reklama

Dawniej te choroby zabijały. Dziś to choroby współistniejące

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dawniej te choroby zabijały. Dziś to choroby współistniejące - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaMinisterstwo Zdrowia w piśmie z 28 sierpnia informuje, że aż 1643 (!) osoby wpisane do zgonów na COVID miały choroby współistniejące. Te choroby współistniejące to np. 5 udarów u jednego pacjenta(!), nowotwór złośliwy, stan pozawałowy, stan po operacji guza mózgu(!), zapalenie płuc innym wirusem(!), niewydolność serca, stan po zasłabnięciu, różnego rodzaju choroby serca, odleżyny i grypa A (!!!).
reklama

18 marca w tekście „Dlaczego uważam, że wszystko się ułoży?” postawiłem tezę, że zgony na grypę mogą być mocno niedoszacowane: "Informacje z Włoch są tak prawdopodobne, jak doszacowanie chorujących na grypę, w ogóle na świecie. Załóżmy, że do szpitala przyjeżdża starsza pani 78 lat – słabe serce, słabe płuca, niewydolność nerek i początek raka, dostaje gorączki i umiera... Myślicie, że lekarze przed „pandemią”, znając historię choroby takiej osoby, robili jej pośmiertnie testy na grypę i wpisywali, że umarła na grypę?"

Dwa miesiące później moją tezę potwierdziło grono ekspertów z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W tym gronie znajdują się: prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, prof. dr hab. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. nadzw. UM we Wrocławiu, dr hab. med. Leszek Szenborn, prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk, dr hab. n. med. Ernest Kuchar, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, dr n. med. Jarosław Krzywański i mgr farm. Michał Byliniak (lista ekspertów TUTAJ).   

W artykule na portalu Medexpress.pl czytamy, że w sezonie wrzesień 2019-kwiecień 2020 „odnotowano 64 zgony z powodu grypy i jej powikłań, jednak estymacje na podstawie europejskich danych z FLUMOMO[2] wskazują, że w Polsce co roku z powodu grypy umiera ok. 6500 osób powyżej 65 roku życia co oznaczałoby bardzo duże niedoszacowanie danych publikowanych w Polsce. „ Cały artykuł jest dostępny TUTAJ.
 
Dlaczego przywołałem przykład szacowania zgonów na grypę? Zaniżona liczba zgonów na grypę, przy wpisywaniu do zgonów na COVID osób z ciężkimi chorobami może powodować, że obraz epidemii jest niejasny i powoduje panikę. Zadziwiające jest, że każdy przypadek wykrycia SARS-Cov2 jest raportowany, a o grypie, na którą choruje rocznie 3-4 mln Polaków nic się nie mówi.

Od 1 kwietnia zgony na koronawirusa liczymy tak: (dosłowny cytat)
„- Pojawiła się aktualizacja tych wytycznych WHO i nowy kod - U07.2, gdzie dopuszczane jest wpisanie zgonu z powodu Covid-19, kiedy pacjent nie miał wykonanego testu, ale cały wywiad epidemiologiczny wskazuje na to, że był zakażony. Lekarz może posiłkować się np. tym, że pacjent miał objawy wskazujące na Covid-19, był w kwarantannie, czy też miał bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi albo tomografia płuc wykazuje zmiany charakterystyczne dla tego zakażenia - tłumaczy Anna Dela, Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań i Rozwoju PZH (artykuł TUTAJ).

Choroby współistniejące
Wielokrotnie próbowałem uzyskać z Ministerstwa Zdrowia informacje o chorobach współistniejących pacjentów wpisanych do zgonów na COVID. Do dziś mimo telefonicznego zapewnienia z MZ, odpowiedzi nie otrzymałem. Na szczęście otrzymał te odpowiedzi mój znajomy, którego serdecznie pozdrawiam i który chce pozostać anonimowy. Pod odpowiedziami podpisał się naczelnik Piotr Jóźwicki w zastępstwie dyrektora departamentu.
@@@  
Poniżej fragment z tych odpowiedzi. Polecam całą lekturę, bo jest bardzo interesująca.
„Ad 17. Liczba zgonów osób z chorobami współistniejącymi - 1643 (dane na podstawie raportów z WSSE). Choroby współistniejące, u osób zmarłych to: nadciśnienie tętnicze, otępienie starcze, otępienie niepokreślone, onkologiczne, nowotwór złośliwy, nowotwór złośliwy – okrężnicy, niewydolność serca, cukrzyca typu II, stan po zawale, po operacji guza mózgu, zatorowość płucna, zapalenie płuc (innym wirusem), inna ostra niewydolność nerek, miażdżyca, hiponatremia, wyniszczenie, hipoalbuminemia, odleżyna okolicy k. krzyżowej, przewlekłe owrzodzenie podudzia lewego, stan po zasłabnięciu bez utraty świadomości, miażdżyca uogólniona, stan po udarze niedokrwiennym mózgu, choroba wrzodowa dwunastnicy, cukrzyca, choroby nerek, pozawałowa niewydolność serca, stan po zawale, udarze, torbiel nerki, migotanie przedsionków, kardiomiopatia, osteoporoza, nowotwór narządów płciowych, stan po udarze – niedowład 4-kończynowy, przeszczep szpiku kostnego w 2020 r . – spiczak mnogi, choroba Alzheimera, choroby nerek, pozawałowa niewydolność serca, stan po 5 udarach, kamica nerkowa, astma, zespół Downa, grypa A„ Całość jest dostępna TUTAJ.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo