KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

75 lat minęło od rozstrzelania 30 więźnów Pawiaka

Dodano:
garwolin - 75 lat minęło od rozstrzelania 30 więźnów Pawiaka

8 lipca 2019 roku minęło 75 lat od rozstrzelania przez Niemców więźniów Pawiaka. 30 Polaków zginęło wówczas w ramach akcji odwetowej za zabicie niemieckiego starosty powiatu garwolińskiego – oficera SS Karla Ludwiga Freudenthala. Akcję bojową przeprowadzili żołnierze Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”. Egzekucja odbyła się wczesnym rankiem przy moście w Garwolinie, na skarpie przy rzece Wildze.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Na wstępie profesor Zbigniew Gnat-Wieteska przypomniał historię tego zdarzenia oraz historię powstania „Pomnika 30 rozstrzelanych”. Poprosił o odprawienie mszy świętej w intencji pomordowanych oraz wszystkich walczących i poległych za ojczyznę.

Podczas mszy świętej homilię wygłosił ks. prałat Edmund Szarek – kapelan żołnierskich środowisk kombatanckich.

REKLAMA:


Na zakończenie uroczystości delegacje kombatanckie Armii Krajowej z obwodu „Gołąb” Garwolin, samorządowcy z burmistrz Marzeną Świeczak i przewodniczącym rady miasta Garwolin Jarosławem Jaskułą oraz reprezentanci kibiców piłkarskich „Legijny Garwolin” złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem 30 rozstrzelanych i zapalili znicze.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 19

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 597172317a) Odpowiedz

Najbardziej bojowo wyglądają Szarek i Cabaj.

Chyba niekoniecznie. (, #IP 3371a2eeae) Odpowiedz

Z Wilga Garwolin to on nie ma nic wspólnego..ale żeby występować aż w tak zacnym gronie? Niedawno bo na początku czerwca został ukarany przez Sąd prawomocnym wyrokiem. Mysle że powinien się powstrzymać od takich wystąpień na tak podniosłej uroczystości ..poza tym pewnie go nikt nawet nie zapraszał.

(, #IP cb1307223c) Odpowiedz

A to żeby się pomodlić za pomordowanych czy zapalić znicza to trzeba jakiegoś zaproszenia?

Realista (, #IP e09c125d8a) Odpowiedz

A może za karę.......

ciekawe (, #IP fff3a53bdd) Odpowiedz

A Marek M wystepuje tu jako reprezentant Wilgi Garwolin ?