KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Panika nakręcana przez polityków groźniejsza niż koronawirus

Dodano:
garwolin - Panika nakręcana przez polityków groźniejsza niż koronawirus

Jerzy Milewski, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP o panice wywołanej koronawirusem i o licznych niejasnościach.

W przypadku nowego typu koronawirusa mamy do czynienia z zasadniczym deficytem danych. Dominują niejasne informacje, spekulacje, hipotezy, modele in silico. Brak jednolitych definicji, brak standardowych publikacji medycznych. W większości nie wiemy, jak interpretować dane powielane w ogólnych mediach. Szczególnie dotkliwy jest niedobór (prawie brak) publikacji na temat wyników badań obrazowych. A bez tych badań trudno jest rozpoznawać chorobę COVID-19.

 
 

Taki straszny?


Każdego dnia w Polsce na raka umiera 270 osób. Każdego roku 100 tys. Polaków zapada na choroby onkologiczne. Na świecie to 10 milionów ludzi. To jest realna epidemia, o której media i politycy nie mówią tak głośno. Co więcej, każdego roku grypa zabija na świecie 600 tys. osób. W samej Polsce w tym roku odnotowaliśmy 150 ofiar i 3 miliony chorych. Gruźlica zabija rocznie na świecie prawie 2 miliony ludzi, malaria 1,2 mln, AIDS ponad 1 mln, cholera ponad 100 tysięcy. Obecne „straszydło w koronie" nie mieści się nawet w pierwszej setce największych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka.

Tak naprawdę nie wiemy, czy w Polsce ktokolwiek umarł w związku z zakażeniem koronawirusem. Brak publikacji medycznych na ten temat. W mediach podano, że osoby, które zmarły, chorowały na poważne schorzenia, a do szpitala trafiały w ciężkim stanie. Media w Wielkiej Brytanii poinformowały, że wśród ofiar śmiertelnych w kraju nie było osób nieobciążonych innymi chorobami. We Włoszech opublikowano analizę, z której wynika, że jedynie w przypadku 1,2% zmarłych nie wiadomo, by chorowali na inne choroby.


Przypadek Włoch


Ogólna liczba zgonów we Włoszech w 2020 roku, do 21 marca włącznie, wynosi 135 589. Jeśli podzielimy liczbę zgonów przez 81 dni, które upłynęły od 1 stycznia, daje nam to 1 674 zgony dziennie, 50 218 miesięcznie. W 2018 roku w miesiącu umierało średnio 52 tys. osób. Średnia miesięczna w 2020 roku to tylko 50 tys. (i to w trakcie pandemii). Zastanawia brak informacji w mediach o liczbie zgonów na inne choroby i z przyczyn naturalnych. Można więc odnieść wrażenie, że Włosi przestali umierać na inne choroby i z przyczyn naturalnych. Umierają już tylko na koronawirusa. W liczbie zgonów nie widać żadnej wartości dodanej (tych 4,5 tys., które mamy teraz). Spójrzmy na inne źródło. Jak się okazuje, we Włoszech średnia wieku ofiar to 79 lat. Prawie wszystkie ofiary, czyli 98%, miały poważne choroby współistniejące. A przecież ludzie ciężko chorzy i bardzo starzy zawsze umierali – głównie na jakieś infekcje. Ten wirus jest potencjalnie groźny, tak jak każda inna infekcja, dla osób z deficytem immunologicznym.

REKLAMA:Powszechna izolacja sprzyja panice

Według szacunków ICL nawet 80% wszystkich zakażonych nie ma żadnych objawów COVID-19. Największa liczba zainfekowanych zakaża się właśnie od osób bezobjawowych. Nie ma szans na powstrzymanie transmisji wirusa obecnie stosowanymi metodami. Podsycająca panikę powszechna izolacja doprowadzi do destrukcji państwa i ogromnych szkód gospodarczych. Ten wirus nie jest groźny dla osób ze zdrową immunologią. Dlatego bardziej niż wirusa, powinniśmy bać się paniki i załamania gospodarki. Powszechna izolacja nie tylko sprzyja panice, ale jest błędem. Nie ma szans na osiągnięcie zakładanych celów. Za to gwarantuje rozmontowanie państwa oraz spowodowanie ogromnych szkód w gospodarce, a tym samym tragedie wielu ludzi. Kolejne decyzje rządu nakręcają panikę. Fatalną rolę wypełnia tu GIS.

