Iwona Kurowska wrzesień 2019

Ciekawe tematy z Garwolina

Ostatni dzwonek na wakacje z WOT

Dodano:
garwolin - Ostatni dzwonek na wakacje z WOT

Już niebawem rusza projekt "Wakacje z WOT” skierowany przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli 18 lat, a także studentów i nauczycieli. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w wakacje. To ostatni dzwonek, aby zgłosić się do swojego macierzystego WKU i złożyć dokumenty.

Projekt "Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

REKLAMA:


16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
***
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Wstępujcie do woja! (, #IP de8d6254d4) Odpowiedz

Orange man i jewreje potrzebują mięsa armatniego do wojny z Persami....

super (, #IP d8ea3c50df) Odpowiedz

to WOT to co to jest? wojsko ochotnicze tępaków? ani nie obronią ani nie pomogą. Znów magiczne 500 zł.

WOT wcale nie tak łatwo (, #IP 310fb108a7) Odpowiedz

Samo wyrażenie chęci wstąpienia, przez złożenie niezbędnego wniosku to naprawdę chwilka. Schody zaczynają się gdy dostaniemy już skierowanie do psychologa i na komisję do Warszawy. Oczywiście nie neguje konieczności wykonania badań, ale organizacja pozostawia wiele do życzenia a miejscu dowiadujemy się że powinniśmy być nadczo bo trzeba zrobić krew, później zaczyna się maraton po lekarzach, oczywiście przyjmują w różnych godzinach i w różnych dniach. Więc podsumowując, jeżeli weźmiemy 10 dni urlopu to wypoczniemy w Warszawie siedząc w kolejce do lekarza. Pozdrawiam i życzę powodzenia i wytrwałości, Ja wytrwały nie byłem.

hehehe (, #IP ae042f3ad9) Odpowiedz

Szkoda, że nie byłeś wytrwały. WOT potrzebuje niepiśmiennych analfabetów, ktorzy są ,nadczo,

(, #IP fc23f03cce) Odpowiedz

Jak pod każdym tekstem, musi pojawiać się wpis który musi kogoś obrazić. Nie można liczyć na normalną wymianę zdań, musi być napina?

(, #IP 4fdb7ebc2d) Odpowiedz

A ja wiem, że z badaniami w Warszawie można się wyrobić w ciągu 2 dni

(, #IP fc23f03cce) Odpowiedz

Gratuluję i życzę owocnej służby. Widocznie szczęście ci dopisało.