KurierGarwoliński.pl

Garwolin Sport

Kajakiem po Wildze

Dodano:
garwolin - Kajakiem po Wildze

Na przełomie maja i czerwca nasza piękna, choć niedoceniana rzeka Wilga, była świadkiem bezprecedensowego wydarzenia. Ponad 600 uczniów z terenu powiatu garwolińskiego, postanowiło wziąć wiosła w dłoń, wsiąść do kajaka i spróbować swoich sił na wodach Wilgi.

Ale jak do tego doszło? Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Aktywna Strefa, które zajmuje się propagowaniem szeroko rozumianej aktywności fizycznej, szczególnie wśród mieszkańców naszego powiatu. To właśnie my postawiliśmy sobie ambitne zadanie „rozruszania turystyki kajakowej” na Wildze. Już na początku sezonu udało nam się skompletować kajaki, wiosła i kapoki oraz inny sprzęt niezbędny do organizacji spływów kajakowych. Kolejnym krokiem była próba pozyskania przez nas środków finansowych na realizację zaplanowanych zadań. Nasz pomysł zyskał aprobatę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. To właśnie głównie dzięki współfinansowaniu projektu ze środków samorządu województwa mazowieckiego, udział w nim był bezpłatny. W tym miejscu dziękujemy za okazane nam zaufanie i wsparcie.

Już w pierwszych dniach zapisów okazało się, że prowadzone przez nas wydarzenie cieszy się ogromną popularnością. Miejsca, na wszystkie 18 zaplanowanych imprez kajakowych rozeszły się w 5 dni. Spływy toczyły się wg tego samego scenariusza, a więc: przyjazd uczestników na start, szkolenie BHP, rozgrzewka przed aktywnością fizyczną jaką jest kajakarstwo, spływ, a na koniec oczywiście ognisko z kiełbaskami. Nie można jednak powiedzieć, że każdy spływ był taki sam, bo każda grupa miała swój niepowtarzalny charakter. To co łączyło poszczególne imprezy to na pewno, zaangażowanie uczestników, ich charyzma oraz ciekawość przyrody jaką oferuje nam rzeka Wilga. A ma ona do zaoferowania bardzo wiele. Pływając mogliśmy obserwować bogatą roślinność rzeczną ale również rozmaite zwierzęta zamieszkujące okolice rzeki np. sarny, wydry, kaczki, czaple, lisy czy przepiękne, kolorowe ptactwo. Dzięki takim działaniom chcemy pokazać młodzieży, że wolny czas można spędzić aktywnie i uznać go za ciekawy i potrzebny a nie za zmarnowany. Wychodząc zza komputerów, tabletów i telefonów mogliśmy wspólnie zobaczyć ogrom przyrody, która jest na wyciągnięcie dłoni. Takie widoki uwrażliwiają, pozwalają odpocząć od codziennych obowiązków i zgiełku ale również są inspiracją do różnego rodzaju działań.

REKLAMA:


Za pomoc w organizacji projektu i objęcie go patronatem honorowym ogromnie dziękujemy również jednostkom samorządu terytorialnego a więc urzędom gmin: w Wildze, Garwolinie, Górznie i Miastkowie Kościelnym a także Urzędowi Miasta Garwolin, który dodatkowo przekazał środki finansowe na nagrodę dla uczestników jednego ze spływów.

Mimo odbycia 18 zaplanowanych spływów projekt „Kajakiem po Wildze” nie kończy się. My jako członkowie Aktywnej Strefy nadal będziemy prowadzić działania w kierunku popularyzacji turystyki kajakowej na rzece Wildze m.in. poprzez wypożyczalnie naszego sprzętu wodnego czy realizację spływów dla grup zorganizowanych. Aktywna Strefa to nie tylko kajaki. Nasze cele realizujemy również organizując wiele innych wydarzeń jak choćby Extremalny Biwak Polewicz 2019. Tam szykujemy dla naszych obozowiczów wiele atrakcji takich jak paintball, gry terenowe, biegi na orientację oraz oczywiście spływ kajakowy. Zapisy na obóz nadal trwają.

Zachęcamy Państwa do poznania aktywnej strefy. Można to zrobić wchodząc na naszą stronę internetową aktywnastrefa.com lub śledząc nasz profil w serwisie Facebook.

Artykuł przygotowali wspólnie Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywna Strefa Karol Bogusz oraz Wiceprezes Zarządu Piotr Domański. Garwolin.pl

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 15

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Kajakiem po Wildze (, #IP 6fc927c377) Odpowiedz

Ostatni raz widziałem Wilge pod koniec lat 80-tych ub. wieku (wyjechałem w drugiej połowie lat 50-tych). Moje miłe zaskoczenie, woda w rzece nie ma koloru mleka, jaki ostatnio widziałem...