KurierGarwoliński.pl

Garwolin Sport

Mazowieckie Zawody Sikawek w Pilawie

Dodano:
garwolin - Mazowieckie Zawody Sikawek w Pilawie

7 lipca, w niedzielę, na stadionie miejskim w Pilawie odbyły się XI Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich. Po czteroletniej przerwie, ziemia garwolińska znowu gościła przedstawicieli drużyn OSP z całego Mazowsza. W Pilawie drużyny OSP rywalizowały pod hasłem „Strażacy w służbie niepodległej”.

Celem zawodów sikawek strażackich jest przede wszystkim prezentacja historycznych sikawek i strojów strażackich, oraz popularyzacja działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, przypomnienie ich znaczenia i roli w historii, jak również popularyzacja tradycji pożarnictwa w powiecie garwolińskim i na Mazowszu.

Zawody otworzył prezes ZOW ZOSP RP Antoni Jan Tarczyński, który przyjął meldunek o gotowości oddziałów do rozpoczęcia zawodów. Startujące drużyny oraz przybyłych gości przywitali wiceprezes ZOW ZOSP RP i burmistrz Pilawy Albina Łubian, oraz prezes ZOP ZOSP RP w Garwolinie Waldemar Sabak. Do rywalizacji stanęło 19 drużyn, w tym dwie kobiece. Dla kibiców, gości oraz startujących zagrała orkiestra OSP Pilawa.

Komisja sędziowska na czele z sędzią głównym był st. bryg. Maciejem Kalinowskim oceniała startujące drużyny w dwóch kategoriach: w konkursie elegancji oraz sprawności i szybkości na torze sprawnościowo-bojowym.

Konkurs elegancji wygrali strażacy z OSP Kozice, drugie miejsce zajęła drużyna żeńska z OSP Puznówka, a trzecie miejsce drużyna żeńska z OSP Garwolin.

W tegorocznych zawodach na torze sprawnościowo-bojowym najszybsi byli strażacy z drużyny OSP Garwolin, którzy z wynikiem 61,98 punktów zajęli pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęli strażacy z drużyny OSP Zabruzdy – 65,29 punktów, a trzecie miejsce drużyna żeńska z OSP Garwolin – 67,09 punktów. Inne drużyny z powiatu garwolińskiego, które startowały w Pilawie to: drużyna żeńska z Puznówki - 8 miejsce (84,30 punktów), OSP Niecieplin – 9 miejsce (86,25 punktów), OSP Wola Rębkowska – 11 miejsce (87,66 punktów), OSP Puznówka – 18 miejsce (112,15 punktów).

Organizatorem tegorocznych zawodów byli: Miasto i Gmina Pilawa, Powiat Garwoliński, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Garwolińskiego oraz Komenda Powiatowa państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA:


W imieniu marszałka województwa mazowieckiego głos zabrała i wszystkim startującym gratulowała dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Magdalena Sałata – Bardzo dziękuję za dzisiejszy dzień, jestem pełna podziwu, bo wasze przygotowanie zarówno fizyczne, przygotowanie sprzętu jak i historycznych strojów jest doskonałe. Oprócz tego, że na co dzień ratujecie zdrowie i mienie ludzkie, pokazujecie, że naprawdę warto być strażakiem ochotnikiem temu młodszemu pokoleniu, które was dziś tak tłumnie dopingowało i obserwowało – sądzę, że to będą wasi następcy. Dziękuję, że jesteście, że pomagacie, a waszą obecnością dziś potwierdzacie przywiązanie do tradycji i chęć jej kultywowania. Dziękuję wam w imieniu pana marszałka Adama Struzika – powiedziała.

- Druhny i druhowie, chcę wyrazić wielki szacunek dla was, dla waszych kibiców – ważna jest wasza obecność. Dziękujemy za to, że jesteście, dziękuję organizatorom na czele z panią burmistrz Albiną Łubian i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XI Mazowieckich Zawodów Sikawek Strażackich. Dziękuję wszystkim za udział, za kultywowanie tradycji– powiedział na zakończenie zawodów poseł na sejm RP Grzegorz Woźniak.

Przemarsz oddziałów oraz pamiątkowe zdjęcia zakończyły XI Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich. Następne zawody strażackich sikawek w powiecie garwolińskim mają odbyć się za dwa lata.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 112

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

nasz powiat (, #IP 9efcdbe0ed) Odpowiedz

nasz powiat wiadomo, ze najlepszy!