Ciekawe tematy z Garwolina

Strajk, i co dalej...

Dodano:
garwolin - Strajk, i co dalej...

Publikujemy tekst przesłany nam przez Agnieszkę Sadowską - Janiec, nauczycielkę pracującą w ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Tekst jest opinią na temat trwającego strajku nauczycieli.


Prawdę mówiąc jestem bardzo zaniepokojona obecną sytuacją w całej Polsce. Pewne rzeczy wymknęły się spod kontroli.

Ostatnie dni są bardzo emocjonujące w związku ze strajkiem nauczycieli. I nie chciałabym aby to przesądziło o dalszej przyszłości polskich szkół.

Decyzją o strajku nauczyciele dali rządowi sygnał, że niezbędne są podwyżki pensji dla nauczycieli.

Te kilka dni pokazały również wiele innych wad systemu i co najważniejsze i najsmutniejsze zarazem -  mogliśmy przekonać się jak silna jest fala nienawiści wśród Polaków i niestety również wewnątrz środowiska nauczycielskiego.

Uważam, że podwyżki pensji są niezbędne i uzasadnione.
Zawód nauczyciela jest piękny, choć bardzo trudny. Wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania. Nauczyciel nie pracuje 18 godzin tygodniowo, jak myślą niektórzy. Dochodzi do tego jeszcze ogrom pracy przy sprawdzaniu klasówek, wypracowań, stos dokumentacji, organizacji egzaminów, dodatkowych projektów, wycieczek, wielu akcji służących rozwojowi i  stwarzanie możliwości do nauki, rozwoju, odpowiedzialność za ucznia, zebrania, wywiadówki, i wiele innych. Jest takie stare, polskie powiedzenie „obyś czyjeś dzieci uczył” czyli jak ktoś komuś źle życzy. Od dawna wiadomo było, że jest to trudna i nie zawsze wdzięczna praca.

Nie każdy nadaje się do tego zawodu. Presja społeczna jest olbrzymia. Nauczyciel ciągle poddawany jest ocenie, a najczęściej jest po prostu krytykowany.

Z całym szacunkiem i podziwem dla innych ważnych zawodów, ale: Czy chirurg ma płacone tylko za ilość godzin spędzonych przy stole operacyjnym? Nie.
Czy policjanta rozliczamy tylko za ilości pościgów za złodziejami? Nie.
Czy strażak dostaje pensję tylko za ilość ugaszonych pożarów? Nie.

Można by tak długo wymieniać. Więc nie mówmy, że nauczyciel pracuje tylko 18 godzin w tygodniu.

Rząd podał nam  propozycję podwyżek w tym roku w sumie 15 % , dodatkowo np. stawka jednolita za wychowawstwo - 300 zł. To już jest coś i w sumie nie małe pieniądze. Ponadto skrócenie awansu zawodowego i redukcja obciążeń dokumentami.

Moim zdaniem powinniśmy przystać na te propozycje. Do tej pory, przez wiele lat, sytuacja wyglądała podobnie i nikt nie strajkował.

Co zrobiła dla nas nauczycieli poprzednia władza?

Padają ostre słowa z ust samych nauczycieli i pracowników szkół za to, że część zdecydowała się zawiesić strajk i wziąć udział w komisjach egzaminacyjnych.
 I z czym się spotkali? Wyzwiska, zaszczuwanie, agresja przez strajkujących nauczycieli. Za jakiś czas będziemy spotykać się w tym samym pokoju nauczycielskim, na wspólnych radach pedagogicznych będziemy pracować nad nowymi projektami w szkole – i jak to będzie? Raz bywało lepiej, bywało gorzej, ale zawsze mogliśmy liczyć na siebie, wzajemną pomoc, zrozumienie, umieliśmy współpracować.

Nie dajmy się zmanipulować. Sytuacja ze świniami i krowami – proszę, nie upadajmy tak nisko! To nie jest godne postawy nauczyciela, wychowujemy młode pokolenia, a jak wiadomo najwięcej młodzi ludzie uczą się na przykładzie. Dodatkowo poszła informacja, że rząd ma na dopłaty dla rolników („krów i świń”) a nie ma dla nauczycieli. A to są środki z innej puli - dopłaty z programu unijnego dla rolników. „Czytajmy ze zrozumieniem” – to słowa, które sami często powtarzamy naszym uczniom. To sami nauczyciele przebierający się za krowy robią ze strajku pośmiewisko.

Nie jest prawdą, że uczniowie w czasie strajku uczą się od nauczycieli strajkujących demokracji, szacunku do pracy, determinacji czy komunikacji bez przemocy. Prawda jest niestety inna. Takie zachowanie uczy agresji, postawy roszczeniowej, braku szacunku dla osoby która ma inne zdanie, lekceważenia drugiego człowieka i nie podejmowania rozmów w załatwieniu spraw w formie szacunku dla obydwu stron. To wszystko  stwarza olbrzymie zagrożenie procesom nauczania. To się odbije na dzieciach i nie chodzi o to, że one parę razy nie pójdą do szkoły. My, nauczyciele, powinnyśmy być ponad tym podziałem. Wkradło się za dużo polityki i oszczerstw. Jestem zaniepokojona, gdyż wymyka się to spod racjonalnej kontroli.

REKLAMA:


Ciężko mi o tym mówić, gdyż sama jestem nauczycielem i pochodzę z rodziny nauczycielskiej. Dla nas nauczycieli najważniejszą sprawą powinno być dobro ucznia. A teraz mamy sprawdzian z naszego podejścia i szacunku do zawodu.

