KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Dzikie wysypiska to prawdziwa plaga. Mazowsze tonie w śmieciach

Dodano:
garwolin - Dzikie wysypiska to prawdziwa plaga. Mazowsze tonie w śmieciach

Widmo zaśmieconych ulic, parków i lasów na Mazowszu nie jest jedynie złym snem. W miejsce likwidowanych w ostatnich latach legalnych składowisk odpadów, działających w oparciu o rygorystyczne przepisy, jak grzyby po deszczu wyrastają groźne dla naszego zdrowia i środowiska dzikie wysypiska – wynika z raportu Warszawskiego Forum Samorządowego „Kryzys śmieciowy na Mazowszu – jak walczyć z plagą dzikich wysypisk”.


Liczba i powierzchnia legalnych, nadzorowanych składowisk, spełniających rosnące z roku na rok restrykcyjne wymagania w obszarze ochrony środowiska, jest coraz mniejsza. Ten trend skorelowany jest z powstawaniem pozbawionych kontroli dzikich wysypisk, które zagrażają zarówno ludziom, jak i zwierzętom oraz roślinom. W samym województwie mazowieckim w 2018 roku zamknięto 1 061 nielegalnych obiektów. To z kolei wiązało się z koniecznością uprzątnięcia aż 4 800 t odpadów.

– Dzikie wysypiska to plaga, z którą należy walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami. Tymczasem, spada liczba legalnych, odpowiednio zabezpieczonych i nadzorowanych składowisk odpadów komunalnych. Stoimy przed obliczem wielkiego kryzysu śmieciowego, spowodowanego przez krótkowzroczność władz samorządowych i krajowych –
mówi Grzegorz Gruchalski, przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego.Legalne składowiska w odwrocie


W latach 2012-2018 liczba legalnych składowisk, unieszkodliwiających odpady komunalne, dramatycznie spadła nie tylko na Mazowszu (o 54 proc.), ale także w całej Polsce – o niemal 47 proc. W znacznym stopniu zmniejszyła się również powierzchnia tego typu obiektów na terenie naszego województwa, z 224,5 do 165,5 ha. Tymczasem, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, masa odpadów komunalnych, wytworzonych w ciągu roku na terenie województwa, w latach 2015-2018 wzrosła z 311 do 336 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

REKLAMA:


– Bez nowoczesnej infrastruktury, ze zmniejszającą się liczbą działających legalnie składowisk, trudno będzie o racjonalne gospodarowanie odpadami. Już teraz wchodząc do mazowieckich lasów mamy przedsmak tego, co może – w jeszcze większej skali – dziać się również w miastach. Walające się po ulicach śmieci już niedługo mogą wtopić się w krajobraz Warszawy, czyli miasta aspirującego do miana stolicy całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – ocenia Andrzej Gąsiorowski, aktywista na rzecz energetyki atomowej i środowiska z Fundacji Fota4Climate.


***
Warszawskie Forum Samorządowe to organizacja skupiająca aktywistów miejskich, samorządowców i ludzi, których celem jest rozwój Mazowsza. WFS nie jest związane z jakąkolwiek partią polityczną. Skupia osoby wywodzące się z różnych środowisk i organizacji, a także ekspertów oraz progresywnych ekologów. Liderem i założycielem Warszawskiego Forum Samorządowego jest Grzegorz Gruchalski.

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Oczyszczanie mieszkań (, #IP b1e4ed592d) Odpowiedz

Oczyszczanie mieszkań w stolicy a przywożenie śmieci do miejscowości pod garwolinem sprawdzić w kurs kto prowadzi taka działalność na terenie gminy i jeszcze mu dali dotacje

regulamin PSZOK w Garwolinie (, #IP e682153fa7) Odpowiedz

Czy gruz(skute tynki i glazura)to przyjmą mi bezpłatnie czy będę musiał płacić bo ten regulamin strasznie mętnie napisany i gruz jest wymieniony w tym co przyjmują pkt1 i tym co nie przyjmują pkt2.

Garwolanka (, #IP bf3d49f48f) Odpowiedz

Jasne odbierają miałam 2 worki styropianu i pojechaliśmy w wyznaczony dzień CZYLI 1 sobota i każdy czwartek odbierają tego typu śmieci więc co usłyszeliśmy. Że styropianu nie przyjmuje to ja się pytam gdzie mam to oddać????

Łaski nie robią (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Jeśli masz potwierdzenie wniesienia opłat za śmieci to trzeba było im to wyrzucić na placu albo pod bramę i odjechać. Biorą za to pieniądze więc mają obowiązek śmieci przyjmować.

(, #IP 6e2f9d3cac) Odpowiedz

Frakcje które są odbierane na punkcje selektywnej zbiórki odpadów wymienione zostały w regulaminie. Regulamin ten został stworzony przez urząd miasta.

Śmieci - niechciane (, #IP 60f57aa921) Odpowiedz

No to w końcu gdzie można ten styropian zostawić????

Tak jest (, #IP 0e28063b5f) Odpowiedz

Jeśli przedsiębiorca chce mieć sortowane odpady to niech zapłaci za to sortowanie. Robią co chcą i biorą co chcą a do tego jak coś się zmieni to już nikt strat nie wyrówna.

Będzie jeszcze gorzej (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

bo prywaciarze odbierający śmieci zainteresowani są tylko maksymalizacją zysków a nie przyjmowaniem wszystkich odpadów i nagminnie grzebią w workach i wyszukują czego by tu nie zabrać. Mieszkańcy w takiej sytuacji nie mają wyjścia i muszą się gdzieś tego nieodebranego śmiecia pozbyć. Na przykład nie ma możliwości legalnego pozbycia się kawałka papy zerwanej z dachu czy starej opony od traktora.

Da się.... (, #IP 22452575c2) Odpowiedz

Są wyznaczone dni w Ekoliderze, zadzwoń i się dopytaj.

Owszem (, #IP 0e28063b5f) Odpowiedz

Tylko że papę mogą przyjąć odpłatnie .OK 30 zł za 10kg . Najlepiej ekoliderowi zawozić czystą gotówkę .Wtedy może nie będą marudzić i ta pani co się wydziera na ludzi może wtedy by nie stała i nie dyrygowała .Czy pani nie widzi że jest śmieszna?

Śmieci (, #IP 78251745a6) Odpowiedz

I tu się zgadzam podnieście jeszcze bardziej opłaty za śmieci to wyglądała zbankrutuje bo będzie więcej nielegalnych wysypisk.

A nowe merce się już nie mieszczą w garażu (, #IP 93dee904fe) Odpowiedz

Taki to słaby biznes

E tam (, #IP 6f210c6a1c) Odpowiedz

Za to babie na łeb siada