KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach ASF

Dodano:
garwolin - Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach ASF

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.O premię może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o areale powyżej 1 ha i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Kolejny warunek to wcześniejsze niekorzystanie z rekompensaty za nieutrzymywanie świń, z dotacji dla młodego rolnika, dofinansowania na modernizację gospodarstwa czy na założenie firmy na wsi. Rolnik nie musi być objęty ubezpieczeniem KRUS. Wystarczy, że co najmniej 25 proc. całego swojego dochodu będzie uzyskiwał z produkcji rolniczej: roślinnej lub zwierzęcej, oprócz chowu i hodowli ryb. Oznacza to, że o premię można się starać pracując na etacie czy prowadząc własną firmę.

REKLAMA:


Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł premii wypłacanej w dwóch ratach. Najpierw jest to 48 tys. zł, a po realizacji założeń biznesplanu – 12 tys. zł.  Dotację można przeznaczyć na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych w nim wytworzonych. 80 proc. kwoty pomocy trzeba jednak wydać na inwestycje w środki trwałe, np. zakup wyłącznie nowych maszyn i urządzeń, na budowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej czy założenie sadów i plantacji wieloletnich.

Każdy wniosek jest punktowany. Pomoc jest przyznawana jeżeli wnioskodawca uzyskał minimum 8 punktów. A te można otrzymać m.in. za: średnią roczną liczbę świń utrzymywanych dotąd w gospodarstwie (do 5 pkt), rodzaj planowanej produkcji (do 3 pkt), kompleksowość biznesplanu (do 7 pkt), docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa
(do 5 pkt).


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

spryciarze (, #IP e0bed0751d) Odpowiedz

Najpierw wykluli wirusa. Polecam przyjrzeć się gdzie epidemia z ,,afrykańskim,, w nazwie się zaczęła, bo wcale nie w Afryce. Potem ,,epidemia,, powoli, powoli się rozkręcała, aż się rozlała, no bo przecież ni chusteczki nie dało się jej powstrzymać. Bardzo, naprawdę bardzo chcieli, no ale niestety się nie udało. Ogniska pojawiały się nagle w dziwnych miejscach jakby się teleportowały. Co najciekawsze taka ,,zarażona,, wieprzowina mogła być nadal sprzedawana i konsumowana, ale urzędowo obniżono jej ceny w zależności od strefy. Rolnik nie miał wyjścia, płakał i sprzedawał za grosze. Ale nie żeby takie mięso było groźne. Nie, nie. Tylko cena skupu była inna. Teraz wypłacą premie, rekompensaty (tu wstawiamy dowolną ładną nazwę dla ochłapów) żeby taki zniechęcony, zgnojony rolnik dał już sobie raz na zawsze spokój ze śfyńmy. A do Chińskiej Republiki Ludowej bez przeszkód, bez znaczącej konkurencji i w fajnych cenach popłynie śfynina zza Odry, której to ASF dziwnym przypadkiem albo nie przekroczy, albo dla tych niemieckich świń okaże się łaskawszy. Założymy się?