KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Dziś wspominamy Franciszka Paśniczka

Dodano:
garwolin - Dziś wspominamy Franciszka Paśniczka

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - to polskie święto państwowe obchodzone od 2018 roku. Z tej okazji przypominamy postać Franciszka Paśniczka, który wraz z żoną Zofią uratował w czasie II wojny światowej 13 osób, za co zostali uhonorowani pośmiertnie Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Franciszek Paśniczek (ps. „Ksawery Brzostowski”, „Lelewel”) urodził się 23 sierpnia 1889 r. w Garwolinie w rodzinie Józefa i Pauliny z Brzostowskich. W 1912 r. ukończył Konserwatorium Muzyczne, prowadził Orkiestrę Symfoniczną Towarzystwa Muzycznego „Orpheon” w Warszawie, był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości aktywnie działał w Garwolinie: był prezesem Zarządu Powiatowego Związku POW, kierownikiem chóru „Świt”, wydawcą i redaktorem „Gazety Powszechnej Garwolińskiej”, w latach 1934- 1939 pełnił urząd burmistrza miasta Garwolina. W czasie II wojny światowej został komendantem Korpusu Obrońców Polski, wraz z żoną Zofią uratował 13 osób narodowości żydowskiej. Oznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości, a także pośmiertnie wraz z żoną Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

REKLAMA:


Tablica upamiętniająca burmistrza Garwolina została odsłonięta w sierpniu 2017 roku w obecności uratowanego przez Zofię i Franciszka Paśniczków syna garwolińskiego lekarza Aleksandra Lipsztata (Olek Netzer)


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 3

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.