Wiadomości z Garwolina

Józefinki - święto patrona szkoły w 29. odsłonie

Dodano:
garwolin - Józefinki - święto patrona szkoły w 29. odsłonie

W piątek 22 marca uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, obchodzili Józefinki - święto patrona szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Po nabożeństwie wszyscy udali się pod kamień Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostały kwiaty. Przedstawiciele władz złożyli również kwiaty przed Pomnikiem Jubileuszowym znajdującym się na placu szkolnym. Pozostałe uroczystości odbyły się w budynku szkoły.

Poczet sztandarowy, wspólnie odśpiewany hymn Polski oraz hymn szkoły – tak społeczność Liceum na Długiej rozpoczęła część oficjalną uroczystości, zamykając tym samym, jak podkreślała dyrektor placówki, Joanna Ostrowska, obchody 100-lecia szkoły.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak, sekretarz miasta Cezary Tudek, skarbnik powiatu Jolanta Zawadka, prezes ŚZŻAK Obwodu Gołąb w Garwolinie Antoni Frąckiewicz wraz z byłym prezesem Marianem Cabajem, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie st. kpt. Tomasz Biernacki, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie Danuta Kalinowska oraz przewodniczący rady rodziców Waldemar Chroniewicz.

W części oficjalnej, jako pierwsza zabrała głos dyrektor Joanna Ostrowska:
- „Człowiek nie jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.
Jest mi niezmiernie miło dzielić się talentami uczniów i nauczycieli. Nasze święto to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością i nauki z zabawą. (..) to wielka i niezwykła lekcja patriotyzmu i wychowania. Nasza szkoła jest szkołą otwartą i z dumą może nosić imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na długiej 35 zaczyna się nowa przyszłość
– mówiła.

REKLAMA:


Tegoroczny program artystyczny zatytułowany „Powróćmy jak za dawnych lat” przygotowany przez uczniów przeniósł nas w czasy międzywojnia. Klimatycznym występem, przygotowanym pod kierownictwem nauczycieli –  Edyty Pasik, Ewy Pawełek, Hanny Jaskuły i Andrzeja Szarka – uczniowie oczarowali zgromadzonych gości. Dobrze znane piosenki z lat 20. I 30., scenografia, stroje – wszystko to przeniosło zgromadzoną publiczność w sentymentalną podróż.

„Przychodzi się na długą i jest się pod wrażeniem. (…) Potraficie wzruszyć – w taki sposób dzielił się wrażeniami z koncertu poseł Grzegorz Woźniak, dziękując tym samym uczniom oraz nauczycielom za trud i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Starosta Mirosław Walicki podkreślił wagę święta jakim są Józefinki: - To doskonała okazja żeby kolejny raz wspomnieć prawdziwego męża stanu. Bo jak mawiał sam Piłsudski: „Kto nie szanuje i ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”. Ten dzień jest okazją do aktywnego odpoczynku od nauki. Wykorzystajcie w pełni dzisiejsze święto.

Wicestarosta Iwona Kurowska również uległa czarowi koncertu: - Szanowna młodzieży, chcę wam bardzo serdecznie podziękować za to co zrobiliście przed chwilą. Za to, że w tym zgiełku współczesności przenieśliście nas w krainę baśni. To co zaprezentowaliście – ta muzyka, stroje… Bardzo wam za to dziękuję. Mamy wspaniałą kulturę. Macie też wspaniałego patrona (…). Piłsudski był naprawdę świetnym coachem, w którego słowa możecie się zasłuchiwać.

Po programie artystycznym młodzież zaprosiła zgromadzonych gości na szkolny festiwal talentów, czyli wystawy i stoiska prezentujące pasje oraz zainteresowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 137

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Absolwent (, #IP b0b5265b78) Odpowiedz

Jestem oburzony tym co widzę na zdjęciach. Ukazują one, niestety, że ta szkoła już nie jest taka sama jak kiedyś. Cofając się kilka lat wstecz to było nie do pomyślenia, aby idąc w pochodzie trzymać ręce w kieszeniach, nie mieć Maciejówki na głowie czy też być ubranym w dres. Teraz, jak widać jest to dopuszczalne. Krew mnie zalewała widząc uczniów palących papierosa podczas uroczystego przejścia spod pomnika za Kościołem, pod budynek szkoły. Najbardziej jednak oburza mnie fakt, że uczniowie, a właściwie uczennice, które dostąpiły zaszczytu niesienia sztandaru są ubrane ieregulaminowo. Chodzi tutaj o długość spódnicy. Z całym szacunkiem, ale nie nadają się one na tego typu uroczystości. Stosowna byłaby tu spódnica 5 cm poniżej kolana, zgodnie z etykietą dyplomatyczną. Może są to i małe rzeczy, ale w roku 2010 czy 2011 nikt nawet nie pomyślałby, żeby się tak zachować.

pan cogito (, #IP 7e102e5053) Odpowiedz

o wartości szkoły nie przesądza strój uczniów, tylko losy absolwentów. Co porabiasz Szanowny Absolwencie? Jak Ci się życie potoczyło?