Zasygnalizowaliśmy jasno, że zarabiamy za mało i przydała by się merytoryczna dyskusja na ten temat. Dotyczy to przecież przyszłości polskich szkół.
Nie jestem w stanie zrozumieć postawy nauczycieli, którzy wyśmiewają i obrażają tych nauczycieli, którzy zdecydowali się nie zawieść uczniów i rodziców i przystąpili do komisji egzaminacyjnej w czasie egzaminów gimnazjalnych i egzaminów na koniec 8. klasy. Związkowcy oburzyli się z powodu… właśnie składu komisji egzaminacyjnych.  Fala nienawiści padła również w stronę księży, katechetów i zakonnic, że zdecydowali się być na egzaminach. Proszę Państwa, od setek lat to właśnie Kościół i zakony zakładały i prowadziły pierwsze szkoły i szpitale. Nasza Polskość przetrwała np. w okresie zaborów i wojen dzięki postawie Kościoła, jednoczeniu ludzi i przekazywaniu ducha walki o niepodległość, prowadzono również tajne nauczanie. Dlaczego teraz dziwimy się, że taka jest postawa księży i zakonnic?

Uważam, że tym nauczycielom, katechetom i emerytowanym nauczycielom  należy się szacunek za godna postawę. Za postawienie ucznia wyżej niż sprawa podwyżek i strajku.
Jak już wspomniałam - pochodzę z rodziny nauczycielskiej, moja babcia i jej siostry prowadziły tajne nauczanie w czasie II wojny światowej. A jak ja mam się zachować w obecnej sytuacji?

Co z egzaminami?
Postanowiłam, że będę uczestniczyła w pracach i komisjach egzaminujących maturę. Nie chcę zmarnować dorobku i szacunku dla zawodu nauczyciela i pedagoga. Kocham ten zawód. Ja nie mogę zawieść uczniów i moich przodków, do których mam ogromny szacunek.

Zbliża się egzamin maturalny i kolejny egzamin dla nas, jako nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Ucząc w szkole średniej / ponadgimnazjalnej często dostaję pytanie od rodziców naszych uczniów: Co to będzie? Czy egzaminy maturalne w ogóle się odbędą? Tak naprawdę to będzie również egzamin dla nas – nauczycieli. Mam nadzieję, że go zdamy. Duży problem w tej sytuacji mają dyrektorzy szkół, ale sądzę, że są to osoby bardzo twórcze i pomysłowe i uda im się zebrać skład komisji na matury.

Nasza postawa może zaowocować w przyszłości. Odbudować etos i szacunek do nauczycieli i systemu szkolnictwa.
Przypomnę, że etos nauczyciela zajmował zawsze szczególną pozycję w Polsce, określał przywilej przynależności do elity społecznej, ale też nakładał szczególny obowiązek zachowania wysokiej kultury osobistej.

Proszę nauczycieli o przemyślenie i podjęcie słusznej decyzji, stawiając dobro ucznia na pierwszym miejscu. Liczę się z niezadowoleniem z mojej opinii wśród moich koleżanek i kolegów nauczycieli. Ale jestem na to gotowa, nikogo nie potępiam i nie krytykuję. Szanuję decyzję wszystkich. Proszę tylko o przemyślenie całej tej sytuacji. A jak wiadomo przy dobrych chęciach i dialogu można wiele osiągnąć.

Jako nauczyciele podjęliśmy się odpowiedzialnego zadania - przekazywania wiedzy i przygotowania do życia młodych ludzi.

Stoimy przed trudnym i poważnym wyzwaniem. Młodzi nas potrzebują a rodzice na nas liczą. Jestem optymistką i wierzę w mądrość nauczycieli. Wierzę, że nasza odpowiedzialność za ucznia weźmie górę i umożliwimy im przejście egzaminu maturalnego bez dodatkowego stresu. A teraz potrzeba szczególnej wrażliwości ze strony wszystkich, którzy pracują w szkole, aby stworzyć w niej klimat przyjaznego i otwartego dialogu. We wszystkich szkołach niech powróci duch koleżeństwa i wzajemnego szacunku, wszystkim nam wyjdzie to na dobre.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

W temacie (, #IP d7aca59cdb) Odpowiedz

W 100 % ma Pani rację.

. (, #IP 65c463c080) Odpowiedz

Pani Agnieszko jak ten teks mówiący, że propozycja rządu (PIS-u, który Pani firmuje jako Radna) ma się do słów minister edukacji (Anny Zalewskiej) z roku 1993, gdy też był strajk nauczycieli i w tedy miała inne zdanie jak teraz (wtedy walczyła o podwyżki), a i woli przypomnienia wtedy matur na początku maja nie było - a teraz mówi o braniu zakładników. Osąd pozostawiam do oceny, ale niesmak pozostaje.

W temacie (, #IP 5f3d1cb859) Odpowiedz

Gdyby rząd nie kupował ludzi plusami to i byłaby szansa na dialog. Tu nie ma takiej możliwości. Rząd udowodnił na przykładzie 500 plus, że pieniądze są! Dlatego każdy ma w tej sytuacji prawo domagać się wyższych płac, niezależnie od poglądów politycznych. Rząd musiał się liczyć z taką reakcją społeczeństwa i pokazał że pieniądze są na bardzo kosztowne programy!

(, #IP 71e55b070e) Odpowiedz

na ludzi którzy dbają by bylo kogo uczyć a na darmozjadów nie ma i nie będzie w tym sympatyków PO

Prawda (, #IP 7ac09717fc) Odpowiedz

Nauczyciele szacunek do zawodu rozumieją tylko w sposób finansowy i za pomocą przywilejów . Wszystko inne jest nieistotne albo urąga zawodowi . Jeszcze uzurpują sobie prawo do decydowania jak będą pracować , ile i z jakim skutkiem oraz bez kontroli i nadzoru bo wizytacje z kuratorium są nieporozumieniem gdyż nie liczą czasu pracy nauczyciela .OT cała prawda .

