KurierGarwoliński.pl

Rozrywka | Kultura Garwolin

Dzień Dziecka w Maciejowicach i Miętnem

Dodano:
garwolin - Dzień Dziecka w Maciejowicach i Miętnem

Dzień Dziecka jest świętem międzynarodowym obchodzonym niemal na całym świecie. w powiecie garwolińskim wszyscy: szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, organizacje, mobilizują siły aby sprawić by ten dzień był szczególny dla wszystkich dzieci, aby wszystkie czuły się wyjątkowe ważne, kochane. Na uwagę i wyróżnienie zasługują oddolne inicjatywy małych społeczności, które potrafią się zorganizować, poświęcić swój czas i talent, które po prostu chcą dać dzieciom trochę szczęścia. Taki właśnie

 wyjątkowy Dzień Dziecka był w Maciejowicach i w Miętnem.Historia Dnia Dziecka sięga 1954 r. Wtedy Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło święto dzieci, aby upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych. Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone, że mają prawo do beztroskiego dzieciństwa, do swoich potrzeb na każdym etapie rozwoju i miłości.

Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi, przede wszystkim z rodzinami. Maluchy i nie tylko, mają okazję do wspólnej zabawy - w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu specjalnie dla najmłodszych. Przy każdej okazji obdarowywane są prezentami.

I u nas, w powiecie garwolińskim wszyscy: szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, organizacje, mobilizują siły aby sprawić by ten dzień był szczególny dla wszystkich dzieci, aby wszystkie czuły się wyjątkowe ważne, kochane. Na uwagę i wyróżnienie zasługują oddolne inicjatywy małych społeczności, które potrafią się zorganizować, poświęcić swój czas i talent, które po prostu chcą dać dzieciom trochę szczęścia. Taki właśnie wyjątkowy Dzień Dziecka był w Maciejowicach i w Miętnem.

W Maciejowicach lokalne stowarzyszenie działające w Podłężu, Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla przestawiło spektakl  Teatrzyku Kukiełkowego pt. "Kopciuszek" przygotowany w całości przez nich.

- „Kopciuszek” to niezwykła opowieść w wyjątkowej scenografii przygotowanej przez nas, specjalnie dla dzieci. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, a po części nadal nimi jesteśmy. W głębi duszy i we wspomnieniach często wracamy do tamtych beztroskich chwil. Chcieliśmy więc przenieść się razem, na chwilę do krainy baśni i podarować dzieciom piękne wspomnienia
– mówi Marzena Oszkiel, prezes stowarzyszenia, pomysłodawca i reżyser spektaklu.

REKLAMA:


Wystąpili: Kopciuszek – Danuta Nasr, siostry – Weronika Pogoda, Wróżka – Monika Poświata, narrator – Ewa Tomaszewska, królewicz – Kazio Oszkiel, zła macocha – Marzena Oszkiel, dama dworu – Izabela Kabala, obsługa techniczna – Janek Oszkiel, dekoracja – Stanisław Oszkiel.
Nie tylko dzieci dobrze się bawiły. Śliczne, dopracowane w każdym calu kukiełki, po spektaklu trafiły w ręce dzieci. Było mnóstwo fotografii i okrzyków zachwytu, a stowarzyszenie zapewnia, że pracuje nad kolejnymi przedstawieniami.

Do Miętnego zaś, do parku przy Dworku przyjechały Wilczki z całego powiatu garwolińskiego. Wilczki z gromad 2. garwolińskiej, 2. pilawskiej, 2. łaskarzewskiej z 2. hufca garwolińsko-pilawskigo SHK „Zawisza” FSE razem ze swoimi Akelami. Same świetnie się bawiły i zaprosiły do zabawy swoich rodziców i rodzeństwo. W prawie każdą sobotę w roku szkolnym spotykają się na zbiórkach. Tym razem zbiórka była wyjątkowa, bo wspólna dla wszystkich trzech gromad. Wilczki odwiedził ks. Andrzej Danieluk -  na co dzień duszpasterz jednej z gromad, oraz pani etnograf,  która poprowadziła z nimi warsztaty sztuczek cyrkowych. Na koniec wszystkie robiły wielkie bańki ze specjalną dedykacją dla ich młodszych braci i sióstr. Akele dziękują Powiatowemu Centrum Kultury i Promocji w Miętnem za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Zapoczątkowana w latach 50. XX wieku historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością. Nie ulega wątpliwości, że dzień Dziecka, jest niezwykle ważny i potrzebny. To dzieci, jako istoty kruche, potrzebujące opieki i zdane na dorosłych, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym co mówił Jan Paweł II:  - „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 116

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.