Wiadomości z Garwolina

W gminie Pilawa kontrolują paleniska domowe

Dodano:
garwolin - W gminie Pilawa kontrolują paleniska domowe

Samorząd miasta i gminy Pilawa zakupił narzędzia oraz urządzenia do kontroli palenisk domowych, w trosce o poprawę jakości powietrza i zdrowie mieszkańców. Ruszyły kontrole w zakresie spalania odpadów w paleniskach domowych, co do których zachodzi podejrzenie, że spalane są w nich śmieci. Zgodnie z Zarządzeniem nr 2/2020 Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa z dnia 10 stycznia 2020 r. w sprawie przeprowadzania kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych na terenie

miasta i gminy Pilawa powołano Zespół ds. kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów.Ruszyły kontrole w zakresie spalania odpadów w paleniskach domowych, co do których zachodzi podejrzenie, że spalane są w nich śmieci. Kontrole będą przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta i Gminy Pilawa. W kontrolach mogą uczestniczyć również funkcjonariusze Policji, na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli stanowi art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2019 r., poz. 1936 ze zm.), zgodnie z którym marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów – w tym dotyczących tego, co jest spalane w domowych urządzeniach grzewczych.

Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r., poz. 701 ze zm.) kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

REKLAMA:


Sankcje stosowane w przypadkach naruszenia postanowień uchwały określone zostały w art. 334 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2019 r. poz. 1396 ze zm.) zgodnie, z którym kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96 ustawy, podlega karze grzywny.

Jednocześnie gmina przypomina, że od 11 listopada 2017 roku na terenie Mazowsza obowiązuje uchwała antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, wprowadzającą na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalenie paliw. Od dnia 1 lipca 2018 r. przedmiotowa uchwała wprowadza zakaz stosowania następujących paliw:
-    mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
-    węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
-    węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;
-    paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP c91c0a3cf7) Odpowiedz

Jeśli chodzi o kontrole to jestem ciekaw czemu nie skontrolują tych ludzi i prace co są odpowiedzialni np. za obsadzone studzienki na ul wyzwolenia w Pilawie i wylany asfalt. Dołek na dołku jak sie jedzie samochodem to głowe można urwac. albo przepusty które sa zle wykonane i mokro na dzialkach. niech zaczna od kontroli i sprawdzania swoich inwestycji!!!

(, #IP b876b6eec3) Odpowiedz

Bo asfalt na Alei Wyzwolenia to inwestycja województwa, nie gminy. To droga wojewódzka, więc to województwo jest odpowiedzialne.

(, #IP 08e1a1f2f6) Odpowiedz

idac zalatwic cos w tej gminie to zawsze ktos inny jest odpowiedzialny. nigdy nie oni

smog (, #IP 6f7b00225b) Odpowiedz

Mieszkam w Wawie, na Kabatach. Często jeżdżę do Garwolina, Ryk czy Lublina. Z reguły jadę skrótem przez Dziecinów, Osieck i Pilawę. Zawsze wieczorem włączam odcięcie powietrza zewnętrznego w samochodzie przejeżdżając przez ww. miejscowości i inne także. Inaczej smród chemii z powietrza utrzymuje się wewnątrz przez wiele minut. Często na łąkach nie ma mgły, a dojeżdżając do w wsi widać chmurę smogu we wsi i nad nią. Zastanawiam się, gdzie rozum u mieszkańców, którzy sami siebie trują na co dzień. W Wawie, na Ursynowie jest zdecydowanie lepsze powietrze.

Gmina Garwolin niech też zacznie być aktywna... (, #IP d4def3e86d) Odpowiedz

... bo jak na razie to marazm straszny. W Woli Rębkowskiej buty kominem w jednej firmie wylatują każdego dnia między 6:00 a 12:00 i każdy urzędnik udaje że nie więzi.... A komin najwyższy na okolice. Straszne! My tym oddychamy!!!

Węgiel. (, #IP 953e2a717e) Odpowiedz

A może by tak zacząć sprawdzać dronem kto czym pali w Maciejowicach. Bo wieczorem bez maski nie wychodż.

Zapraszam kontrole do Trąbek (, #IP dcb3085602) Odpowiedz

Na ul Czarna Droga przy blokach spółdzielczych kilka domów kopci na całe blokowisko. Jeszcze 4 lata temu tak nie było.

EMKA (, #IP 2ed9ce4f84) Odpowiedz

100/100

Zapraszam w godzinach 17-21 do Puznówki (, #IP f909846273) Odpowiedz

90% budynków opalanych zakazanym materiałem, kominy na wysokości 5 metrów, zadymienie jak mgła w Smoleńsku

To nic nie da (, #IP 0aa3490cef) Odpowiedz

To nic nie da, oni pewnie sprawdzą w godzinach pracy czyli od 7 do 15 a największe kopcenie jest wieczorami jak ludzie sami wrócą z pracy, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu gminy wieczorami jest takie zadymienie że aż gryzie w gardło ale urzędników już nie ma więc nikt z tym nic nie robi...

Kiedy się wezmą za gminę Łaskarzew ????? (, #IP 5a4d2a59be) Odpowiedz

Tam 80 % kontolowanych palenisk zakończyłaby się celnym strzałem.

Smog (, #IP 88268e1001) Odpowiedz

Gmina Łaskarzew zakupiła drona do sprawdzania składników dymu.Ja bardziej proponowałbym sprawdzanie palenisk w Łaskarzewie.Tam wieczorami to dopiero się dzieje.

S mog (, #IP e84202234b) Odpowiedz

Co z tego że kupiła,trzeba jeszcze używać. Na wioskach palą czym popadnie.Itak nikt nie sprawdzi.

mieszkaniec powiatu (, #IP 1e0eae3004) Odpowiedz

W gminie Pilawa widać efekty pod każdym względem i dobrze, że zaczeli coś robić w tym kierunku. Ciekawe, kiedy pozostałe samorządy pójdą w tym kierunku....

Marco (, #IP 409fbfc853) Odpowiedz

Jak się jedzie przez pilawe wieczorem smród taki ze az dusi.czym wwy tam ludzie palicie masakra

spalanie śmieci (, #IP 48c636484e) Odpowiedz

Wszystko jest OK, kupili sprzęt, tylko ciekawi mnie to w jakich godzinach będą kontrolować paleniska bo do godziny 16 w czasie pracy urzędników powietrze jest Ok

ha ha to chyba żart (, #IP ba984df229) Odpowiedz

Bardzo słabo sprawdzają albo tylko pobierają kase a nie sprawdzają bo nawet domy obok gminy kopcą zadymiając okolicę a ich to nie interesuje...

jak to (, #IP 2553071fc0) Odpowiedz

chore, przecież płaci się za śmieci i segreguje a jeszcze po ludziach beda łazić. co do paliwa to niech sie wezma za rampe i lepszy wegiel niech sprzedaja. pozdro

właśnie, niech sprawdzą, czy węgiel sprzedawany na rampie w Pilawie (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz

spełnia warunki wymienione powyżej w artykule...............

(, #IP eae32bccdf) Odpowiedz

Jestem za

Dawno powinno się za to wziąść (, #IP fbef9bcec5) Odpowiedz

Zdarza się często, że są miejsca że dusi ciagle człowiek kaszle tak gryzie. Taki jeden z drugim Nepali śmieci i w D ma innych że to poważnie szkodzi innym. Powinno się sądzić kary rzędu 10 tyś odrazu by się takiemu odechciało śmierdzielowi

(, #IP b4ef040cb2) Odpowiedz

Masz rację.