Nauczyciele są uczciwi (, #IP 3e037c6f14) Odpowiedz

pozwolili dzieciom z Garwolina spokojnie napisać egzaminy w gimnazjum i 8 klasie a teraz maturę...podeszli profesjonalnie! większość strajkowała tylko przez dwa dni - poniedziałek i wtorek bo właśnie...nie zapomnieli o swoich uczniach! a co będzie po świętach zobaczymy...więc nie krytykujcie bo nikt nie ucierpiał a zmiany w oświacie są konieczne! i nie chodzi tu tylko o pieniądze tylko o przeładowany materiał, dużo godzin i zmęczone dzieci- nasze dzieci! krytykujecie niepotrzebnie :):):)

Brawo (, #IP 785be8810d) Odpowiedz

Brawo brawo brawo że w końcu ktoś to głodno powiększał! Dla mnie ten strajk był zrozumiały na początku ale to co się teraz dzieje to już dawno przestało mieć sens, tylko żeby nadal był konflikt. Popieram Agnieszkę Janiec.

:) (, #IP eb2daa0609) Odpowiedz

Mądrze napisany artykuł, nie rozumiem czego się ludzie czepiają?

Pisze jako rodzic zaniepokojony sytuacją (, #IP 683d4c5c6a) Odpowiedz

Czytajcie ze zrozumieniem. Pani Agnieszka Sadowska-Janiec wypowiedziała się jako NAUCZYCIEL więc po co na siłę wciskacie jej politykę. Widać , że leży jej na sercu dobro ucznia i poszanowanie zawodu. Ma kobieta odwagę żeby zabrać głos, ale żeby zaistnieć wątpię. Zaistnieć to może każdy z nas ….aby tylko mądrze a to już nie każdy potrafi.

(, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

nie można walczyć po obu stronach barykady jednocześnie, P Janiec wypowiedziała się jako polityk i basta. Świadomie dokonała takiego wyboru bo tu widzi dla siebie korzyści

p. Agnieszka ... (, #IP a5da50afb9) Odpowiedz

Fajnie tak. Dziś napisała jako nauczyciel, jutro pewnie jako żona, następnie jako matka, później jako radna, na końcu jako polityczka. A ja myślałem, że to jedna i ta sama osoba. Dlatego zadałem te pytania. Dobrze zaczekam aż zabierze głos jako polityk i wtedy się przypomnę. Tylko jak za każdym razem będzie miała inne spojrzenie na sprawę? ....

Partia jednak ważniejsza (, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

Jest pani jedną z twarzy PIS w Garwolinie i przez to stroną w tym konflikcie (jasno stoi pani po stronie partii). Dla mnie tekst napisany po to by zaistnieć i dostać coś w zamian za wierną partii postawę. Jak już przywołała pani dziadków, to dziś jest pani po bezpiecznej stronie, niech pani sobie dopowie której. Oni ryzykowali wtedy śmierć. Pani porównanie kościoła dawniej i dziś ... proszę mi wybaczyć, ale jest śmieszne, ciągle jednak wierzę że wróci do korzeni, które tak pięknie swoją postawą przywołuje Papież. Szybkiej politycznej kariery życzę.

do partia jednak ważniejsza (, #IP ae25ab134d) Odpowiedz

I co merytorycznego wniosłeś/aś do dyskusji. Masz jakiś pomysł to pisz. Najłatwiej wszystko krytykować i nic nie proponować. Typowy krzykacz Polaczek, nie podoba się i już. Jak nie masz nic do zaproponowania lub pojęcia albo ci się nie chce - to nie przeszkadzaj.

to samo pytanie do ciebie (, #IP ba7f5d9e15) Odpowiedz

a ty co wniosłaś do dyskusji?

pytanie do p. Agnieszki (, #IP a5da50afb9) Odpowiedz

Szanowna pan Agnieszko. Oczywiście każdy może pisać co uważa za stosowne. Pani również. Ale w związku z tym, że jest pani w ekipie rządzącej mam kilka pytań. Obecni rządzący sprowadzili problem tylko do pieniędzy, ale wspominają o podwyższeniu pensum. Twierdzą, że nie będzie zwolnień nauczycieli. Z tego co wiem dzieci jest coraz mniej i czy się pani podoba czy nie szkoły będą zamykane. Co wówczas z nauczycielami?. Pensum większe, potrzeba mniej nauczycieli. Dzieci coraz mniej w szkołach, to co klasy po 5 osób czy zwolnienia nauczycieli?. Mówicie, że zwolnień nie będzie to jak to zrobicie? Oczywiście problem nie dotyczy pani osobiście bo /jak pewnie panie wie/ będąc radną jest pani nie do ruszenia. Może umówmy się w ten sposób. Jak będą jakieś zwolnienia nauczycieli w powiecie to wyraża pani zgodę na to, że pani odejdzie pierwsza. I wtedy miałbym do pani szacunek. Pozdrawiam. Dodam tylko, że nauki kończyłem dawno, nie byłem nauczycielem, kurs pedagogiczny posiadam i .... patrzę na to rzeczywiście z boku inaczej niż pani.

(, #IP ae25ab134d) Odpowiedz

Szanowny z pytaniem do Pani Agnieszki. To nie rządzący sprowadzili problem do pieniędzy. Dlaczego nie dociera do Ciebie smutna prawda i manipulacja. To PO i spółka chcieli na tej kanwie dokonać przewrotu. Czy tak trudno załapać. Szkoda nauczycieli, że dali się im wmanewrować w tą politykę. Ja rozumiem, że dla Ciebie jest jedynie słuszna droga „targowica i ulica”. Wracając do meritum Amerykę okrywasz że będzie coraz mniej dzieci i szkół. No i winisz za to obecnie rządzących. Dobre. To tak jak byś winił obecnie rządzących, że ludzie nie mieli dzieci jak po wojnie lub jest noc i dzień. Zauważ, że w sporze Broniarza i sPOłki nie ma nic o tym problemie. To czysta Polityka. Czy Ci się podoba czy nie takie są fakty. ZNP nie chodzi o nauczycieli - to jest deal ponad nimi. Z innej beczki, wiadomo, że pensje marne, będą mniejsze potrzeby w zatrudnieniu nauczycieli a chętnych nie brakuje. Dziwne to. Wyże się już skończyły, będzie tylko spadek dzieci i klasy po 1-5 dzieci. Już teraz są całe szkoły po 30-50 dzieci. Całe szkoły. Czy ci się to podoba czy nie. To będą ogromne koszty utrzymać takie szkoły czy ci się podoba czy nie. Nie zaklinaj rzeczywistości. Pis nie będzie wiecznie u władzy. Później Platformiarze się wykażą a do Ciebie i tak nie dotrze.

