Pan Stefan urodził się w 1933 roku w Podłężu. Muzykować zaczął bardzo wcześnie - początkowo przygrywał na bębnie w rodzinnej kapeli, w której brat grał na skrzypcach, a ojciec basował. Po niedługim czasie sam sięgnął po skrzypce, a w kolejnych latach grał również na harmonii. W jednym z wywiadów mówił:
- Przy bracie trochę nadsłuchiwałem, ale brat mało kiedy był w domu. Tam specjalnie mnie nie uczył, bo to, jak mówię, brat chodził już po weselach, mój najstarszy brat, no to trochę się kawałków od niego uczyłem (…). Osiem lat jak miałem, no to już po takich zabawkach, takich małych chodziłem grać. I tam później w czasie okupacji na takich zabawkach, gdzie na przykład się zbierały chłopcy, tam przychodziły dziewczyny, gdzie większe mieszkanie i z kądzielą jak przędły, to na drutach swetry. Jak się zeszło dziewcząt, to i chłopaki przyszły. To teraz co? Potańczyłby. Taki normalny dzień był. No to mówi: „Trzeba po Stefana lecieć”. Przyleciał, no i już potańcówka.
Melodii Stefan Nowaczek uczył się ze słuchu z radia i nagrań płytowych, a także od innych kapel grywających na weselach. Od 1944 roku był znanym muzykantem weselnym. W repertuarze miał autentyczne melodie ludowe, oberki, powiślaki, polki, marsze weselne i melodie do tańca znane dzięki tradycji rodzinnej, a także dzięki temu, że w okolicach Maciejowic folklor muzyczny jest jeszcze żywy i kultywowany. Od 1992 roku występował w konkursach folklorystycznych na autentyczną muzykę ludową. Pierwszy raz pojawił się podczas Przeglądu Kapel i Śpiewaków Województwa Siedleckiego. Grał – na skrzypcach i ludowych basach – w dwuosobowej kapeli ze Stanisławem Łoskotem z Samogoszczy. W tym samym roku kapela uzyskała nominację do udziału w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i zdobyła tam „Basztę” w konkursie kapel. W 1992 roku muzycy zdobyli również drugą nagrodę w Skierniewicach na przeglądzie „Klejnasowe granie”. Występowali razem do roku 1998, do śmierci Stanisłwa Łoskota. Koncertowali na przeglądach wojewódzkich, na „Powiślakach” w Maciejowicach na festynach w Warszawie, dla rozgłośni radiowych. Towarzyszyli także innym zespołom podczas regionalnych prezentacji zwyczajów i obrzędów ludowych.
@@@
Stefan Nowaczek często występował jako skrzypek – solista. W 1993 roku uczestniczył po raz kolejny w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, zdobywając trzecią nagrodę w kategorii solistów za grę na skrzypcach.
Po 1998 roku muzyk utworzył nową kapelę, do której zaprosił swoich młodych uczniów – Sławomira Rutkowskiego i jego młodszego brata Łukasza. Pierwszego z nich nauczył gry na harmonii polskiej, drugiego zaś na bębenku jednostrunowym. Znalazł w nich dobrych uczniów, którym przekazał znakomite tradycje ludowego grania z okolic Maciejowic. Występ Stefana Nowaczka i Sławomira Rutkowskiego na festiwalu w Kazimierzu w 1999 roku przyniósł im drugą nagrodę w kategorii „Duży-Mały”. Stefan Nowaczek był częstym gościem warszawskiego festiwalu Wszystkie Mazurki Świata - przygrywał do tańca, zasiadał w jury konkursu Stara Tradycja i prowadził warsztaty gry na skrzypcach. Stefan Nowaczek kilkukrotnie przygrywał w audycjach radiowych, towarzyszył również zespołowi Kapela ze Wsi Warszawa w sesji płytowej i kilku koncertach 'Re:Akcji – 8 albumu studyjnego kapeli na której pokazał swój kunszt. Przez ostatnie lata Stefan Nowaczek grał w kapeli „Powiślaki”. W 2003 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga w dziedzinie Muzyka. Instrumentalista. Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy go usłyszeć na Festiwalu Tradycji Powiśla Maciejowickiego oraz Dożynkach Gminnych w Podłężu. W zeszłym roku uzyskał również ostatnie w swoim życiu trofeum: Kapela „Powiślaki” otrzymała „Złote Basy” w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach.
Stefan Nowaczek był perfekcjonistą . Zawsze starał się grać jak najlepiej, niezależnie od miejsca i publiczności. Muzyka była dla niego życiowym powołaniem. Pogrzeb wirtuoza odbył się w dniu wczorajszym.
(z oprac. culture.pl, nagrodakolberg.pl, GOK Maciejowice)
https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-stefan-nowaczek-nie-zyje-muzyk-nagrywal-z-kapela-ze-wsi-wars,nId,4434554
Informację o śmierci Stefana Nowaczka podała m.in. Interia.pl oraz na swoim profilu fb. Kapela ze Wsi Warszawa.
reklama
Komentarze (0)