Ciekawe tematy z Garwolina

Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu zabytkowego

Dodano:
garwolin - Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu zabytkowego

Zamiłowanie do samochodów zabytkowych to coraz częściej spotykane zjawisko. Mamy więcej pieniędzy, więc szukamy sposobu na inwestycje i rozwijanie hobby. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Jeśli od niedawna jesteś właścicielem zabytkowego pojazdu mamy dla Ciebie garść porad, które pomogą Ci ubezpieczyć takie auto i nie zwariować. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o OC dla samochodu z żółtymi tablicami.Kiedy auto staje się zabytkowe?
Według prawa, aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, musi spełniać kilka ściśle określonych warunków:

    • jego produkcja zatrzymała się 15 lat temu,
    • ma co najmniej 25 lat,
    • składa się w 75% z oryginalnych części.

Istnieją jednak sytuacje, gdy powyższe warunki mogą być traktowane z przymrużeniem oka. Chodzi o przypadki, gdy pojazd brał udział w wydarzeniach historycznych lub prezentuje unikalne rozwiązania techniczne. Wtedy bez względu na wiek oraz oryginalność części jest uznawany za zabytkowy i otrzymuje żółte tablice rejestracyjne.

Jakie OC dla pojazdu zabytkowego?
Masz dwie opcje - możesz zdecydować się na tradycyjne OC lub OC krótkoterminowe. Zakres ochrony jest identyczny, ale koszt wygląda już zupełnie inaczej. Na szczęście polskie prawo wyszło naprzeciw potrzebom miłośników retro motoryzacji i w ustawie zawarty jest zapis o tym, że mogą oni korzystać z ubezpieczeń na 30 dni (czas zlotów, pokazów itp.). Przez resztę roku auto nie musi mieć ważnego ubezpieczenia, o ile nie porusza się po drogach publicznych. Więcej informacji, jak ubezpieczyć pojazd zabytkowy znajdziesz na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/jak-ubezpieczyc-pojazd-zabytkowy/

Dlaczego nie wszystkie firmy chcą ubezpieczać auta zabytkowe?
Odpowiedzi można się tylko domyślać. Ryzyko objęcia polisą ubezpieczeniową pojazdu na żółtych papierach jest stosunkowo duże. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której ubezpieczyciel oferuje zawyżone stawki tylko po to, by odstraszyć potencjalnego klienta. Na szczęście wraz ze wzrostem zainteresowania samochodami z bogatą przeszłością na rynku pojawia się również więcej ofert ubezpieczeń takich pojazdów.

Jak wygląda kwestia AC?
W tym wypadku sytuacja nie jest już taka kolorowa. Znalezienie polisy AC dla zabytkowego samochodu to nie lada wyzwanie, które w większości przypadków graniczy z cudem. Mało która firma chce wziąć na siebie tak duże ryzyko, co poniekąd jest zrozumiałe. Jakiś czas temu w ofercie jednego z największych ubezpieczycieli pojawiła się tzw. Polisa Indywidualna, jednakże jest ona tak droga, że nie warto zwracać uwagę na tego typu produkt. Jeśli jednak ktoś jest zdecydowany, zawsze może skorzystać z takiego rozwiązania. Zainteresowały Cię ubezpieczenia - czytaj więcej na: http://ubezpieczenie24.org/. Znajdziesz tam szereg informacji z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz wszelkich innych.

Podsumowanie
Objęcie ubezpieczeniem OC samochodu zabytkowego w Polsce nie jest łatwe, ale można to zrobić. Musisz jednak przygotować się na porządny research oraz dosyć wysokie stawki. Wybawieniem jest ubezpieczenie krótkoterminowe, które daje możliwość poruszania się po drogach w okresie zjazdów i pokazów. Warto jednak zauważyć, że sytuacja zmienia się dynamicznie i rynek reaguje na potrzeby klientów. W najbliższej przyszłości można więc spodziewać się rozwoju segmentu ubezpieczeń pojazdów zabytkowych. Wszystko ze względu na wzrost zainteresowania motoryzacją historyczną.

Artykuł sponsorowany