hihihi (, #IP c04a9b495e) Odpowiedz

Taaak PO i KOdy od dawna robią przewrót, już z tego co pamiętam to nie jedno obalenie rządu się szykowało, całe PełO miało siedzieć w więzieniu, za afery, za sprzedawanie kraju itp. a PełO nie siedzi, kraj niesprzedany, stocznie nie chodzą i nie są odbudowywane, TVP nadaje, wraku nie ma, TUSku nie siedzi w więzieniu, wszyscy tylko chcą pieniędzy bo za PełO to nie chcieli, a w ogóle to co się wszyscy tak tego rządu czepiają, ja nie wiem, bo dali na tv miliard, miliony do Torunia, bo dali prace wybitnym prezesom w spółkach skarbu państwa, bo walczą z asf wybijając wszystko w lesie, bo chcą od Niemców odszkodowanie za II wojnę światową a nasz prezydent ma zonę z niemieckim nazwiskiem ja nie wiem co ci wszyscy ludzie chcą...

oczywiście że zwolnienia będą (, #IP e6f3f8e215) Odpowiedz

W pierwszej kolejności tych co najgłośniej krzyczą że im źle w oświacie i podburzają innych do strajku ale nie martwcie się pracy nie brakuje. Na przykład do zakręcania buteleczek z perfumami potrzeba ludzi więc pracę będziecie mieć lekką i pachnącą nie to co straszne męki w szkole.

Nie jestem Panią Agnieszką (, #IP 5c9c3a1d66) Odpowiedz

Ale jak jest za dużo nauczycieli to jest jasne, że trzeba ich zwolnić. 500 plus to rozdawnictwo a utrzymywanie na siłę 18-godzinnego pensum najniższego w UE to już nie? Gnębienie zwykłych przedsiębiorców papierologią, podnoszenie opłat i podatków jest w porządku a wam zwiększenie pensum to już zbrodnia? Przedsiębiorcy pracują po 10-12 godzin na WASZĄ KARTĘ NAUCZYCIELA i nie rżnij głupa, że nie jesteś nauczycielem. Uchwalmy ustawę, że wszyscy będą mieli pracę. Zobaczymy do czego to doprowadzi.

Ja jednak do p. Agnieszki (, #IP a5da50afb9) Odpowiedz

To były pytania do p. Agnieszki. Moje zdanie jest podobne do pani/pana. Chodzi mi o odpowiedź pani Agnieszki. Jak to zrobią?. Przecież gołym okiem widać, że jest to wciskanie ludziom kitu. Tyle i tylko tyle. Nauczycielem nie byłem i nie jestem ale potrafię słuchać i logicznie myśleć (dawna szkoła). Pozdrawiam.

Proste (, #IP 7ac09717fc) Odpowiedz

Jak tak żle że trzeba strajkować to odejdą bez żalu . Tylko problem w tym że jest zaje....e dobrze i rzecz w tym by bylo jeszcze lepiej . W myśl zasady chłolpu w d... ukropu a sama krzycz choć tobie nic

Szacun za odwagę (, #IP e6f3f8e215) Odpowiedz

Próbie anarchizacji kraju przez czerwonych i tęczowych trzeba się zdecydowanie przeciwstawić. Czy w całym powiecie tylko jedna nauczycielka ma odwagę stanąć po stronie uczniów i głośno i odważnie o tym mówić. Gdzie jest miejscowa celebrytka też nauczycielka która wszędzie lata a w tej sprawie nie słyszałem żeby coś miała do powiedzenia. Nauczyciele więcej odwagi! Komuna już się skończyła i nie wróci.

