Wiadomości z Garwolina

Kolejne alarmy bombowe w powiatowych szkołach

Dodano:
garwolin - Kolejne alarmy bombowe w powiatowych szkołach

Egzaminy maturalne z matematyki poprzedziły policyjne sprawdzenia pirotechniczne w szkołach średnich. Wczoraj w nocy i dziś dyrektorzy poinformowali policję o mailach, w których pojawiły się groźby detonacji ładunków wybuchowych podłożonych w placówkach. Dzięki sprawnym działaniom garwolińskiej policji egzaminy przebiegają bez zakłóceń.

- Wczoraj o godzinie 23.34 z LO na Długiej otrzymaliśmy informację o mailu, w którym ktoś groził detonacją ładunku wybuchowego. Jeszcze przed godziną 24.00 policjanci rozpoczęli sprawdzanie pirotechniczne obiektu. O godzinie 5.47 zgłoszenie wpłynęło z LO w Sobolewie, o 6.12 z Ekonomika, o 6.23 z „Dwójki”, o 6.37 z łaskarzewskiego liceum, o 6.42 z Szpitala Mazowieckiego, o 6.58 z Katolickiego Liceum. Wczoraj w całej Polsce policjanci odnotowali 122 zgłoszenia bombowe, w tym 24 na Mazowszu – mówi asp. szt. Marek Kapusta, oficer prasowy KPP w Garwolinie.

Wczorajsza matura w ZS w Miętnem odbyła się z godzinnym opóźnieniem, dzisiaj egzaminy w całym powiecie odbywają się bez przeszkód.

Jaka była treść maili?
- W tych mailach podpisanych przez „lewicowego ucznia”, „przeciwnika rządu”, „strajkującego nauczyciela” i „islamskiego terrorystę”, wszystko sprowadzało się do jednego, że jest podłożony materiał wybuchowy, który zostanie zdetonowany – mówi Marek Kapusta.

Sprawców zgłoszeń czekają poważne konsekwencje. Sprawy nie bada garwolińska policja a zbiorczo Komenda Główna Policji.

Poniżej informacja z KGP:
Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Policjanci przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne, bowiem autorzy takich "żartów" są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji.

W dniu dzisiejszym każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji - wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu.

Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji,  czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

zdjęcie z wczorajszej ewakuacji uczniów ZS w Miętnem

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.