Wiadomości z Garwolina

Nowe tabliczki historyczne na terenie miasta Garwolin

Dodano:
garwolin - Nowe tabliczki historyczne na terenie miasta Garwolin

Jaki związek z Garwolinem mieli Miron Białoszewski, car Aleksander I, Książę Janusz I Starszy i Józef Piłsudski? Gdzie znajdują się najstarsze budynki murowane w mieście? Miasto Garwolin zaprasza do spacerów ulicami miasta i do odkrywania Garwolina na nowo. Na terenie miasta w 31 miejscach pojawiły się tabliczki, które razem tworzą „Ścieżkę historyczną Garwolina”.

Na mapie miasta zostały wyznaczone miejsca ważne dla historii lokalnej, pomniki upamiętniające ważne wydarzenia, kościoły, cmentarze, dawne rynki. Tam też pojawiły się tabliczki, które mają przybliżyć mieszkańcom miasta i osobom odwiedzającym historię lokalną.

Miejsca zaznaczone na ścieżce historycznej można także obejrzeć pod adresem www.zwiedzaj.garwolin.pl. Uzupełnieniem projektu jest przewodnik turystyczny pt. „Spacerownik Garwoliński”.

„Podstawą do stworzenia ścieżki była publikacja „Miejsca pamięci narodowej” autorstwa prof. Zbigniewa Gnat-Wieteski. - Dziękujemy za pomoc w opracowaniu pasjonatom historii lokalnej: Krzysztofowi Kotowi i Sebastianowi Jędrychowi z portalu Dawny Garwolin i okolice, Wojciechowi Szczegotowi – prezesowi Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych a także burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu. Nieocenionym wsparciem i inspiracją było bogate archiwum fotograficzne Narcyza Witczak-Witaczyńskiego przekazane przez rodzinę do Narodowego Archiwum Cyfrowego.
„Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” – te słowa Cypriana Kamila Norwida można przyjąć za podsumowanie całego projektu. Naszym pragnieniem jest zainspirowanie Państwa do poznawania historii lokalnej: dziejów swojej rodziny, dzielnicy, okolicy.” - czytamy na stronie UM Garwolin.

REKLAMA:


Projekt „Budowanie, zachowanie i promocja dziedzictwa lokalnego w mieście Garwolinie w celu poprawy jakości życia mieszkańców obszaru Lokalnej Grupy Działania – Powiatu Garwolińskiego współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
    • koszt projektu (tabliczki i przewodnik): 36 000 zł,
    • w tym wkład własny: ok 12 000 zł


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 7

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.