Wiadomości z Garwolina

ASF w gminie Maciejowice. Zlikwidowano stado świń

Dodano:
garwolin - ASF w gminie Maciejowice. Zlikwidowano stado świń

Wczoraj w miejscowości Leonów, w gminie Maciejowice zostało ubitych 17 świń. Badania wskazały, że jedno ze zwierząt jest zarażone ASF.W akcji utylizacji, koordynowanej przez powiatowego lekarza weterynarii pomagali strażacy z jednostek OSP z gminy Maciejowice. Zagrożone jest kolejne gospodarstwo.

Rolnik prowadzący gospodarstwo w Leonowie zgłosił, że świnia jest chora. Na miejsce przyjechał lekarz weterynarii, który pobrał materiał do badań i wysłał do analizy w laboratorium w Puławach. 1 lipca okazało się, że świnia jest zarażona ASF.

W gospodarstwie zostały zlikwidowane 2 maciory i 15 warchlaków. Strażacy z OSP z gminy Maciejowice sprzątali gospodarstwo przez wiele godzin. Z gospodarstwa wywieziono kilkanaście wozów gnoju. Zdezynfekowane zostało pomieszczenie, w którym były trzymane świnie. Zutylizowana została też cała pasza z gospodarstwa. Działania koordynował powiatowy lekarz weterynarii. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, ASF zagrożone jest kolejne gospodarstwo.

Władze powiatu czekają na zarządzenie wojewody odnośnie wyznaczenia stref zapowietrzonych i zagrożonych. Na dojeździe do tych stref zarządcy dróg będą musieli umieścić maty do dezynfekcji pojazdów.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 129847aaf9) Odpowiedz

Nie neguję ekspertyz weterynaryjnych ale ten Afrykanski pomór świń to czymś śmierdzi z czasów po PSL a ruzne plotki chodziły o tym