KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Nie taki pająk straszny… jak o nim mówią (wideo)

Dodano:
garwolin - Nie taki pająk straszny… jak o nim mówią (wideo)

Nie taki pająk straszny… jak o nim mówią. A już na pewno nie te pająki, które odwiedziły Garwolin wraz z wystawą „Fascynujący świat pająków i skorpionów”. Byliście już? Bo jeszcze tylko do niedzieli 2 czerwca, do 18.00 w sali konferencyjnej CSiK w Garwolinie (ul. Nadwodna 1) będzie można je podziwiać, wziąć do ręki i przekonać się, ze wcale nie są takie straszne, a niektóre nawet bardzo miłe.

Po wystawie oprowadza i o pająkach opowiada Marcin Kuta z firmy  Araneus – perfect exhibitions z Włbrzycha, która organizuje wystawy pajęczaków w Polsce i Europie od 25 lat.

Kto chce przełamać swój strach może wziąć je do ręki, można je filmować i fotografować. Jeżeli będziecie mieli szczęście to zobaczycie też jak pająk je, a nie jest to częsty widok bo pająki jedzą raz w miesiącu.

Na wystawie w CSiK można podziwiać ponad 30 żywych okazów pająków i skorpionów w tym jednego z najniebezpieczniejszych pająków świata Latrodectusa hasselti, zwany Brązową Wdową (nie jest to pająk jadowity śmiertelnie ale może być niebezpieczny dla małych dzieci i starszych osób) oraz jednego z najłagodniejszych i najmilszych pająków Brachypelmę emilię i wiele skorpionów. Wszystkie są zamknięte w szklanych terrariach, zapewniających im bezpieczeństwo. Pająki są bardzo delikatnymi stworzeniami i upadek nawet z niewielkiej wysokości może skończyć się rozbiciem odwłoka i śmiercią.

Dlaczego tak się boimy pająków? Marcin Kuta, opiekun wystawy mówi, że to wina popkultury: - To w filmach pająki są przedstawiane jako niebezpieczne stworzenia, których jad może zabić człowieka. Tak naprawdę to wszystkie pająki są jadowite, nawet te, które są w naszych domach, ale to nie znaczy, że są niebezpieczne. Jad pająka jest porównywalny z jadem pszczoły. Niektóre pająki są też wyposażone w parzące włoski, które znajdują się na odwłoku i czując zagrożenie mogą się wyczesywać. To też nie jest niebezpieczne, a „oparzenie pająkiem” można porównać do oparzenia się pokrzywą.

REKLAMA:


Pająki, które możemy zobaczyć na garwolińskiej wystawie, pochodzą z obu Ameryk, Australii, Azji i Afryki. Jak długo żyją? Samice nawet ok. dwudziestu lat, samce jedynie kilka.
- Celem wystawy jest oswojenie ludzi z pająkami, ponieważ większość się ich boi, a boją się dlatego, bo niewiele o nich wiedzą. Pająki nie mogą zabić człowieka, ani tym bardziej go zjeść, są bardzo proste i niedrogie w utrzymaniu, dlatego polecamy je jako pierwsze zwierzę dla dziecka. Sporo osób odwiedziło już wystawę przez te kilka dni i to bardzo cieszy – dodaje.

Mamy nadzieję, że te ciekawostki zachęcą jeszcze wiele osób do odwiedzenia wystawy, która w garwolińskim CSiK gościć będzie już tylko do niedzieli.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.