Biometria
Biometria jest to technologia, która pozwala na dokładną identyfikację danej osoby na podstawie mierzalnych cech fizycznych i behawioralnych człowieka. Należą do nich między innymi kształt dłoni czy twarzy, linie papilarne, układ żył w palcach, tęczówka oka, ale również takie cechy jak sposób korzystania z klawiatury, siła nacisku i kąt pod jakim piszemy, a nawet ułożenie dłoni i nadgarstka.
Bezpieczna bankowość
Coraz więcej osób korzysta z dostępności różnych usług on-line. Jedną z najpopularniejszych branż, gdzie ludzie chętnie korzystają z możliwości załatwienia swoich spraw przez Internet, jest bankowość. Z powodu, iż są to usługi związane z przepływem pieniędzy, a w związku z tym zdecydowanie bardziej narażone na różnego rodzaju zewnętrzną ingerencję, poszczególne banki szczególnie dbają o bezpieczeństwo wszelkich operacji przeprowadzanych droga elektroniczną. W trosce o najwyższą jakość świadczonych usług, cały czas monitorują i podnoszą poziom zabezpieczeń.

Podpis elektroniczny
Jedną z najpopularniejszych opcji zabezpieczania dostępu do danych wrażliwych jest podpis elektroniczny. Jest to połączenie różnych danych w formie elektronicznej, które pozwala na jednoznaczną identyfikację osoby, która go złożyła.
Należy zwrócić tu szczególną uwagę na odróżnienie zwykłego podpisu elektronicznego od bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zwykły podpis elektroniczny używany jest zazwyczaj podczas wymiany maili, a jego zabezpieczenia nie są wystarczająco mocne, żeby mógł być wykorzystywany podczas przesyłania danych wrażliwych. Dlatego też podczas przesyłania dokumentów, kontaktów z urzędami czy bankami stosowany jest bezpieczny podpis.
Bezpieczny podpis elektroniczny jest potwierdzony kwalifikowanym certyfikatem, który zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Trzeba pamiętać, że ważność bezpiecznego podpisu elektronicznego jest w świetle prawa dokładnie taka sama, jak tego własnoręcznego. Aby z niego korzystać, należy podpisać umowę z jednym z kilku dostawców (na przykład z renomowanym dostawą rozwiązań z dziedziny IT - https://infinite.pl/oferta/e-podpisywanie.html) i zaopatrzyć się w urządzenie z warstwą biometryczną, które “zapisuje” nie tylko odcisk linii papilarnych, ale także inne dane, takie jak siła nacisku.

Dlaczego wybrać e-podpisywanie?
E-podpis to nic innego, jak połączenie podpisu własnoręcznego z technikami biometrycznymi. Do jego użycia wykorzystuje się urządzenie ekranowe z warstwą biometryczną – najczęściej tablet – oraz dołączone do niego akcesorium w kształcie długopisu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od bezpiecznego podpisu elektronicznego – wystarczy jednorazowo kupić odpowiedni sprzęt. Składanie e-podpisu wygląda identycznie, jak własnoręczne podpisywanie się, dlatego nawet starsze osoby nie mają problemów z jego obsługą. E-podpisywanie jest o tyle bezpieczne, że łączy ręczne pismo (które można z łatwością podrobić) z szeregiem parametrów, które sprawiają, że jego zabezpieczenia są praktycznie niemożliwe do złamania. Po zakończeniu składania e-podpisu dokument jest zamykany w formacie pdf, co uniemożliwia fizyczną ingerencję. Zapisywane zostają takie dane jak współrzędne geograficzne, siła jego nacisku na ekran, czy też układ linii biometrycznych.
Jedynym wyjątkiem, gdzie nie może być póki co używany e-podpis, są pisma, na których musi znajdować się oryginalna pieczęć – na przykład dokumenty wydawane przez notariusza. W każdym innym miejscu e-podpis jest wygodnym rozwiązaniem, które z pewnością usprawni wiele procesów.
E-podpis: bezpieczeństwo i wygoda
Jedną z wielu zalet wdrożenia e-podpisywania jest oszczędność papieru i miejsca potrzebnego na przechowywanie dokumentów. Powszechność tego rozwiązania wzrasta, na przykład wśród firm pocztowych i kurierskich, coraz częściej możemy się z nim spotkać w urzędach i ośrodkach zdrowia. Jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób decyzyjnych w dużych firmach – nawet będąc poza firmą lub na urlopie można zdalnie podpisać pilne dokumenty. Z racji, iż oprócz wygody stosowania, e-podpis jest równocześnie wysoce bezpieczny, to jego popularność stale rośnie i można przypuszczać, że w niedługim czasie będziemy mieli z nim styczność na co dzień.@@@
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.