Ciekawe tematy z Garwolina

Dyrektor ma obowiązek zapewnić dziecku warunki pobytu

Dodano:
garwolin - Dyrektor ma obowiązek zapewnić dziecku warunki pobytu

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu/szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek. Dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki (1). Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku (2) – Ministerstwo Edukacji Narodowej publikuje informację dla rodziców oraz podstawę prawną.

Zapewnienie opieki (3) ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
    • Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola/szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
    • Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków.

RODZICU, O CZYM POWINIEN POINFORMOWAĆ CIĘ DYREKTOR SZKOŁY/PRZEDSZKOLA W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM?
    • Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku.
    • Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki.
    • Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole/szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.
    • Rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły/ przedszkola rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (4) oraz kuratora oświaty (5).

REKLAMA:Podstawa prawna
(1) Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z późn. zm.).
(2) Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
(3) Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
(4) Art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
(5) Art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

źródło: MEN
AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

bronek (, #IP 9224838e3e) Odpowiedz

Nauczyciele to wg ich mniemania NAJWAŻNIEJSZA grupa zawodowa w Polsce. Mają ten przywilej że mogą walczyć o swoje kosztem naszych dzieci.

żart (, #IP c34b5ecb1c) Odpowiedz

mam w rodzinie nauczycieli i wśród znajomych powiem szczerze wcale tak żle nie zarabiają pracują mało godzin dużo wolnego ciepło czysto czego chcieć więcej

Studia (, #IP 65c5d56687) Odpowiedz

Jakie studia? Większość to po średniej szkole plus jakieś kursy i zaoczne studia które każdy bałwan kończy. Jak się nie dostało na dobry kierunek to idziemy na pedagogikę i cała uczycielska inteligencja. Chciałem zostać doktorem a muszę dzieci uczyć, stąd takie nastawienie do zawodu.

zdziwiony (, #IP 05127e6487) Odpowiedz

Jeżeli uważasz że praca nauczyciela jest taka łatwa,to trzeba było skończyć studia w tym kierunku jeżeli masz dzieci wykształć ich na nauczycieli i wtedy zrozumiesz na czym ta praca polega i przestaniesz kpić z ludzi,którym ja nie zazdroszczę tej ciężkiej pracy i wybrałem inny zawód.

Nigdy (, #IP c4702c9154) Odpowiedz

Az tak nisko moje dziecko nie upadnie zeby ten zacny zawod uprawiac. Jarek jeszcze stolice do Krakowa zapewne wam przeniesie na wasze zyczenie.

(, #IP 7d7da75c0f) Odpowiedz

Wielu skończyło studia pedagogiczne ale że nie mieli znajomości to musieli iść do fabryk i na trzy zmiany zasuwać.

Kpina (, #IP a675057fec) Odpowiedz

Nauczyciele za 3500 pracują średnio 80 godzin miesięcznie, ja żeby zarobić najniższą krajową muszę pracować 168 godzin miesięcznie... nie mam płatnych świąt i wolnych weekendów, nie mam rocznego płatnego urlopu, aby dostać jakąkolwiek premie nie mogę być chora... nie mam przywilejów, dniówka 12 godzin a jak trzeba to 24 i 12 godzin przerwy bo akurat wypadnie nocka... lubię moją pracę choć jest ciężka, jestem dla ludzi a nie tak jak nauczyciele tylko dla kasy, nikt im nie kazał wybierać takiego zawodu. Poza tym jakoś nie potrafią dobrze nauczać skoro dużo dzieciaków musi brać dodatkowo korepetycje...

TAAAK (, #IP fff3a53bdd) Odpowiedz

Nie oglądaj PISwizji tylko zapytaj kogoś kto ma w rodzinie nauczyciela.Wtedy dowiesz się jak to wszystko fajnie wygląda.

Nauczę (, #IP fd6f87d48d) Odpowiedz

Mam dwie siostry nauczycielki, nie wyobrażają sobie innej pracy, są oderwane od rzeczywistości, a zarobki średnia miesięczna 3400 na rękę. Do roboty obiboki!!!! Albo na 8 godzin dziennie, do fabryki, sklepu, banku i obsługiwać takich roszczeniowych klientów jak nauczyciele.

Ja nie Pis!!! Nigdy!!! (, #IP a675057fec) Odpowiedz

Akurat moja siostra jest nauczycielka w Garwo SP2 (koszary). Uczy tez w Szpitalu Mazowieckim w Garwo i bardzo dobrze wiem jakie sa relistyczne warunki pracy oraz placy,dodatki itp. I niestety poklucilam sie o to z siostra. Nauczyciele widza tylko czubek wlasnego nosa.

Przesada (, #IP a675057fec) Odpowiedz

Mogę zrozumiec przyczyny strajku, niska podstawa itd, czemu o dodatkach nie wspominacie ktore nie wchodza do podst pensji? Mam nadzieje ze zależą wam kasy fiskalne za korepetycje na tzw gębe. I bedzie po podwyzce.

Oj Jarek da popalic!! (, #IP a675057fec) Odpowiedz

Chcialbym byc nauczycielem. 18h pracy tygodniowo zamiast 40. Podwyzek sie zachciewa!! Mam nadzieje ze nauczycie dzieci w szkole zamiast brac kase za dodatkowe korepetycje!!!!

Oj Jarek da popalic!! (, #IP f5298bb751) Odpowiedz

Proszę zrealizować swoje marzenia. Powodzenia.

Po co? (, #IP c4702c9154) Odpowiedz

A na co ino mi too? Zeby gnoje mna pomiatali i rodzice. Wasz wybor, bylo sie uczuc a nie uczyc

(, #IP f5298bb751) Odpowiedz

Zrealizuj swoje marzenia