kolejny start spowoduje, że będą bardziej doświadczonymi tancerzami.

KG: Dziękuję za rozmowę.
PK:
Ja również dziękuję i zapraszam na imprezę. Od 18 marca w siedzibie szkoły tańca na ul. Mazowieckiej 22 w Garwolinie rozpoczynamy przedsprzedaż biletów na turniej tańca. Bilety można kupić również w dniach imprezy. Bilety na trybuny kosztują 20 zł, a bilety dla osób, które chcą siedzieć przy stolikach 40 zł za osobę.


Odwiedź nas na facebooku