Rodzic obserwator też za mało zarabia i chce więcej (, #IP ae25ab134d) Odpowiedz

Doceniam pracę nauczycieli. Zdaję sobie sprawę, że za mało zarabiają. Podwyżki tak ale nie wszystkim i nie po równo. A co z najważniejszym problemem - programem i sposobem nauczania. Tu się nic nie zmieniło od trzech pokoleń. Mój ojciec mi opowiadał jak miał, wiem jak ja miałem, widzę jak moje dziecko ma. Od 30 lat po ukończeniu szkoły, którą pamiętam, nigdy nie było protestów w takim natężeniu jak teraz co do programu i sposobu nauczania. Gdzie podziało się sedno- uczeń. No i najważniejsze, zmień pracę weź kredyt jak piszą niektórzy. Czemu wszyscy są przyklejeni do tych swoich stołków przecież u prywaciarza lub w korpo czy fizycznemu jest lepiej. Czemu się martwisz i nie dasz zadziałać mechanizmom rynkowym. Inni w prywatnych firmach też chcieli by sobie postrajkować. Zmień pracę i nie rób problemu. Napiszcie wypowiedzenia - to działa naprawdę na pracodawcę (jeśli nie ma komu mu pracować). Nie znam urzędnika, lekarza, pielęgniarki, nauczyciela, strażaka, policjanta itd. , który zmienił pracę wszystkim jest ciężko ale zostają do emerytury. Taki mit trzeba wytwarzać. Mało tego te zawody to przecież bardzo inteligentni ludzie czyżby nie potrafili liczyć kalkulować. Nie doskonale wiedzą i kalkulują liczy się tam też coś innego niż to co jest n wypłacie (są inne bonusy,) Natomiast znam ludzi, który mówią, że im źle (nie koniecznie chodzi o kasę) i to potwierdzają. Np. to ich piąty pracodawca a u rekordzisty dwudziesty. Więc pytanie co to za magiczna siła która karze na siłę i wbrew woli koniecznie być nauczycielem? Przecież to nie pieniądze i nie łatwizna w zawodzie. Nie urlopy, zwolnienia, nie wakacje, nie luz, nie przywileje. Może my rodzice zastrajkujmy i nie posyłajmy dzieci do szkoły. Przecież skoro można łamać prawo do nauki my tez możemy. No i nasz strajk będzie oznaczał, że musimy się zaopiekować dziećmi w czasie strajku więc automatycznie nie pójdziemy do pracy. Przecież nie można zostawić dziecka bez opieki. Tylko, że my nie mamy związków to raz a głupi naród nigdy się nie skrzyknie w słusznych sprawach. Nauczyciele wmanewrowali się od początku w spór polityczny. Od razu pochwyciła lub sterowała totalna sroPOzycja i cała reszta szczekaczy dla szczekania, który nic do tej pory nie proponują i nie zaproponowali. Te happeningi „krowy” i teatrzyki tylko ośmieszają nauczycieli. Ale to styl na wzór blokady sejmu. Wiadomo było, ze od razu odezwą się głosy poparcia Jandy i inne KOD-y . Nie chciał byś w pracy tak się bawić czytelniku? Ja nie słyszałem aby strajkujący lekarz nie świadczył pracy czy pielęgniarka, czy policjant nie przyjeżdżał na wezwania do napadu, albo urzędnicy nie załatwiali spraw a sądy nie skazywały morderców etc. Nauczyciel nie musi świadczyć. Rodzice niech biorą urlopy, zwolnienia, zatrudniają opiekunki, babcie itd. A gdzie koszulki na pomnikach „Konstytucja” Art. 70. Prawo do nauki - 1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Gdzie KOD, kangury co skaczą i cała reszta, gdzie PE i Timmermans. Kto zapłaci za te ekstra dni wolne wiadomo uczeń. Kto nadrobi tak napięty „brany po łebkach” program wiadomo uczeń. Czyim to kosztem ucznia i rodziców. A teraz zasadniczy dowód, który pracodawca daje podwyżki za nic? Ja nie znam To z innej strony. Dajmy te 1000zł może 2000zł a może 5000zł co sadzicie nie należy się – należy. Pytanie czy wtedy będzie nauczyciel zadowolony? Pewnie tak. Zasadnicze pytanie czy wówczas będzie lepiej pracował, szybciej, wydajniej, uczniowie będą lepiej kształceni, będą mniej mieli zadane do domu do pracy z rodzicami, będą mieli lepsze wyniki, będą chodzić bez tornistrów, będą chodzić z chęcią i uśmiechem etc.? Nie będzie jak było. Wiec o jakim uczniu mowa. Uczeń dostaje jasny przekaz można olać prace i dostać bo się należy. Mało tego on jako uczeń będzie za to musiał „zapłacić”. Nauczyciele, trzeba być obiektywnym i wyjść ze swojego ogródka. Wskażcie mi grupę zawodowa, która odpowiednio zarabia. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Nigdy nie porównasz zawodu czy pracy. Czy na taśmie w fabryce na akord jak niewolnik jest lepiej, czy górnik ma lepiej, może budowlaniec, może prawnik, może w korporacji, może handlowiec, może ……………………… W normalnej firmie aby dostać podwyżkę trzeba coś wnieść, zasłużyć itd. W niektórych nawet jak to zrobisz i tak dziękuje nie dostaniesz. W zawodach nie wymiernych może trzeba to zrobić inaczej ale nie każdemu po równo. Ma się chcieć być dobrym nauczycielem. Szanujmy się wzajemnie.

Zły czas pracy (, #IP 7615edf9e1) Odpowiedz

Pracując 8 godz. dziennie można wygospodarować czas na sprawdzanie kartkówek, przygotowanie materiałów i cała tę dokumentację, która tworzą od siebie i głównie dla siebie. Rozumiem, że chcą podwyżek ale niech też coś dadzą sami. Te pieniądze im się po prostu należą! Zacznijcie być efektywni to sami was docenią, i pracodawcy i społeczeństwo.

Droga Pani, zgadzam się, że praca nauczyciela nie jest łatwa, ale jak (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz

w każdym zawodzie są sumienni i odwalający pracę pracownicy. Nikt nie ma 3 miesięcy urlopu płatnego. Jestem zdecydowanie za podwyżkami dla nauczycieli, pod warunkiem, ze ten zawód zostanie wciągnięty pod kodeks pracy jak pozostałe zawody bez żadnych przywilejów. Praca 40 godzin tygodniowo (również na zmiany) i 26 dni urlopu. Po lekcjach w szkole sprawdzanie wypracować, opracowywanie planów itp. oraz lekcje wyrównawcze i kółka zainteresowań. Skoro chcemy mieć mądre społeczeństwo to trzeba je kształcić bezpłatnie, a nie na płatnych korepetycjach. W wakacje powinny być zajęcia typu np: lato w mieście oraz np: kursy przygotowujące do egzaminów, czy matur. I każdy nauczyciel powinien być wynagradzany stosownie do swojej wiedzy, umiejętności jej przekazywania i osiągniętych wyników uczniów na egzaminach.

obserwatorka (, #IP 34fc20a30a) Odpowiedz

Szanowna Pani Agnieszko obserwuję pani dokonania w Fundacji i szczerze podziwiam. Tą swoją opinią i zabraniem głosu w sprawie strajku udowodniła pani , że jest pani bardzo wartościowym człowiekiem. Życzę zdrowia i powodzenia.

Wyważona opinia (, #IP 738f3face2) Odpowiedz

Bardzo miło że wśród nauczycieli są osoby, które starają się spojrzeć na problem z różnych perspektyw, ale Pani Agnieszko To już jest coś i w sumie nie małe pieniądze. niemałe piszemy razem.

