Wiadomości z Garwolina

Dwa wielkie jubileusze w Zespole Szkół w Miętnem

Dodano:
garwolin - Dwa wielkie jubileusze w Zespole Szkół w Miętnem

5 października w Zespole Szkół w Miętnem społeczność szkolna, byli absolwenci szkoły oraz mieszkańcy gminy Garwolin i powiatu garwolińskiego świętowali dwa wielkie jubileusze: 95-lecie powstania szkoły w Miętnem i 35-lecie obrony krzyży w Miętnem. Ważnym punktem wydarzenia było odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. Bogumiłę Szeląg, zasłużoną nauczycielkę i dyrektor szkoły. Wydarzenie zakończył jubileuszowy tort i bal absolwentów.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą na placu szkolnym, odprawioną przez księdza generała Sławomira Żarskiego i proboszcza miętnieńskiej parafii ks. Jerzego Janowskiego.

Po nabożeństwie wszyscy goście udali się do szkolnej sali konferencyjnej. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, starosta garwoliński Mirosław Walicki, przewodniczący rady gminy Garwolin Bernard Makulec, asystent wicemarszałek Senatu RP Marii Koc Michał Jaworski, I mazowiecki wicekurator oświaty Dorota Skrzypek, Aleksandra Szeląg – siostra zasłużonej nauczycielki i dyrektor szkoły z lat 1970 - 1977, Bogumiły Szeląg, radni powiatowi, prezes ZNP odział w Garwolinie Halina Poszytek, przedstawiciele rady rodziców, nauczyciele, absolwenci, uczniowie, pracownicy szkoły i przedsiębiorcy.

Szkoła jest jedną z najstarszych szkół rolniczych w Polsce w Polsce. Jej otwarcia dokonał prezydent RP Stanisław Wojciechowski w dniu 4 maja 1924r. Placówka podlegała wówczas sejmikowi powiatowemu, a jej zorganizowanie i uruchomienie powierzono pierwszemu dyrektorowi, inżynierowi Stanisławowi Kowalskiemu. Na potrzeby szkoły przekazano dworek wraz z oficynami i budynkami gospodarczymi oraz 52 ha gruntów rolnych po rozparcelowanym majątku Miętne.

Placówka ma bogatą tradycje i historię. Jaj patronem jest Stanisław Staszic, a o jej istnieniu dowiedziała się cała Polska za sprawą obrony krzyży w Miętnem w 1984r. Do niezwykłej historii i tradycji szkoły, będącej inspiracją dla działań obecnej kadry pedagogicznej odniosła się Lilla Nawrocka, aktualna dyrektor ZS w Miętnem: - Każdego dnia podejmujemy niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie utrzymania szkoły na wysokim poziomie edukacyjnym i moralnym. To wyraz wielkiego uznania i zarazem podziękowanie dla twórców tej szkoły, czyli moich poprzedników dyrektorów, ale także zasłużonych nauczycieli, tysięcy uczniów i absolwentów, rodziców oraz licznych przyjaciół. To oni swoją wytrwałą pracą, poświęceniem i osiągnięciami dodają jej splendoru i trwale wpisują w karty powiatu garwolińskiego, i nie tylko – mówiła.

Po przemówieniu dyrektor nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. Bogumiłę Szeląg, dyrektor i nauczycielkę pracującą w miętnieńskiej szkole, która zasłużyła się w obronie krzyży w Miętnem.

REKLAMA:


- Składam serdeczne podziękowania za tak godne uczczenie pamięci mojej siostry(…) Była twórcza, kreatywna, nieustępliwa. Ciągle szukała nowych wyzwań, a do tego umiała zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy pomagali jej osiągnąć wyznaczony cel (…) Serdecznie dziękuję za zaszczyt przebywania wśród państwa i za te wyjątkowe dla mnie okoliczności – mówiła po odsłonięciu tablicy siostra Bogumiły Szeląg, Aleksandra.

– 95 lat szkoły pokazało, jak ważna to jest instytucja oświatowa dla tego regionu i dla wielu z państwa, dla wielu absolwentów - ponad dziesięciu tysięcy, a szczególnie dla tych, którzy byli w tym trudnym okresie, o którym było tu wspomniane – 35-lecie obrony krzyży. Czasy były różne, ale tylko w jednym czasie wyrzucano ze szkół uczniów i nauczycieli (...) Jak prezydent Kaczyński zwrócił się do mnie przed wizytą, żeby zaproponować osoby do odznaczenia w powiecie, powiedziałem: Panie prezydencie mamy jedną taką osobę i to była pani Bogumiła, która z rąk pana prezydenta Kaczyńskiego otrzymała odznaczenie – mówił parlamentarzysta.

 – Na przestrzeni tych 95 lat szkoła wykształciła i wychowała wielu przedsiębiorców, samorządowców, urzędników, ale przede wszystkim kilka pokoleń rolników, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba – mówił starosta garwoliński Mirosław Walicki. - Trudno jest opisać słowami fenomen tej placówki. Każdy z nas wie, że ona jest inna niż wszystkie, wyjątkowa (…) Te wydarzenia sprzed 35 lat bardzo dobitnie świadczą o tym, że młodzież stąd, która stanęła do walki o krzyż, o wiarę i wartości jest i może być wzorem dla wszystkich. Takie szkoły są potrzebne, szczególnie teraz, gdy dookoła pojawia się wiele nowych ideologii, często sprzecznych z naturą ludzką – mówił włodarz.

Pięknego jubileuszu gratulowali dyrekcji, nauczycielom i uczniom: I mazowiecki kurator oświaty Dorota Skrzypek; asystent wicemarszałek Senatu RP Marii Koc Michał Jaworski, wręczając na ręce dyrekcji senackiego orła; prezes garwolińskiego oddziału ZNP Halina Poszytek; były starosta Marek Chciałowski i wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk.

Wydarzenie zakończyła wspólna degustacja jubileuszowego tortu i bal absolwentów.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 90

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

bedok anty pis (, #IP f7caee9faa) Odpowiedz

Jestem bardzo zawiedziony i rozczarowany ,Stanowczo protestuję nie będę więcej oglądał tych zdjęć czytał tego artykułu podejmuję strajk głodowy ponieważ nie było tam naszej Lokaknej Celebrytki naszej najznamienitrzej Ivone naszej kandydatki na osła opsss posła Taki brak może skutkować pewnymi konsekwencjami czego już nie zniosę Ivone wróć please please please please :D :D :D :D :D

Normalność (, #IP af82264199) Odpowiedz

Bez niej było uroczystoście i normalnie.Tak jak być powinno