Iwona Kurowska wrzesień 2019

Wiadomości z Garwolina

Jest decyzja o dofinansowaniu dokumentacji dla mostu na Wiśle

Dodano:
garwolin - Jest decyzja o dofinansowaniu dokumentacji dla mostu na Wiśle

Budowa mostu na Wiśle otrzymała pozytywną ocenę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Rekomendowana w ramach programu Mosty dla Regionów przeprawa Kozienice-Maciejowice ma zielone światło i może otrzymać dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji. W miejscu pod budowę mostu na Wiśle pomiędzy Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi odbyła się we wtorek 21 maja konferencja prasowa.

Wniosek do programu Mosty dla Regionów złożył Powiat Garwoliński jako lider w porozumieniu z Powiatem Kozienickim przy udziale gminy Kozienice i gminy Maciejowice. Wnioskowana kwota dofinansowania to 23,4 mln zł. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji (z kosztami niekwalifikowalnymi): 31,8 mln zł. Szacowany koszt budowy: 650 mln zł. O te środki wnioskodawcy będą się ubiegać do Funduszu Dróg Samorządowych. Planowany most powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 1350W po stronie powiatu garwolińskiego i drogi powiatowej nr 1718 W na terenie powiatu kozienickiego.

Na około 70 km, najdłuższym na obszarze całego regionu odcinku Wisły między Dęblinem a Górą Kalwarią nie ma mostu. W miejscu planowanej inwestycji obecnie odbywa się przeprawa promem, który kursuje z miejscowości Antoniówka Świerżowska do Świerży Górnych. W bliskim sąsiedztwie jest jeden z największych pracodawców w regionie - Elektrownia Kozienice wchodząca w skład grupy kapitałowej ENEA Wytwarzanie S.A. Przeprawa połączy elektrownię ze wschodnią częścią Polski, co będzie miało bezpośredni wpływ na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze.

- Ministerstwo rozwoju oceniło pozytywnie wniosek powiatu garwolińskiego, który jest liderem całego projektu. Możemy rozpocząć przygotowanie tej dokumentacji. To jest prawie 32 mln zł, z czego 23,4 mln będzie pochodziło z budżetu państwa. To będzie most, który będzie spełniał najwyższe parametry klasy G, który będzie łączył z jednej strony drogę wojewódzką, z drugiej strony drogę krajową )dzisiaj można powiedzieć, że rozpoczynamy budowę mostu
- mówił wiceminister Artur Soboń podczas spotkania na miejscu planowanej inwestycji.

- Dobra dostępność jest podstawowym warunkiem przyciągania inwestorów, utrzymywania zatrudnienia, wspierania budowy sieci miast oraz rozwoju turystyki – dodał.

Most zostanie zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi wytycznymi programu Mosty dla Regionów. Połączy biegnące wzdłuż Wisły drogę wojewódzką nr 801 po stronie powiatu garwolińskiego i drogę krajową nr 79 (połączenie z miejscowości Pionki-17 km oraz z miastem Radom-37 km), które znajdują się w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej- Park WISŁOSAN).

- Cieszę się, że samorządy z województwa mazowieckiego, w tym przypadku Powiat Garwoliński i Powiat Kozienicki przy udziale gmin Kozienice i Maciejowice z sukcesem zabiegają o środki rządowe. To dofinansowanie ma niebagatelne znaczenie dla tych samorządów, naszego województwa, a także kraju. To kolejny krok w realizacji założeń dostępności dla wszystkich mieszkańców i kolejna szansa na dalszy rozwój Mazowsza - mówił wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

- Rząd PiS działa tak, żeby wyrównać poziom życia w Polsce – mówił podczas konferencji szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski. - Dzisiaj mamy sytuację taką, że Mazowsze jest najbardziej zróżnicowanym województwem - najbogatsza Warszawa i bardzo biedne tereny, więc budowa tego mostu, która przyczyni się z całą pewnością do rozwoju gospodarczego i poprawy warunków życia i też dochodów, jest niezwykle potrzebna. Dziękuję ministerstwu za zrozumienie naszych potrzeb. Dzisiaj z tego miejsca do Radomia trzeba jechać około półtorej godziny a po wybudowaniu mostu będzie to około pół godziny –
mówił Marek Suski.

REKLAMA:


W spotkaniu wzięli udział również: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Adam Bielan którzy deklarowali wsparcie inwestycji po ewentualnej elekcji na europosłów, starosta garwoliński Mirosław Walicki i wicestarosta powiatu Iwona Kurowska.

Mosty dla Regionów – ocena wniosków
Program Mosty dla Regionów cieszy się dużym zainteresowaniem. 75 samorządów zawnioskowało o dofinansowanie przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80% wartości inwestycji.
Szacowany przez wnioskodawców późniejszy koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Zgodnie z zapisami Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, inwestycje przygotowane w ramach programu Mosty dla Regionów będą mogły uzyskać dofinansowanie na etap budowy ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje Minister Infrastruktury.

7 mostów z rekomendowanej listy
Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się 7 miejsc rekomendowanych w programie. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław). Wnioski na przygotowanie tych inwestycji są oceniane w pierwszej kolejności.