Śmieszno i straszno (, #IP eb529a9e9a) Odpowiedz

Obserwuje artykuły na dawnym grajdole i tak chamskiej propagandy PiS nie kojarzę nawet z mediów ogólnopolskich :) Najpierw artykuł o tym że nauczycieli strajkujących jest coraz mniej (z komentarzami że problem rozwiąże się sam)- który ma pokazać wszystkim że nie mają o co walczyć. A teraz wypowiedź Pani która jest mocno powiązana z lokalnym PiSem (tak jak ktoś powiedział, brakuje tylko jeszcze Pani Kurowskiej :)) Grajdole, jeśli chcesz okazać się apolityczny to poproś o odpowiedź kogoś ze środowiska strajkującego.

po co (, #IP 7ac09717fc) Odpowiedz

Przecież wasze postulaty są jasne , żadnych 13 emerytom ,500 plus rodzicom anie rolnikom a wszystko wam nauczycielom za obijanie się i pracę przy której się z pewnością nie przerwiecie a jak dzieci są niedobre i wam to przeszkadza to do specjalisty leczyć nerwy i osobowość bo tak przywykliście do pouczania innych że każdy głos przeciw to krzykacz pieniacz i idiota .z WAMI NIE DA SIĘ ROZMAWIAĆ , Nie nowina, że głupi mądrego przegadał; Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał, Tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł; Na koniec, zmordowany, gdy sobie odpoczął, 5 Rzekł mądry, żeby nie był w odpowiedzi dłużny: «Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz jest próżny»

Jeżeli fakt nie pasują (, #IP 5c9c3a1d66) Odpowiedz

do propagandy TVN i ZNP to tym gorzej dla faktów? Strajkują w powiecie już tylko ostatnie bastiony komunizmu.

komuna ? (, #IP 5c9c3a1d66) Odpowiedz

To właśnie w komunie nie płacono za pracę tylko rozdawano socjal i przywileje podobnie jak za PiSu. Normalnych ludzi komuna już dawno przestała interesować, walczą z nią jeszcze tylko ludzie mali i tchórzliwi o mentalności bolszewickiej.Bo do walki z cieniem specjalnej odwagi nie potrzeba.

komunizm? (, #IP a5da50afb9) Odpowiedz

Coś o komunizmie wiesz, czy tylko tak bredzisz ?.

(, #IP 7438c03a9c) Odpowiedz

Etos nauczyciela niestety legł już w gruzach. Nauczyciele jak ślepe baranki dali się omamić Broniarzowi i poszli na polityczną wojnę z rządem. Nauczyciele nie są od uprawiania polityki, tak samo jak nie są też krowami śpiewającymi durne piosenki. Na tym wszyscy tracą a najwięcej oni sami. Stawianie dzieci jako zakładników...naprawdę żenujące. Szanowni nauczyciele, zawróćcie, nie idźcie dalej tą drogą!!!

Strajk (, #IP 409d899203) Odpowiedz

Pisze pani w swoim liście o nauczycielach, którzy nie strajkowali i są prześladowani przez nauczycieli strajkujących. Nie spotkała się pani z sytuacja odwrotną? Wyzwiska o strajkujących w rodzaju komuchy siedzą w pokoju, pachołki Broniarza - oto słowa nauczyciela, katechety z naszego powiatu.

(, #IP 0f6af134d3) Odpowiedz

Ekspertka się znalazła. No naprawdę. Byle zaistnieć.

(, #IP 7055eb6a32) Odpowiedz

Z całym szacunkiem dla osób mających inne zdanie, jednak ogromne uznanie za odwagę wypowiedzi na forum - bądź co bądź w temacie wzbudzającym kontrowersje. Zwłaszcza w naszym środowisku nauczycielskim, jak się wydaje zdominowanym przez ZNP, w którym na pluralizm i debatę ciągle jeszcze zbyt mało miejsca. A może też dobrej woli i niestety umiejętności... Pozdrawiam serdecznie wszystkich Niestrajkujących i Strajkujących też! Szczególnie, jednak Rodziców i drogich nam Uczniów! Grzegorz Żołądek- Skupniewicz

Panie skupniewicz (, #IP 7ac09717fc) Odpowiedz

Jeśli dobrze kojarzę to pan nawet za nauki przedmałzeńskie się kiedyś brał i nie wynagrodzenie a noga d... brama się należało za takie herezje . W 18 wieku wiedzieli więcej niż pan bredził

(, #IP 0f6af134d3) Odpowiedz

Ekspertka się znalazła. No naprawdę...

Ale pier.... (, #IP 09a8a6b9d9) Odpowiedz

Nie podzielam odpowiedzialności tych zWodow co pani wyliczył z zawodem nauczyciel bo to jest naprawdę śmieszne patrząc jaka wiedzę dzieci wynoszą że szkoly a jaka z zajęć poza rządowych tzn korepetycje dom

(, #IP 3b012811ad) Odpowiedz

http://www.fronda.pl/a/bezczelne-maturzysci-pytaja-o-matury-nauczycielka-a-co-z-moimi-wakacjami,125227.html

(, #IP 3b012811ad) Odpowiedz

Dziwie się nauczycielom, wiem, że należą Wam się podwyżki, ale żeby brać w tym polityczny udział to już przesada. A rolnikowi, który wykonuje naprawdę ciężką fizyczna pracę, również, zwłaszcza, że są to środki unijne. Przykro na to wszystko patrzeć. Gdzie Wasza pasją do pracy? Moje dziecko nie chce już chodzić do przedszkola, bo się po prostu nudzi i widzi, że coś jest nie tak.

Dzięki Agnieszka (, #IP c0cf0c9467) Odpowiedz

To rzetelna ocena całej sytuacji.Nauczyciele nie powinni zapominać kim są.Mam nadzieję że te słowa trafią do tych nauczycieli, którzy zieją nienawiścią i skłonią do refleksji, że bez względu na rezultat strajku dalej będą razem pracować.

Gratulacje dla Tej Nauczycielki (, #IP 3b012811ad) Odpowiedz

Za niesamowitą odwagę i prawdę w tym co napisała.

