6 stycznia Orszak Trzech Króli wyruszył już po raz dwunasty do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus. W Garwolinie Orszak wyruszył po raz szósty. W wydarzeniu udział wzięło wielu wiernych z parafii: pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i parafii pw. Jana Pawła II w Sulbinach.
Orszak Trzech Króli to przedstawienie jasełek wystawiane 6 stycznia w przestrzeni publicznej na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze i zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. W 2015 roku Orszak przeszedł ulicami w ponad 300 polskich miejscowości i kilkudziesięciu miast za granicą. W 2016 r. w inicjatywie wzięło już - 400 miejscowości, a w 2017 – 500, w 2018 – 644. 6 stycznia 2019 roku ulicami 752 miejscowości w Polsce przeszedł jedenasty Orszak Trzech Króli. W tym roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli ma przejść ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.
Orszak Trzech Króli przeszedł dziś także ulicami Garwolina.
Mszę Świętą w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie odprawili dziś: ks. Leszek Dąbrowski, ks. Stanisław Małek i ks. prałat Julian Jóźwik.
@@@
- Dzisiaj gromadzimy się na świętej liturgii w uroczystość Objawienia Pańskiego, aby dostrzec, że Bóg przychodzi nie tylko nawiedzić swój lud, ale by wybawić z niewoli grzechu i śmierci każdego człowieka, objawia się całemu światu – mówił podczas nabożeństwa ks. Leszek Dąbrowski.
Duchowny podkreślił, że każdy może odnaleźć Pana Boga.
- Stają przed Bogiem nowo narodzonym, mędrcy – reprezentanci świata pogańskiego, ale ludzie, którzy z wielką pasją i zapałem poszukiwali i w astrologii i w mądrych księgach Objawienia Bożego i natrafili na miejsca, gdzie było wprost powiedziane, że narodzi się nowy król, który będzie pasł w przedziwny sposób swój naród, że będzie mesjaszem bożym, pomazańcem, który przyjdzie z mocą samego Boga, który w jego imię będzie wypełniał swoje posłannictwo….Zginają kolana oddając hołd przed tym królem, który się narodził – mówił ks. Leszek Dabrowski.
Po uroczystej mszy świętej, do której oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta OSP Garwolin, wierni wyruszyli spod kościoła parafii. pw. Matki Boskiej Częstochowskiej do Stajenki w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Scenariusz Orszaku był podobny do tego co się działo w innych miastach: Mędrcy ze Wschodu wyruszyli za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddali mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.
Jako pierwsza szła Święta Rodzina, Gwiazdor z Gwiazdką, dalej Trzej Królowie, dzieci przedszkolne i szkolne przebrane za aniołki i pastuszków, orszak królów: europejski, azjatycki i afrykański oraz pozostali uczestnicy orszaku.
Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Każdy mógł się dołączyć do orszaku. Uczestnicy wydarzenia mieli ze sobą: śpiewniki, specjalne naklejki, a na głowach papierowe korony. Po drodze wierni obejrzeli kilka scenek przygotowanych przez szkoły i lokalne społeczności.
Każda parafia w Garwolinie miała przydzielone barwy, w których parafianie mieli płaszcze i peleryny. Parafianie z parafii Przemienienia Pańskiego ubrali zielone stroje, przedstawiciele parafii MB Częstochowskiej mieli ubrania w kolorze czerwonym, a parafian z Sulbin oglądaliśmy w niebieskich barwach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.