Wiadomości z Garwolina

Garwolin upamiętnił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dodano:
garwolin - Garwolin upamiętnił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dźwięk syren, race, wspólne odśpiewanie hymnu. A w tle biało-czerwone flagi, transparenty i okrzyki „Cześć i chwała bohaterom” - tak, dokładnie w godzinie „W”, Garwolin oddał hołd powstańcom. I chociaż wszystko trwało zaledwie kilka minut, można było poczuć wzniosłość tej chwili.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia odbyły się przed pomnikiem żołnierzy AK Uroczystości przewodniczył prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Gołąb w Garwolinie Antoni Frąckiewicz, który punktualnie o godzinie 17:00 dał sygnał rozpoczynający obchody.

Zawyły syreny. Chwilę później kibice klubów piłkarskich odpalili race z okrzykami : „Cześć i chwała bohaterom”. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji i stowarzyszeń państwowych, między innymi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, starosta powiatu garwolińskiego  Mirosław Walicki, przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła. Nie zabrakło również mieszkańców powiatu garwolińskiego, którzy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty. 

REKLAMA:


Wyjątkowo głośno wybrzmiały słowa ks. Edmunda Szarka, który przypominał wszystkim zgromadzonym o  wielkim poświęceniu walczących powstańców o wolną, niepodległą, katolicką Polskę. „Nie wolno nam zapomnieć, nie wolno nam zdezerterować” – mówił. W atmosferze zadumy i refleksji losy powstańców zawarł w krótkim rysie historycznym prof. Zbigniew Gnat-Wieteska. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem.

Ostatnim akcentem obchodów była msza święta  w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, w intencji poległych i walczących powstańców.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 52

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

poseł (, #IP d8ea3c50df) Odpowiedz

małżeństwo ze zdjęć chyba się rozpadło bo widać tylko wybrańca narodu

Wypowiedz wicedyrektora TVP1 (, #IP ab392219d2) Odpowiedz

https://wpolityce.pl/m/polityka/163150-powstanie-warszawskie-bylo-obledem-i-glupota-miara-patriotyzmu-jest-kolaboracja-a-tchorzostwo-jest-cnota-tak-rewiduje-sie-bohaterska-historie-polski

Bylo to konieczne? (, #IP ab392219d2) Odpowiedz

Bylo konieczne to powstanie? Jest wiele zdan na ten temat. Przez glupote AK zginelo ponad 200tys niewinnych ludzi. Sadzili ze wygraja? Z młotkami na czolgi i kamieniami na broń. Warszawa calkowicie zniszczona!! Byl sens? Chyba nie. Powinno sie upamietniac beznadziejna decyzje dowodzacych a nie czyn.