Ciekawe tematy z Garwolina

Przestępcy udający naszych znajomych próbują wyłudzić pieniądze

Dodano:
garwolin - Przestępcy udający naszych znajomych próbują wyłudzić pieniądze

Oszuści włamują się na konta na portalach społecznościowych i w imieniu osób, którym''skradną'' konto poprzez komunikator messenger wysyłają informacje do ich znajomych z prośbą o pilną pożyczkę. W ten sposób - metoda na BLIK-a wyłudzają pieniądze. Policja przestrzega, że na naszym terenie wciąż odnotowywane są próby tego rodzaju przestępstw. Bądźmy ostrożni - po otrzymaniu takiej prośby bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat

zweryfikować prośbę o pożyczkę.Od dawna schemat działania oszustów wyłudzających przez portale społecznościowe kody BLIK jest taki sam. Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

REKLAMA:


Co radzi policja? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
    • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
    • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
    • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Apelujemy do Państwa o daleko idącą ostrożność. Po otrzymaniu takiej prośby o pożyczkę bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego  pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.