Należy zatem natychmiast zamienić dotychczasową strategię na izolację selektywną, skierowaną do osób zagrożonych. Osoby te należy wyselekcjonować na podstawie kryteriów opisowych: wiek powyżej 80 lat, pacjenci po przeszczepie, po leczeniu onkologicznym w ciągu ostatniego roku itp. Dodatkowo należy wykorzystać metody oceny odporności komórkowej u tych osób, takie jak wskaźnik CD4/CD8. Wobec tych osób należy wdrożyć etapowo kolejne stopnie izolacji, aż do pełnej izolacji. W szczególności osoby mające jakikolwiek kontakt z tymi osobami powinny być badane testem na obecność koronawirusa. Takie działanie będzie znacznie bardziej efektywne.

W całej tej retoryce wokół wirusa mamy dwa główne cele. Pierwszy, by chronić ludzi, dla których ta infekcja (jak również inne) może być groźna, przez zmianę strategii na izolację selektywną oraz zintensyfikowanie działań Systemu Opieki Zdrowotnej w stosunku do tych osób. Drugi to minimalizowanie szkód gospodarczych. Niewiele pomogą dotacje i źle zaadresowane ulgi. Jedyna szansa na skuteczną obronę przed katastrofą gospodarczą to natychmiastowy powrót zdrowych ludzi do pracy i normalnego życia. Pomoc państwa powinna im to ułatwiać. Jednak aby cele te zostały zrealizowane, niezwykle ważne jest zwalczanie dezinformacji i paniki.

autor: Jerzy Milewski, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
Tekst opublikowany 23 marca na portalu Biotechnologia.pl

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/panika-nakrecana-przez-politykow-grozniejsza-niz-koronawirus,19532?fbclid=IwAR3JJtVGKOvQK6YpCC6jEPZqRf9cgfQValDqglyfnRWbNHsTyKqAj9w1CAc

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Światem rządzą korporacje. (, #IP 42b78b8537) Odpowiedz

Nikomu nie wolno dzisiaj wierzyć. Była inwazja uchodźców. Ktoś sponsorował, ktoś zwoził. Bomba podłożona pod całą Europę. Już nie ma sensu uczyć dzieci angielskiego. Arabskiego trzeba. Potem szał z CO2 i wyniszczanie gospodarcze zapóźnionych gospodarczo krajów przez ograniczenia emisji. Teraz wojna totalna, jak atomowa. Sparaliżowana cała gospodarka. Będzie tragedia bo problem dotyczy całego kontynentu. Jak ludzie nie wezmą się do roboty to będziemy mieli olbrzymią falę samobójstw z biedy i bankructw. Dużo większą liczbę ofiar niż z tej grypy. Wojna światowa trwa non stop, tylko ma już charakter niemilitarny. To fałszywe media, przekupieni politycy, tajne laboratoria.

Wszystko po staremu. (, #IP 7a26584480) Odpowiedz

Jakie załamanie gospodarki? Przejedź po wsi lub mieście. Pracuje murarz, tynkaż, ktoś przykleja steropian a inny układa kostkę. Avon ,Sante, czy Tatra ? również pracuje. Problem gospodarki nie zależy od maluczkich tylko od spekulantów. Nagle twoja praca jest wyceniona gorzej, złoty słabnie , wszystko drożeje. I wtedy okazuje się że jesteśmy w d...e. .

Wirus (, #IP 11cd98a02f) Odpowiedz

Pewnie coś w tym jest,ale czy dowiemy się kiedyś prawdy? Wątpię, rządy podają takie dane jakim są im wygodne, te niższe by nie siać paniki i by np.były wybory, inne kraje te wyższe by dostać więcej dotacji z UE i doposażyć sobie służbę zdrowia, bo jak wiadomo ta państwowa kuleje w całej Europie, więc jest okazja.

Zalecam wyjazd do Włoch i tam się przekonasz czy wrócisz żyw, czego z całej swej mocy Ci życzę szczęśliwego powrotu. (, #IP 1eb8e0d906) Odpowiedz

Tylko dzięki ścisłemu reżimowi, który wprowadził rząd wiele obywateli Polaków zawdzięcza swe życie. Wielu jest takich niewiernych Tomaszów ignorantów ironizujących, że uwierzyliby wówczas jakby już leżeli na łożu śmierci...:-(

ale (, #IP 9f6b02bbc0) Odpowiedz

ale czasy na Swiecie, w Polsce tez beda okreslane jako przed i po koronie. Tak gospodarczo i społecznie. I nie myslcie, ze w lecie juz koniec. Poczekajmy do listopada.