Wiadomości z Garwolina

Do Szpitala Powiatowego trafi nowa karetka

Dodano:
garwolin - Do Szpitala Powiatowego trafi nowa karetka

Dyrektor SP ZOZ w Garwolinie informuje, że Ministerstwo Zdrowia przekaże niebawem 400 tys. zł na zakup karetki dla SP ZOZ. Nowy ambulans zastąpi kilkuletni pojazd, który stacjonuje w Wildze.

- W zeszłym tygodniu zostały poczynione wstępne uzgodnienia. Ministerstwo Zdrowia przygotowało ogólnopolski program wymiany taboru, i na nasz rejon siedlecki zostało przyznane 5 karetek. Jedna karetka trafi m.in. do powiatu węgrowskiego i jedna do powiatu garwolińskiego. Jest dedykowana do konkretnego miejsca, do Wilgi. Tam będzie stacjonować, bo z tych 4 karetek, które aktualnie pracowały w zabezpieczeniu systemu państwowego ratownictwa medycznego na terenie powiatu garwolińskiego, najstarsza karetka była w Wildze. Oczywiście to jest w pełni sprawna, bardzo dobra karetka. Ona ma 3, czy 4 lata – mówi dyrektor SP ZOZ Krzysztof Żochowski.

Dyrektor dodaje, że będzie to 10 karetka (4 karetki jeżdżą w systemie RM) na wyposażeniu SP ZOZ. Dotychczasowa karetka z Wilgi będzie karetką zapasową.

- Ciągle jeszcze jeżdżę w karetce pogotowia ratunkowego. Jest to związane z dużym kryzysem, jeżeli chodzi o profesjonalne kadry. Niestety wieloletnie skumulowane zaniedbania dają o sobie znać i chętnych do pracy, zwłaszcza w systemie państwowego ratownictwa medycznego, jest mało. Możemy o tym przeczytać również w mediach ogólnopolskich i w mediach branżowych. Nie ukrywam, że jest lęk, że będziemy mieli pilne wezwanie do jakiegoś nagłego wypadku, czy nagłego zachorowania, a karetka „odmówi współpracy”. Każdy z nas pewnie przeżył sytuację, że samochód „odmówił współpracy”. Im ten samochód jest nowszy, im jest lepszej marki, tym ryzyko, że dojdzie do awarii jest mniejsze i z minimalizacji tego ryzyka bardzo się cieszę
– dodaje Krzysztof Żochowski.

REKLAMA:


Pieniądze od ministra prawdopodobnie pokryją zakup karetki o nośności 3,5 tony, z noszami.
- Jako jednostka publiczna musimy ogłosić na to przetarg, być może wspólnie z innymi podmiotami z okolic Siedlec, żeby w hurcie uzyskać lepszą cenę. Musimy zrobić sondowanie rynku, ale na pewno będzie to ambulans większy o nośności powyżej 3,5 tony. Już 3 takie ambulanse mamy i nasze doświadczenie z takimi ambulansami jest bardzo dobre. Jest to samochód wytrzymalszy, a współczesne wymogi ratownictwa medycznego powodują, że na pace musi być sporo sprzętu, więc to obciążenie jest duże. Mamy wysoko wykwalifikowanych kierowców, których uprawnienia pozwalają na prowadzenie takich cięższych pojazdów. Jeżeli chodzi o sprzęt drobny to „musimy się policzyć”. W dzisiejszych realiach karetka z pełnym wyposażeniem to około 500-600 tys. zł trzeba liczyć. Z drugiej strony, my ten sprzęt mamy w tej karetce, która jeździła do tej pory i w większości jest on jeszcze sprawny – mówi dyrektor SP ZOZ.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

super (, #IP d8ea3c50df) Odpowiedz

ten na zdjęciu to pacjent?