Źródło: MIIR/własne, zdjęcia AS

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 17

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Mirosław (, #IP 73665aa89c) Odpowiedz

Do tego który wyśmiewa. Otóż nasz Starosta może i ma kilka kilogramów za dużo ale musisz wiedzieć, że to porządny człowiek. Dodatkowo ma wiedzę i doświadczenie. Wieeele znosi i jest cierpliwy. Brawo dla niego. Nie hejtuj, tylko poznaj fakty. Pozdrawiam. Artek.

oo (, #IP 888231ac21) Odpowiedz

Ja też do chudych nie należę ale to nie oznacza ze czuje się gorszy od innych.Pracę i swoje obowiązki wykonuję prawidłowo. Czasem warto się zastanowić ponieważ czasem nadwago bierze się z problemów z chorobą, może nie warto nikogo niszczyć jak się nie zna osoby i jej życia prywatnego.

masz rację (, #IP d8ea3c50df) Odpowiedz

Masz rację, trzeba mieć cierpliwość żeby wytrzymać z tą panią w czerwonym (albo czegoś nie mieć co powinien mieć każdy mężczyzna). Nawet nie będę cytował jak panią w czerwonej sukience nazwał kiedyś prezydent wszechczasów Lech.

Yyyy (, #IP 5b2d184cc1) Odpowiedz

Jestes innej orientacji. Bo chyba tymi tekstami probujesz gdzies mu wejsc!!!

(, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

fakty są takie że jest twarzą partii która od lat dzieli polaków i za pomocą publicznej TV robi ludziom galaretkę z mózgów. Dalej twierdzisz że to porządny człowiek? Za sprawa takich jak on rodziny nie siadają już razem przy świątecznym stole!

Hola (, #IP 2f1f6aa79b) Odpowiedz

Zapędziłeś się dość mocno, jeśli uważasz, że nie jest porządnym człowiekiem tylko dlatego że ma takie a nie inne poglądy polityczne Dawaj konkrety, a nie próbujesz sugerować opinii publicznej swoje domniemania.

(, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

To są właśnie fakty, czego z tych faktów nie rozumiesz, czy nie rozumiesz że człowiek idący do polityki nie mówi już swoim głosem, powiela propagandowe kłamstwa i bierze za to duże pieniądze. To nie są poglądy tylko polityka partii którą on wdraża w życie, byłem na tych wystąpieniach i słuchałem tej propagandy. Wstyd! Ale widać się opłaca.

myśl i komentuj (, #IP d7b6680d2b) Odpowiedz

W gmince Maciejowice też KRUS, jaworskie skłócają na potęgę.......I Koc poległa.....

(, #IP a5a9364781) Odpowiedz

Ja tez mam dobre zdanie o Staroscie pracowity miły

meteoro_loszka (, #IP eb1927c702) Odpowiedz

Tsunami ICH potraktować!

Dla czego , kto zgadnie ? (, #IP ed9248bad5) Odpowiedz

Dla czego? Kto zgadnie oni wszyscy włącznie z celebrytkom w czerwonym - trzymają sie obiema rekami za jedno miejsce ?

bedok anty pis (, #IP 89013fc464) Odpowiedz

,, yntelygent ,, suski , senator która wyglądem przypomina popularne narzedzie do mycia podłóg tzw mop i nasza lokalna celebrytka iwonka w czerwonym garniturku no trzeba błyszczec, dziewczyno opamietaj sie takiego parcia na szkło dawno nie widziałem a nasz mireczek coraz bardziej kwadratowy się robi

(, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

Oby do jesieni, dość już tych celebrytów

wizyta (, #IP 7cb69193bd) Odpowiedz

a Mirkowi nie dopina sie marynarka...Moze dieta pudełkowa ?

Wiesz ze istnieje takie coś jak IP komputera ?! (, #IP eec85ed5b6) Odpowiedz

Wasze komentarze odnośnie wyglądu to dno !!! Walicki człowiek poczciwy a przede wszystkim miły , nie wiem czy ktoś miał z nim odczynienia osobiście ? Stuknijcie się w czoło !! Obrażacie kogoś za to jak wyglada, wasze sumienie i kultura osobista ! Jesteście chorzy w tej swojej nienawiści ze ktoś chce coś zrobić dla tego kraju !? Dla nas kuźwa !!! Ale jeżeli waszym wyznacznikiem jest nie dopięta marynarka to naprawdę współczuje poziomu inteligencji... marnie z nią oj marnie !

jaki ty płytki... (, #IP 3e037c6f14) Odpowiedz

nie wygląd czyni człowieka!!!

(, #IP 32e44de889) Odpowiedz

Teraz to wszystko przeszkadza... Ludzie patrzcie na siebie, a nie tylko obgadywać. Ważne, że facet ma w głowie poukładane. Spoko gość 👍

He he (, #IP 1c402e625c) Odpowiedz

Słabe to, skoro jesteś po imieniu z e starostą to powiedz mu wprost a nie produkujesz kiepskie komentarze nie odnoszące się do tematu właściwego. Ważne, że człowiek logicznie myślący wszystko inne spina i zapina, reszta to mało istotne więc można to sobie odpuścić i najlepiej zadbać o siebie przede wszystkim

Ok (, #IP e4c0c88217) Odpowiedz

Ten czerwony garniturek ładny, ale na inną okazję(kawa z koleżanką,imieniny u cioci)

ho ho (, #IP 1ccb9f279a) Odpowiedz

celebrytkeee pouczasz? wątpisz w jej bycie, obycie i w ogóle takie tam?

(, #IP 314c4b5b3e) Odpowiedz

dajcie sobie na wstrzymanie zacznijcie oceniac siebie potem innych zapraszam do kandydowania te beda was krytykowac taki swiat kto by nie zadzil i tak go skrytykuja

2 pustaki (, #IP d7b6680d2b) Odpowiedz

Celebrytkę ciągnie do jaworskiego z KRUSu