Pani Agnieszko... (, #IP 3e037c6f14) Odpowiedz

Proszę popracować nad interpunkcją :):):)

strajk i co dalej (, #IP 32d1f79d90) Odpowiedz

Brawo Agnieszka nie każdy potrafi wyrazić szczerze swoje zdanie Irena

WSPANIAŁE SŁOWA!!! (, #IP 3b012811ad) Odpowiedz

Nic dodać nic ująć. Piękne i mądre słowa. Nauczyciel z wielkim sercem...

:) (, #IP a8df265385) Odpowiedz

Brawo dla pani za odwagę!

. (, #IP a6675b1444) Odpowiedz

Tylko zapomniała Pani napisać, że to co obiecała partia (notabene, którą Pani reprezentuje jako Radna w Powiecie) to sfinansują samorządy - Gminy i Powiaty. I będzie jak zwykle - obecny rząd obiecuje a samorząd wykłada kasę. A i jeszcze jedno: po przeczytaniu to nasuwa się: jestem za a nawet przeciw. I zalatuje trochę Dulszczyzną.

Dziękuję (, #IP 5c3e0cc8c4) Odpowiedz

Pani Agnieszko dziękuję za ten artykuł i mądre słowa. Bardzo się cieszę, może załagodzi ten spór.

Strajk (, #IP 8bfa28cf20) Odpowiedz

Zachwalanie oferty rządu tj. podwyżki niewiadomo kiedy i ile bo przecież już teraz nauczyciel rzekomo zarabia 5600, skrócenie stażu awansu, który wcześniej Zalewska wydlużyła to po prostu hit w ustach nauczycielki, gratuluję Pani radnej PIS artykułu na zamówienie.

A ja mam inne zdanie (, #IP 668bede73e) Odpowiedz

A ja uważam zupełnie inaczej. Nie można dawać podwyżek każdemu. Czy się stoi czy się leży to popdwyżka się należy -> tak było w komunie. Na podwyżkę zasługują nauczyciele, którzy faktycznie pracują z uczniami, a nie obiboki. Przeliczając godzny pracy na zarobki, nauczyciele dostajką już dzisiaj więcej za godzinę pracy jak większość społeczeństwa. Każdy też możę sobie tylko pomażyć o tylu dniach wolnych. Nauczyciele walczą tylko o kasę. A ja pytam gdzie walka nauczycieli o zmianę programu nauczania, tego chorego systemu edukacji. Gdzie są Ci wszystcy nauczyciele, ZNP i inne obiboki. Gdzie jest walka o poprawę jakości nauczania i programu. Pytam, jak można strajkować uniemożliwiająć zdawanie dzieciom egzaminów. Gdzie jest dobro ucznia? Mają to w d...pie. Program edukacji postawiony jest na głowie. Uczy wszystkiego, wszystkich. Pytam po co? Po co uczuć słonia latać. Czy wszystkich da się nauczyć grać na pianinie? malować? NIe. To dlaczego na siłę uczy się wszystkich wszystkiego. Wiem, wiem, każdy powinien mieć ogólne pojęcie po szkole średniej ze wszystkiego. Tylko dobrze każdy wie, że uczy się dzieci takich bzdur w szkole, których nigdy nie wykorzystają w życiu. Program nauczenia jest chory, bo niektórzy rodzice mają problem z zadaniami dla dzieci. Ja pytam jak to możliwe i czy to normalne, że dziecko ma w tygodniu 5 sprawdzianów, klasówek, etc. Kiedy dziecko ma się do tego przygotować, kiedy odpocząć, jak przychodzi ze szkoły i musi siedzieć do ściętej nocy odrabiać lekcje, bardzo często z rodzicami, którzy są zmęczeni po całym często nie 8 a 10, czy 12 godzinach pracy. A najlepiej dziecku wlepić 50 zadań do domu, a potem sprawdzać w szkole prace domowe. Dlaczego większość dzieci chodzi ze wszystkiego na korepetycje? Bo inaczej dramat. Niech nauczyciele, mają obowiązek pracy po 8 godzin dziennie, siedząć w szkole, i nie będzie tego pitolenia że pracują więcej itd. Do tego klasyczne 26 dni urlopu. Do tego system oceny pracy nauczyciela, słaby wylatuje za burtę, a dobremu nauczycielowi płacimy więcej. Likwidacja karty nauczyciela i wszystkich innych przywilejów. To tak w skrócie

Bzdury plecie (, #IP 53fd886733) Odpowiedz

Jak zarobki małe to należy jak każdy znależć sobie pracę dodatkową np towar na półki wykładać jak robi większość pracujących . No ale gdzie nauczyciel , on ma pracować połowę tego co inni za dwa razy więcej i o to jest krzyk że nikt się na to nie godzi . Rząd będzie durniem jeśli ustąpi choćby o cokolwiek . Pala gaz i pędzić do roboty to dziadostwo .

Obserwator (, #IP 9d27acc75d) Odpowiedz

1) Szanowni czytelnicy, Pani Agnieszko. Pani jako nauczyciel wie że postulat skrócenia awansu to powrót do tego co rząd zmienił rok czy dwa lata temu. 2) Podwyżka 15% to 70 - 150 zł na ręke (kosmiczna podwyżka ) A tylko około 20% nauczycieli może być wychowawcą za 300zł brutto czyli około 200 netto. Za opiekę każdego dnia nad grupą +/- 30 dzieci, a reszta co?? 3) Wy nauczyciele macie już zakodowane ze jesteście dla innych, a czy My rodzice czy dzieci ze szkół średnich pomogli Wam w proteście? Daliśmy Wam odczuć jedność, wdzięczność ? czy tylko niezadowolenie i roszczenia? Ja osobiście oraz nikt z moich znajomych nie zrobiliśmy dla Was NIC!!! Nie patrzcie tylko na innych zróbcie coś dla siebie. To nie Wy jesteście odpowiedzialni za ten bałagan, Wy walczycie o to co Wam się należy. Może tymi paroma słowami Wam pomogę w Waszej nierównej walce.

