Wiadomości z Garwolina

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego 2019

Dodano:
garwolin - Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego 2019

W sobotę 23 marca 2019 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina odbył się Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego Środowiska Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy.

Skauci z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa, wraz z rodzicami i przyjaciółmi, zjechali się do Górek k. Garwolina aby wspólnie świętować Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. Dzień ten, obchodzony co roku w okolicach uroczystości Zwiastowania, przypomina wszystkim skautom o tym, że od 1984 roku cała Federacja pozostaje zawierzona Matce Bożej.

Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią, w trakcie której homilię nawiązującą do tajemnic Zwiastowania i Wcielenia oraz wprowadzającą obecnych w historię sanktuarium w Górkach, wygłosił kustosz sanktuarium, ks. Czesław Knebel CSMA. Na koniec mszy miało miejsce odnowienie Aktu Zawierzenia Matce Bożej jednostek Skautów Europy działających na terenie powiatu garwolińskiego, oraz całego polskiego Stowarzyszenia.

Po mszy świętej miał miejsce koncert promujący projekt Ad Mariam Europa. Szefowie oraz szefowe środowiska wykonali podczas niego 5 pieśni Maryjnych oraz odczytali fragmenty z Pisma Świętego, odnoszące się do Matki Bożej. Koncert ten był zapowiedzią płyty „Ad Mariam Europa”, której wydanie stanowi główną część projektu. Znajdzie się na niej 11 pieśni maryjnych śpiewanych w różnych współczesnych językach europejskich oraz tytułowy kanon, wykonywany w języku łacińskim. Pomysłodawcą oraz koordynatorem projektu jest członek Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich z 1. Hufca Garwolińsko Pilawskiego, Krzysztof Olaf Żochowski HO.

Główną część spotkania, stanowiły aktywności skautowe i konferencja dla rodziców. Wilczki oraz harcerki i harcerze uczestniczyli w grach toczących się na terenie wokół sanktuarium, korzystając z pięknej wiosennej pogody. Konferencję dla rodziców, noszącą tytuł „Edukacja zgodna z mózgiem, pomóż dziecku przez zabawę”, wygłosił Jakub Gajdecki, z zawodu muzyk, z pasji m. in. specjalista od autorozwoju oraz zagadnienia inteligencji intrapersonalnej.

REKLAMA:


Po czasie zabaw i gier oraz konferencji, nadszedł ponownie moment wyciszenia i modlitwy. Wszyscy obecni na Dniu Modlitw, mieli bowiem szansę uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Ostatnim punktem programu był Apel kończący spotkanie. Ogłoszono na nim zwycięzców gier dla harcerek i harcerzy. Zwycięskim zastępem harcerek był łaskarzewski zastęp Wydra, należący do 2. Drużyny Garwolińskiej, natomiast wśród harcerzy zwycięzcami okazali się członkowie zastępu Orzeł z 1. Drużyny Garwolińskiej. W trakcie Apelu zostały również oficjalnie rozdane nowe patenty przewodnika dla grupy szefów z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego oraz ogłoszona została zbiórka pieniędzy, dla ciężko chorej Akeli z Koszalina. W tym miejscu warto zaznaczyć, że istnieje możliwość wsparcia tej akcji poprzez przelanie środków na konto podane poniżej.

Parafia pw. Św. Wojciecha
ul. Zwycięstwa 248, 75 - 665 Koszalin
05102027910000740200601419 (PKO BP S.A. I/0 KOSZALIN)
Tytuł: „Pomoc dla Beaty P.”

Na Apelu padły również słowa podziękowań za zaangażowanie i wkład który został włożony przez wiele osób w przygotowanie tego wydarzenia. Hufcowy 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Emil Piotr Zawadka HR zaznaczył, że dzięki temu, że angażuje się w nie tak wiele osób, staje się ono coraz bardziej wspólnotowe. Swoją wypowiedź zakończył prośbą do uczestników Dnia Modlitw, by postępowali oni w taki sposób, by każdy kolejny dzień stawał się jeszcze piękniejszy.
Cykliczny charakter tego największego święta środowisk Skautów Europy odbywającego się w trakcie roku harcerskiego, pozwala na pewną stałość, stabilność i nabieranie doświadczenia w jego organizacji. Nie ma to jednak wiele wspólnego z rutyną. Co roku bowiem towarzyszą mu nowe emocje na grach wilczkowych i harcerskich, przeżywane przez kolejne, nowe roczniki wilczków i harcerzy. Także tematy konferencji dla rodziców, za każdym razem inne, stanowią dla nich świeże źródła inspiracji. I tak jak każda kolejna wiosna przynosi ze sobą nową nadzieję na dalszy czas roku, tak każdy Dzień Modlitw niesie ze sobą radość ze Zwiastowania i zawierzenia, która ociepla kolejne przygody roku harcerskiego.

Fot: Eryk Laskowski


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 13

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.