Wiadomości z Garwolina

Kiedy i jak złożyć wniosek o zwrot składki OC?

Dodano:
garwolin - Kiedy i jak złożyć wniosek o zwrot składki OC?

Sprzedajesz samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, a nowy nabywca nie chce korzystać z Twojej polisy? Sprawdź, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o zwrot polisy. Sprawdź, jak złożyć wniosek.


Raz zapłacona składka na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne wcale nie przepada. Istnieje kilka przypadków, kiedy właściciel ubezpieczonego pojazdu ma prawo odzyskać niewykorzystaną polisę. Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą, w efekcie czego tracą nawet kilkaset złotych. Warto więc poznać swoje prawa, aby ustrzec się przed takimi stratami.

Zwrot składki OC – kiedy jest możliwy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwrot składki OC możliwy jest w kilku sytuacjach:
    • po sprzedaży pojazdu – gdy nowy właściciel zdecydował się wykupić polisę we własnym zakresie,
    • po dokonaniu wyrejestrowania samochodu – gdy pojazd przeznaczony jest na złom,
    • po wykupieniu tzw. podwójnego ubezpieczenia – gdy nie wykupiłeś polisę u innego ubezpieczyciela, a poprzednie ubezpieczenie zostało przedłużone automatycznie,
    • po odstąpieniu umowy zawartej na odległość.
     
Warto przy tym podkreślić, że zwrot składki OC najczęściej nie następuje w całości. Kierowca otrzymuje środki wyłącznie za niewykorzystany okres, np. od momentu wyrejestrowania do końca okresu ochrony.

O zwrot można ubiegać się niezależnie od tego, gdzie dokonano zakupu polisy. Równie dobrze może to być porównywarka ubezpieczeń np. http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/, jak również lokalny oddział ubezpieczyciela.

Jak złożyć wniosek o zwrot składki OC?
Chcąc odzyskać część niewykorzystanej składki OC, należy złożyć pisemny wniosek. Dokument musi trafić do głównego oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wniosek powinien zawierać konkretne informacje, np.:
    • numer polisy,
    • dane ubezpieczającego,
    • dane ubezpieczonego pojazdu,
    • uzasadnienie zwrotu składki.
     
Jak szybko otrzymasz zwrot składki?
Kwestie związane z terminem wypłaty środków reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami, ubezpieczyciel powinien wypłaty pieniędzy dokonać niezwłocznie. Maksymalny czas oczekiwania to jednak 14 dni.

 Pamiętaj o wykupieniu nowej polisy OC

O ile dokonujesz sprzedaży samochodu lub wyrejestrowujesz pojazd, kolejne OC nie będzie Ci potrzebne. Sytuacja zmienia się, jeżeli odstępujesz od umowy zawieranej na odległość – w tym przypadku musisz wykupić nową polisę, by zachować ciągłość ubezpieczenia. Warto skorzystać z porównywarki polis, np. https://ubezpieczamy-auto.pl/, aby dotrzeć do najtańszych ofert ubezpieczeniowych.

Artykuł sponsorowany