Wiadomości z Garwolina

W poniedziałek uczniowie ZS w Miętnem rozpoczęli rok szkolny 2019/2020

Dodano:
garwolin - W poniedziałek uczniowie ZS w Miętnem rozpoczęli rok szkolny 2019/2020

Tuż przed 9.00 poczet sztandarowy poprowadził nauczycieli i uczniów do miętnieńskiego kościoła. Po mszy świętej odbyła się część oficjalna rozpoczęcia roku. W związku z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej, uczniowie uczestniczyli w lekcji historii, poświęconej wydarzeniom z lat 1939 – 1945.

W przedstawieniu zostały przywołane wspomnienia młodych ludzi, którzy 1 września 1939 roku mieli – jak zwykle – pójść do szkoły.

Wakacje były normalne. Po raz pierwszy brałem udział w obozie harcerskim(...) Obłędne, urocze lato wolne od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywaliśmy książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurka, wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykliśmy w ciągu lat. A co będzie? Co to znaczy wojna? Najpierw - opuszczenie mieszkania i wędrówka w nieznane.(...) Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej,(...) byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których zachowaniu krążą przerażające wieści.

1 września 1939 roku. Rodzice rano wrócili z miasta. Tam dowiedzieli się, że wybuchła wojna. Usłyszałam od Tatusia: "Haluś wojna - wyjeżdżamy". Pakowanie w pośpiechu dorobku, który mógł się zmieścić na wozie oprócz moich rodziców, sióstr bliźniaczek, psa i mnie oraz wiązanie bydła, które miało iść przy wozie. Pierwszy armatni strzał. Wystraszony koń zaczął uciekać w pole. Ja zajęłam się końmi a rodzice pakowaniem. Wszystko robiliśmy w wielkim pośpiechu. Dom mamusia postanowiła zostawić otwarty, żeby przemieszczający się ludzie lub nacierający Niemcy nie narobili większych szkód. Ze zdumieniem i zdziwieniem patrzyłam jak zostawia na stole chleb i smalec…

Gdy transport dojechał na miejsce, pojawiło się sześć niemieckich bombowców He-111. Zmasakrowały nasz transport. 116 osób zginęło. Kobiety i dzieci. To było straszne. Zrzucili bomby i strzelali z pokładowej do uciekających w kukurydzę dzieci, do wózków.

REKLAMA:


W kolejnej części spotkania głos zabrała Pani Dyrektor Lilla Nawrocka, która przywitała brać szkolną i  życzyła na nowy rok zapału do pracy, ciekawości świata, otwartości na nowe. Szczególnie ciepło Pani Dyrektor przywitała uczniów klas pierwszych, którzy przy okazji uroczystego apelu mogli poznać swoich wychowawców.

Podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego Pani Dyrektor podziękowała za wieloletnią pracę Panu Tadeuszowi Gorze, kierownikowi kształcenia zawodowego, który przechodzi na emeryturę oraz przywitała jego następcę – Pana Sławomira Więckowskiego.

Gośćmi naszego apelu były Panie: Weronika Teperek – Duchna, od tygodnia Dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym oraz Pani Justyna Maszkiewicz – pracownik Wydziału Edukacji. Pani Teperek – Duchna odczytała list Wicestarosty Powiatu Garwolińskiego Iwony Kurowskiej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i życzyła wszystkim zebranym  sukcesów edukacyjnych.

Uroczystość zakończyła się tradycyjnym zdaniem Dyrektora Szkoły: „rok szkolny uważam za otwarty”, po którym odbyło się pierwsze spotkanie z wychowawcami klas.

tekst: Agnieszka Grudniak

zdjęcia: Robert Więckowski

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 27

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

szkoła do zamknięcia (, #IP e9ddaebd6c) Odpowiedz

zdawalność matur. Liczba uczniów przystępujących do czego ?matury30% dla

Chyba nie. (, #IP 44ec1ac2d2) Odpowiedz

Nie bardzo od tygodnia. Do 31.08. dyrektorem był pan Kowalski.