Wiadomości z Garwolina

Ubezpieczenie na życie - co musisz o nim wiedzieć?

Dodano:
garwolin - Ubezpieczenie na życie - co musisz o nim wiedzieć?

Powodem, dla którego kupujemy polisę na życie, są pieniądze wypłacone w ramach świadczenia za wypadek czy pobyt w szpitalu. Ale dzięki ubezpieczeniu możemy też zarobić lub zgromadzić całkiem pokaźną sumę do wydania na dowolny cel.

Rodzajów ubezpieczeń na życie jest przynajmniej kilka. Główny podział dotyczy sposobu opłacania składki – mamy więc polisy ochronne, oszczędnościowe oraz inwestycyjne. Są również polisy terminowe i dożywotnie czy dla dziecka i dla emeryta. Sprawdzamy każde z wymienionych, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl lub innego portalu.

Ochrona, oszczędności albo zysk

Z polisy życiowej możemy mieć tylko i wyłącznie gwarancję otrzymania świadczenia za zdarzenie, które wykupiliśmy, np.:
    • wypadek komunikacyjny,
    • wypadek przy pracy,
    • złamanie ręki,
    • pobyt w szpitalu,
    • poważne zachorowanie,
    • zabiegi rehabilitacyjne po wypadku.
     
Oczywiście, pod warunkiem, że zdecydujemy się kupić ubezpieczenie ochronne. Wtedy 100% składek odpowiada za wypłatę odszkodowania lub pokrycie usług przewidzianych w pakiecie assistance, jak wizyta pielęgniarki, dostarczenie leków i inne.

A jeśli interesuje nas coś więcej niż sama ochrona, ale zależy nam na bezpieczeństwie finansowym, wtedy odpowiednim wyborem będzie polisa mieszana, czyli ochronno-oszczędnościowa. Tutaj część składki (np. 30%) odpowiada za ochronę, a część (70%) stanowi kapitał, który gromadzimy na specjalnym koncie polisowym. Uzbieraną sumę otrzymamy z powrotem na koniec umowy po 5, 10 czy 15 latach w zależności od wybranego wariantu. I taką kwotę, nieopodatkowaną podatkiem od spadków i darowizn, możemy wydać na dowolny cel, w tym zasilić własne konto emerytalne, sfinansować ślub dziecka, kupić samochód itp.

Dla osób czujących w sobie żyłkę hazardzisty, ciekawą propozycją będzie także polisa mieszana, ale w wariancie ochronno-inwestycyjnym. W tym przypadku składka jest dzielona na dwie równe bądź nierówne części, z czego jedna część jest inwestowana na giełdzie w ramach Ubezpieczeniowych Funduszy Gwarancyjnych (UFK). Jest możliwość zysku, ale i ryzyko straty.

Cel ubezpieczenia – dziecko, kredyt czy emerytura?

Polisę na życie możemy też wybrać ze względu na cel. Jednym z nich jest posiadanie dziecka i chęć zagwarantowania mu pewnego startu w przyszłość. Chodzi tu konkretnie o start finansowy, czyli przekazanie uzbieranej kwoty na koniec umowy polisowej. Ubezpieczenie posagowe działa na takiej właśnie zasadzie – fundator (rodzic, opiekun prawny, wujek czy dziadek dziecka) opłaca regularnie (co miesiąc, co kwartał, co 6 miesięcy, co rok) składkę, z której część trafia na konto oszczędnościowe, a część odpowiada za ochronę w razie np. śmierci rodzica. Pieniądze z polisy dziecko otrzyma najwcześniej w 18. urodziny, ale maksymalny termin na umowie może uwzględniać granicę nawet 25 lat. Pieniądze z polisy – od fundatora zależy czy będzie to w sumie kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych – uposażony przeznacza na dowolny cel. Te środki również nie są opodatkowane tzw. podatkiem Belki.

Innym celem zakupu polisy na życie jest zabezpieczenie kredytu – hipotecznego czy gotówkowego. Czasem takiej polisy wymaga od nas bank, w którym zaciągamy pożyczkę. Jednak bez względu na obowiązek warto mieć taką polisę, aby w razie wypadku, niezdolności do wykonywanie pracy (i spłaty kolejnych rat), czy śmierci nie obciążać najbliższych swoimi zobowiązaniami. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z praktycznego poradnika na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-zycie-eurobank-jaki-wybor/104.html.

Polisa na życie jest produktem adresowanym głównie do osób w wieku 18-60 lat. A co z emerytami, którzy chcieliby zachować ochronę ubezpieczeniową i środki w razie leczenia szpitalnego czy zgonu. Dla nich do wyboru są polisy na życie i dożycie (wersja polisy oszczędnościowej, gdzie wypłata zgromadzonych środków następuje w terminie podanym w umowie), polisa dożywotnia (umowę można zawrzeć nawet w wieku 85 lat) czy polisa rodzinna (osoba w podeszłym wieku, np. dziadek jest współubezpieczonym, jeśli wspólnie zamieszkuje gospodarstwo domowe z głównym ubezpieczonym lub jest jego krewnym).