Rodzic (, #IP 1c1509142f) Odpowiedz

Brawo, Pani Agnieszko. Brak słów dla tego co zrobili i robią strajkujący nauczyciele. A ich jedyne słuszne zdanie i szczucie nauczycieli mądrych i odpowiedzialnych jest nie do pomyślenia. I jak tu mieć szacunek dla nauczycieli, którzy nie mają go do dzieci, rodziców i swoich kolgów i koleżanek którzy nie strajkują. Brak słów i wstyd, ze mamy takich nieodpowiedzialnych nauczycieli, którzy po tym co fundują naszym dzieciom, klękają do Komunii świętej.

strajk (, #IP 6e80aa3f6a) Odpowiedz

Ja jestem na tak ta opinia Pani Agnieszki podoba mi się nie potępia innych to po prostu jej zdanie może ktoś kto myśli inaczej napisze swoją wersję i się pod nią podpisze to będzie bardziej przejrzyste a niżeli pisanie komentarzy krytycznych bez imiennych zachęcam nauczyciel z Garwolina

Obserwator (, #IP 8291b58fc4) Odpowiedz

...ciąg dalszy rozwalania środowiska nauczycielskiego.. Ale cóż można oczekiwać od pisowców.....nawet stadniny rozwalili.... to nie grzech.....ale WSTYD Pani Agnieszko....A lusterka w domu zasłonięte ?

Strajk (, #IP 1c1509142f) Odpowiedz

Pani Agnieszka ma rację. A ja jako matka powiem - wstyd nauczyciele. Gracie dziećmi o pieniądze. Masakra

do Obserwator (, #IP 6e80aa3f6a) Odpowiedz

wręcz przeciwnie dokupiłam parę

Pwa (, #IP 777b5f1641) Odpowiedz

A ja mam gdzieś czy pisowiec, arbuz czy kodomita. Bardzo dobrze napisane. Mniej TVN-u.

(, #IP d27439956a) Odpowiedz

W końcu ktoś mądry się wypowiedział!! Bardzo mądre słowa!

Dzięki Agnieszka... (, #IP 74939bdeb8) Odpowiedz

Pięknie napisane. Tylko zdrowy rozsądek i przemyślenie sytuacji nas uratuje. Pamiętajmy, że pokój nauczycielski w każdej szkole jest jeden i dla wszystkich musi być w nim miejsce...

(, #IP 0f6af134d3) Odpowiedz

Pani Agnieszka Sadowska -Janiec jest z PIS-u przecież. To co miała napisać? Czekamy jeszcze na adtykuły napisane przez Panią Iwonę Kurowską i Panią Monikę Ochnio.

Ek (, #IP ebd62a444f) Odpowiedz

I co ze z PIS? Wszystko prawda poza jednym. Na całym świecie są kartkówki, klasówki i przygotowanie do lekcji. Zlikwidować kartę nauczyciela, we wszystkich krajach nauczyciel przy tablicy pracuje30-35 godz, nikt tez nie płaci za urlopy zdrowotne, nawet za wakacje. Po występach podczas strajku widać ze połowa N- li powinna być zwolniona

Strajk (, #IP 8bfa28cf20) Odpowiedz

W którym państwie nauczyciel pracuje przy tablicy 35 godzin? Jak ktoś nie ma pojęcia o oświacie niech się nie wypowiada. Proszę sprawdzić rzetelnie info na ten temat.

co się stało to się nie odstanie (, #IP 100daa8a34) Odpowiedz

Ciężko będzie odzyskać szacunek społeczeństwa do zawodu nauczyciela ale jest to możliwe. Trzeba tylko jak najszybciej zakończyć ten polityczny ciamajdan i wrócić do szkoły a lewackich mącicieli wyrzucić ze szkół.

Tak jest! (, #IP a8df265385) Odpowiedz

W końcu jakaś mądra wypowiedź na temat tego strajku. Brawo pani Agnieszko.

Szkoda uczniów (, #IP 794be4776d) Odpowiedz

czy policjant zaczyna strajk podczas napadu złodzieja na bank, albo położna podczas porodu czy strażak podczas gaszenia pożaru ? Tak samo nauczyciele , popieram strajk ale w każdym innym czasie oprócz tego egzaminów.

(, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

spór zbiorowy z rzędem rozpoczął się w styczniu i trwa nadal

Nareszcie głos rozsądku (, #IP 7165a766f1) Odpowiedz

Dziękuję za te mądre słowa. Warto się nad nimi zastanowić- w oderwaniu od polityki. Pani Agnieszka rzetelnie analizuje sytuację i widać, że zależy jej na dobru uczniów. Nauczyciele powinni przeczytać ten tekst naprawdę ze zrozumieniem i nie uprzedzać się politycznie. Przecież wszyscy chcą dobrze dla ucznia. Mam nadzieję...

Haha (, #IP e8bdeb1ed9) Odpowiedz

Jakie oderwanie od polityki?? Ta Pani jest z PISu wiec gada jak Ci z PISu. Wstyd mi za tą Panią. Naprawde. Dziwne ze mi jest wstyd a nie jej...

Sama prawda (, #IP 5c3e0cc8c4) Odpowiedz

Bardzo mądra wypowiedź i odwagą.

Gdzie ta mądrość (, #IP 288970b982) Odpowiedz

Pani Agnieszka przyjęła postawę jestem,,za a nawet przeciw. Nie widzę tu mądrości, a tylko klepaniem banałów . Z doświadczenia wiem że za tzw. dobrem dzieci, kryją się jakieś inne intencje, bo przecież to dobro nie jest wartością obiektywną i nie dla każdego oznacza to samo. Pani Agnieszka pisząc ten tekst stanęła po stronie Proksy i jego niesolidarności oraz rządu. Jest to Pani wybór ale na pewno nie ułatwi on załagodzenia konfliktu w pokoju nauczycielskim .

pisiorki (, #IP 71dd8ebbea) Odpowiedz

pisiorki Wam nadaja...

(, #IP 3b012811ad) Odpowiedz

Bardziej niż inny rząd, który do tej pory rozkradał Polskę