KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Powiatowy Dzień Sołtysa

Dodano:
garwolin - Powiatowy Dzień Sołtysa

Powiatowy Dzień Sołtysa odbył się 18 marca w Powiatowym Ośrodku Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem. Wydarzenie zostało zorganizowane przez władze powiatu, posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka i wicemarszałek Senatu RP Marię Koc.

Praca sołtysa powszechnie uważana jest za służbę. Wymaga dużego wyrzeczenia, poświęcenia i cierpliwości. Sołtys stoi na czele sołectwa i jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Działa na pierwszej linii kontaktu z mieszkańcami i zna ich problemy jak mało kto. Oczekiwania względem niego są szerokie - czasem musi być społecznikiem, czasem pośrednikiem w kontakcie z organami gminy, a czasem nawet „psychologiem”.

- Ktoś to musi robić i państwo czujecie ta potrzebę, potrzebę służenia społeczeństwu, mieszkańcom małych ojczyzn. Funkcja sołtysa jest niewdzięczną, ale potrzebną - powiedział poseł Grzegorz Woźniak.

Starosta Mirosław Walicki odpowiadał na wiele pytań nurtujących uczestników spotkania, m.in. dotyczących dróg, mostu na rzece Wiśle, planów na najbliższy czas. Gospodarz powiatu akcentował, że kandydowanie na sołtysa jest najtrudniejszą decyzją, bo praca jest trudna, a nie ma z tego żadnych profitów, a wdzięczność ludzka jest wątpliwa.

- Jestem pełen szacunku dla państwa decyzji, miejmy nadzieję, że jakoś nasze państwo pochyli się nad wami i doceni waszą pracę – mówił włodarz.

REKLAMA:


Podziękowania za pracę złożyła sołtysom również wicestarosta Iwona Kurowska, podkreślając, że są przedstawicielami i łącznikami Polski lokalnej, że nie szczędzą czasu i sił, by służyć lokalnym społecznościom. - Ja wam za to bardzo serdecznie dziękuję, że jesteście, że trwacie, że jesteście takimi łącznikami i tworzycie tę społeczność lokalną na samym dole - akcentowała.

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc przypomniała słowa premiera wypowiedziane na Dniu Sołtysa w Łowiczu, że sołtys jest pierwszym urzędnikiem RP. - Trudno się z tym nie zgodzić. Pierwszy urzędnik RP, bo to pierwsza osoba, do której trafia każdy z mieszkańców ze swoim problemem, a sołtys, chociaż pracuje społecznie, pracuje 24 godziny na dobę i rzeczywiście reprezentuje w swoich sołectwach majestat państwa polskiego - powiedziała.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 93

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

ok (, #IP d8ea3c50df) Odpowiedz

a tym razem na niebiesko- ach ta nasza gwiazda

spotkanie zwolenników PIS (, #IP f6a2455012) Odpowiedz

Przepraszam z jakich funduszy zostało zorganizowane to spotkanie, bo nie sadze że odbyło się bez kosztów (wynajęcie lokalu, ciasto, kawa, napoje to i pewnie cos mocniejszego) ? Nie ma pieniędzy na PKS-y, nie ma na kulturę a tu proszę biesiada na całego. Kto Pisowi zabroni. Oj wstyd, wstyd

? (, #IP 597180e88b) Odpowiedz

Średnio sołtys miejski, gminny zarabia 1500 zł miesięcznie a wiejski ledwo zipie za 3 tys zł na rok.

Odpowiem ... (, #IP c1ff7e2b20) Odpowiedz

... jak Genowefa Pigwa : ... a kto pyta ?