KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Jaka będzie przyszłość szkół w Anielowie i Kaleniu Drugim?

Dodano:
garwolin - Jaka będzie przyszłość szkół w Anielowie i Kaleniu Drugim?

Nad szkołami w Anielowie i Kaleniu Drugim wisi widmo likwidacji. Do SP w Anielowie uczęszcza tylko 45 uczniów, a do SP w Kaleniu Drugim 39. W dodatku prognozy demograficzne w tamtym rejonie nie są optymistyczne. Samorząd pracuje nad rozwiązaniem problemu, by utrzymać szkoły działające na dobrym poziomie.

W przełomie roku 2019/2020 wójt gminy Sobolew Maciej Błachnio wraz z radnymi odbyli spotkania z rodzicami uczniów SP w Anielowie i Kaleniu Drugim.

- Tym dwóm placówkom zaproponowałem opcje prowadzenia szkół w ramach stowarzyszeń lub fundacji. Jest to opcja B, która pozwala utrzymać małe szkoły, daje sporo oszczędności, ale likwiduje jednak kartę nauczyciela. I tu pojawia się problem kompromisu każdej ze stron- nauczyciel, uczeń i rodzic. Po rozmowie z rodzicami i nauczycielami ustaliliśmy wspólnie, że dajemy sobie rok. Nie chcemy robić niczego pochopnie. Liczby liczbami, ale na pierwszym miejscu stawiamy przede wszystkim dobro dzieci. Rozumiem nauczycieli, że jest to w jakimś stopniu pogorszenie warunków pracy, ale wspomniałem wcześniej o kompromisie, który musimy osiągnąć. Cel to utrzymanie szkół, ale na odpowiednim poziomie nauczania. Może się to odbyć mniejszym kosztem dla gminy Sobolew –
mówi wójt gminy Sobolew Maciej Błachnio.

REKLAMA:


Samorząd szuka wzorców prawidłowo działających małych szkół

- Nie ukrywam, że w pierwszej chwili nie widziałem innej opcji niż likwidacja małych placówek – przyznaje włodarz. - Zacząłem jednak szukać opcji B. Udałem się m.in do gminy Hanna, w której to szkoły prowadzone są w ramach stowarzyszeń lub przez fundacje. Dzięki takiemu ruchowi, ta mała wiejska gmina uratowała swoją sytuacje finansową oraz utrzymała dobry poziom szkół, więc odnieśli sukces. Chciałbym do tego przekonać te dwie małe placówki – mówi wójt gminy Sobolew Maciej Błachnio.

- Przy okazji małych szkół chciałbym podkreślić, że życzę każdemu wójtowi takiej placówki jak szkoła w Anielowie. Wchodząc do tego budynku czuje się wspaniałą atmosferę, a wyniki uczniów rekompensują poniesione koszty. Niestety jednak czasem trzeba zacisnąć zęby i podjąć trudną decyzję. Ale poczekajmy co nam przyniesie najbliższy rok. Może nastąpią jakieś zmiany systemie oświaty, o których mówi się od dłuższego czasu? Czas pokaże. Póki co pracujemy dalej – uzupełnia  Maciej Błachnio.

Na zdjęciu UG Sobolew ze strony Sobolew.pl


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Zamiatanie pod dywan (, #IP efd3556359) Odpowiedz

I w tym temacie rodzice mają rację pisząc prawdę U nas nie ma narkotyków, alkoholu, papierosów i ...nożowników Przemoc w dużych molochach- na którą nie zwracają uwagi dyrektorzy - bo dla nich najważniejsze są godziny zastępcze (biznes). Udawanie ,że szkole jest bez problemu to oszustwo. Nie stawiać 1 o zakaz przez dyrekcję bo wtedy szkoła ma wyniki a uczniowie nie cienko zdają egzami

w dużych molochach nie ma kontroli (, #IP ab2124828e) Odpowiedz

od czego są wójtowie gmin -nie radzą sobie z dyrektorami

a słynne Oronne (, #IP f345a0f506) Odpowiedz

Radni pierwszą uchwałę przegłosowali za rozwiązaniem

Szkoła (, #IP 5d2d204c13) Odpowiedz

W Kraskach Dolnych jest jeszcze szkoła?

Szklana kula z kieliszków (, #IP 47ef5c6117) Odpowiedz

NIE. Szkoły w gminie Maciejowice 1.Maciejowice 2. Samogoszcz 3.Oronne 4.Antoniówka

jest (, #IP 767eba5f55) Odpowiedz