Ciekawe tematy z Garwolina

Radomscy Terytorialsi przysięgali

Dodano:
garwolin - Radomscy Terytorialsi przysięgali

W Radomiu 143 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rtm. Witolda Pileckiego złożyło przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment 16-dniowego szkolenia podstawowego. Żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty wypowiedzieli słowa roty przysięgi w niedzielę, 31 marca na placu Corazziego.

– Zawsze gotowi, zawsze blisko, to dewiza, którą posługują się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Staje się tradycją, że w samym centrum Radomia, Ci którzy podjęli decyzję, że chcą służyć Rzeczypospolitej, składają uroczystą przysięgę. To zwieńczenie szesnastki, która pewnie dała Wam nieźle w kość, ale rozmawiałem z pułkownikiem Kaliciakiem, który powiedział, że jesteście twardymi żołnierzami, dobrze przygotowanymi do służby i z tego się cieszymy – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Wojciech Skurkiewicz, zwracając się do wszystkich zebranych na placu.

Do swoich nowych żołnierzy zaapelował również dowódca 6 Mazowieckiej Brygady płk Grzegorz Kaliciak. – Od dziś będziecie stać na straży Naszej Ojczyzny, jak również na straży pamięci Naszego Patrona rotmistrza Witolda Pileckiego i jego ideałów. Tu na ziemi radomskiej zapamiętajcie jego przesłanie: Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem – powiedział dowódca Brygady. List do przysięgających wystosował także Marszałek Sejmu RP Pan Marek Kuchcińśki, który odczytała Pani Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień. Na uroczystej przysiędze głos zabrał także wicemarszałek Senatu Pan Adam Bielan. W imieniu Zofii Pileckiej - córki patrona 6 MBOT, gratulacje żołnierzom złożyła Pani Małgorzata Kupiszewska.

 Przysięga, złożona przez 143 Terytorialsów, którzy zasilili szeregi 62 batalionu lekkiej piechoty, miała szczególny wymiar dla wszystkich żołnierzy. Niektórzy jednak przeżywali to znacznie mocniej. Wśród przysięgających na sztandar znaleźli się m.in. członkowie rodzin Terytorialsów, którzy już służą w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady. W ślady majora Sylwestra Doleckiego poszła jego żona szer. Justyna Dolecka. Służbą dla ojczyzny swojego syna szer. Piotra Borutę zaraził też kapitan Artur Boruta.
Wśród 143 ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli  Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Byli to przedsiębiorcy, bankowcy, fizjoterapeuci, pielęgniarki, sportowcy i nauczyciele. Między ochotnikami znaleźli się m.in. czterej koledzy - uczniowie radomskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Razem zgłosili się na szkolenie podstawowe, które zakończyli złożeniem przysięgi. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w  rozwój osobisty. 

REKLAMA:


Przygoda z mundurem dla 143 ochotników, w tym 20 kobiet, rozpoczęła się 16 marca, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś na radomskim placu, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

Choć szkolenie było trudne i niezwykle intensywne, wśród przysięgających znaleźli się tacy, którzy zasłużyli na wyróżnienie już na tym etapie szkolenia.  Jedną z wyróżnionych była szer. Aleksandra Olechowska, która występując w imieniu nowo zaprzysiężonych powiedziała: – W roku, w którym obchodzimy 20-letnią rocznicę wstąpienia Polski do NATO, słowa roty przysięgi są powodem do wielkiej dumy. „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nas, żołnierzach Wojska Polskiego. W myśl idei Wojsk Obrony Terytorialnej chcemy stać na straży naszej małej ojczyzny, czyli naszych najbliższych i miejsc, w których na co dzień żyjemy. W imieniu koleżanek i kolegów chcemy podziękować dowódcom i kadrze instruktorskiej za włożony trud, cierpliwość oraz przekazaną wiedzę. – podkreślała szer. Olechowska.

Przysięgający 31 marca Terytorialsi zasilą szeregi 62 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Radomiu. Jest on drugim pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.
Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

***
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 5

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Dwutygodniowe wojsko św. Jadwigi . (, #IP 8099d81006) Odpowiedz