Iwona Kurowska wrzesień 2019

Ciekawe tematy z Garwolina

Co warto wiedzieć wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Dodano:
garwolin - Co warto wiedzieć wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Wakacje to czas kojarzący się z beztroskim wypoczynkiem, jednakże warto mieć świadomość ryzyka, jakie wiążę się z wyjazdem za granicę. Różne wypadki mogą skutecznie pokrzyżować urlopowe plany, ale też narazić domowy budżet na niemałe wydatki.

Wielu mieszkańców Garwolina zaplanowało już tegoroczne urlopy, a niektórzy wciąż zastanawiają się, dokąd mogliby się udać. Bez względu na wybrany kierunek trzeba zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem i nabyć polisę podróżną. Powinna ona odpowiadać indywidualnym potrzebom oraz pasować do charakteru wyjazdu. Jej zadaniem jest zapewnić  ubezpieczonemu kompleksową ochronę w różnych obszarach. Współczesny rynek oferuje mnóstwo możliwości w zakresie ubezpieczeń na podróż – najważniejsze to mieć stuprocentową pewność, iż w razie problemów polisa okaże się skuteczna.

Najlepsza polisa turystyczna – czyli jaka?

Najlepsze ubezpieczenie to takie, które jest adekwatne do konkretnych wymogów. Nie bez powodu zatem ubezpieczyciele pytają o termin, cel i kierunek wyjazdu, a także o stan zdrowia (choroby przewlekłe) i wiek osoby zgłaszającej się do ubezpieczenia. To wszystko ma wpływ na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego, a finalnie przekłada się na wysokość składki (można ją wyliczyć, używając kalkulatora na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/).

Polisy dostępne są w wariantach podstawowym i rozszerzonym, niemniej w tym przypadku najtańsza opcja nie jest raczej zalecanym rozwiązaniem. Dlaczego? To proste – im tańsze ubezpieczenie, tym skromniejszy zakres ochrony i niższe sumy gwarantowane. To w praktyce oznacza dokładnie tyle, że ubezpieczony nie otrzyma odpowiednio wysokiego odszkodowania lub nie dostanie go wcale.

Dlatego też wybierając polisę turystyczną, należy: po pierwsze – podawać zgodne z prawdą informacje, po drugie – nie zaniżać sum gwarantowanych tylko po to, by płacić niższą składkę, np. ubezpieczenie kosztów leczenia powinno opiewać na minimum 20 000 euro przy wyjazdach do krajów europejskich i 40 000 euro przy wyjazdach do innych państw.

Co składa się na polisę turystyczną?

Podstawowymi elementami, które powinny wchodzić w skład solidnej polisy, są:

· ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego (kluczowe przy urlopach za granicą, gdzie ceny świadczeń medycznych są bardzo wysokie),
· ubezpieczenie NNW (to gwarancja rekompensaty za uszczerbki na zdrowiu doznane wskutek nieszczęśliwego wypadku),
· OC w życiu prywatnym (likwiduje szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobom trzecim,
· ubezpieczenie bagażu.

Polisę można wzbogacić o szereg dodatków takich jak m.in. ubezpieczenie chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka, sprzętu elektronicznego/sportowego, dla seniorów, dla kobiet w ciąży, odwołania imprezy turystycznej, opóźnienie lotu etc.

Polisa turystyczna – jak z niej korzystać?

Każda polisa zawiera Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Nieistotne jest, czy ktoś zdecydował się na ofertę https://rankomat.pl/pzu/ubezpieczenia-turystyczne czy inną – lektura OWU jest obowiązkowa przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

W OWU zamieszczone są definicje pojęć ubezpieczeniowych (nieszczęśliwy wypadek, sporty ekstremalne, choroba przewlekła itp.) oraz zdarzenia wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej. Precyzyjnie określone są też zasady, jakimi trzeba się kierować w sytuacji wystąpienia szkody – jak ją zgłaszać, w jakim terminie, co jest do tego potrzebne etc.

Warto przypomnieć w tym miejscu o tzw. karencji ubezpieczeniowej – czyli  okresie następującym bezpośrednio po zawarciu umowy, przez który ubezpieczyciel nie udziela ochrony.  Z tego względu wskazane jest zakupienie polisy przynajmniej na kilka dni przed planowanym terminem wyjazdu.

Polisa podróżna – nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć


Pomimo tego, iż nie ma obowiązku posiadania polisy (wyjątek stanowią kraje wymagające wizy, np. Stany Zjednoczone), dla własnego spokoju lepiej się w nią zaopatrzyć. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co mu się przytrafi podczas urlopu, a EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) czy polisa z biura podróży nie zapewnią kompleksowej ochrony.

Artykuł sponsorowany