Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą na placu szkolnym, odprawioną przez księdza generała Sławomira Żarskiego i proboszcza miętnieńskiej parafii ks. Jerzego Janowskiego.
Po nabożeństwie wszyscy goście udali się do szkolnej sali konferencyjnej. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, starosta garwoliński Mirosław Walicki, przewodniczący rady gminy Garwolin Bernard Makulec, asystent wicemarszałek Senatu RP Marii Koc Michał Jaworski, I mazowiecki wicekurator oświaty Dorota Skrzypek, Aleksandra Szeląg – siostra zasłużonej nauczycielki i dyrektor szkoły z lat 1970 - 1977, Bogumiły Szeląg, radni powiatowi, prezes ZNP odział w Garwolinie Halina Poszytek, przedstawiciele rady rodziców, nauczyciele, absolwenci, uczniowie, pracownicy szkoły i przedsiębiorcy.
Szkoła jest jedną z najstarszych szkół rolniczych w Polsce w Polsce. Jej otwarcia dokonał prezydent RP Stanisław Wojciechowski w dniu 4 maja 1924r. Placówka podlegała wówczas sejmikowi powiatowemu, a jej zorganizowanie i uruchomienie powierzono pierwszemu dyrektorowi, inżynierowi Stanisławowi Kowalskiemu. Na potrzeby szkoły przekazano dworek wraz z oficynami i budynkami gospodarczymi oraz 52 ha gruntów rolnych po rozparcelowanym majątku Miętne.
Placówka ma bogatą tradycje i historię. Jaj patronem jest Stanisław Staszic, a o jej istnieniu dowiedziała się cała Polska za sprawą obrony krzyży w Miętnem w 1984r. Do niezwykłej historii i tradycji szkoły, będącej inspiracją dla działań obecnej kadry pedagogicznej odniosła się Lilla Nawrocka, aktualna dyrektor ZS w Miętnem: - Każdego dnia podejmujemy niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie utrzymania szkoły na wysokim poziomie edukacyjnym i moralnym. To wyraz wielkiego uznania i zarazem podziękowanie dla twórców tej szkoły, czyli moich poprzedników dyrektorów, ale także zasłużonych nauczycieli, tysięcy uczniów i absolwentów, rodziców oraz licznych przyjaciół. To oni swoją wytrwałą pracą, poświęceniem i osiągnięciami dodają jej splendoru i trwale wpisują w karty powiatu garwolińskiego, i nie tylko – mówiła.
Po przemówieniu dyrektor nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. Bogumiłę Szeląg, dyrektor i nauczycielkę pracującą w miętnieńskiej szkole, która zasłużyła się w obronie krzyży w Miętnem.
@@@
- Składam serdeczne podziękowania za tak godne uczczenie pamięci mojej siostry(…) Była twórcza, kreatywna, nieustępliwa. Ciągle szukała nowych wyzwań, a do tego umiała zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy pomagali jej osiągnąć wyznaczony cel (…) Serdecznie dziękuję za zaszczyt przebywania wśród państwa i za te wyjątkowe dla mnie okoliczności – mówiła po odsłonięciu tablicy siostra Bogumiły Szeląg, Aleksandra.
– 95 lat szkoły pokazało, jak ważna to jest instytucja oświatowa dla tego regionu i dla wielu z państwa, dla wielu absolwentów - ponad dziesięciu tysięcy, a szczególnie dla tych, którzy byli w tym trudnym okresie, o którym było tu wspomniane – 35-lecie obrony krzyży. Czasy były różne, ale tylko w jednym czasie wyrzucano ze szkół uczniów i nauczycieli (...) Jak prezydent Kaczyński zwrócił się do mnie przed wizytą, żeby zaproponować osoby do odznaczenia w powiecie, powiedziałem: Panie prezydencie mamy jedną taką osobę i to była pani Bogumiła, która z rąk pana prezydenta Kaczyńskiego otrzymała odznaczenie – mówił parlamentarzysta.
– Na przestrzeni tych 95 lat szkoła wykształciła i wychowała wielu przedsiębiorców, samorządowców, urzędników, ale przede wszystkim kilka pokoleń rolników, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba – mówił starosta garwoliński Mirosław Walicki. - Trudno jest opisać słowami fenomen tej placówki. Każdy z nas wie, że ona jest inna niż wszystkie, wyjątkowa (…) Te wydarzenia sprzed 35 lat bardzo dobitnie świadczą o tym, że młodzież stąd, która stanęła do walki o krzyż, o wiarę i wartości jest i może być wzorem dla wszystkich. Takie szkoły są potrzebne, szczególnie teraz, gdy dookoła pojawia się wiele nowych ideologii, często sprzecznych z naturą ludzką – mówił włodarz.
Pięknego jubileuszu gratulowali dyrekcji, nauczycielom i uczniom: I mazowiecki kurator oświaty Dorota Skrzypek; asystent wicemarszałek Senatu RP Marii Koc Michał Jaworski, wręczając na ręce dyrekcji senackiego orła; prezes garwolińskiego oddziału ZNP Halina Poszytek; były starosta Marek Chciałowski i wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk.
Wydarzenie zakończyła wspólna degustacja jubileuszowego tortu i bal absolwentów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.