czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Prawie 42 tysiące zł na montaż stacji w gminie Maciejowice

Dodano:
garwolin - Prawie 42 tysiące zł na montaż stacji w gminie Maciejowice

Radni Mazowsza zdecydowali o przekazaniu blisko 465 tys. zł na budowę kolejnych dziesięciu stacji meteorologicznych w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020”. Wśród beneficjentów znalazła się gmina Maciejowice.

W ramach drugiej edycji konkursu powstanie dziesięć stacji meteorologicznych, które ułatwią ustalenie skali suszy rolniczej. W sumie dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego utworzonych zostanie 27 tego typu urządzeń. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskiwania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie. Jednak jak podkreśla marszałek Adam Struzik, bezpośredni naziemny pomiar jest niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia rolników. – Mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi, skutkującymi ekstremalnymi sytuacjami, m.in. suszą lub powodziami. Stacje meteorologiczne mogą więc stanowić system ostrzegawczy dla mieszkańców – dodaje.

System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG), który posiada na terenie województwa mazowieckiego jedynie 6 takich stacji. Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa zaznacza, że gęsta sieć stacji meteorologicznych pozwala na bardziej precyzyjne określenie obszaru z suszą. – Przetwarzanie tych danych pozwoli na szacowanie ryzyka w poszczególnych subregionach. Dlatego bardzo ważne jest, aby ta sieć była ze sobą spójna.

REKLAMA:


Z kolei Marcin Podgórski dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM dodaje, że zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych przyczyni się istotnie do zmniejszenia błędów, które powstają w wyniku interpolacji klimatycznego bilansu wodnego i bardziej precyzyjnego określenia obszarów z suszą. – Wartości krytyczne klimatycznego bilansu wodnego oznaczające wystąpienie suszy zróżnicowane są dla gatunków roślin lub grup roślin uprawnych oraz kategorii gleb i okresów rozwojowych. Dzięki analizie tych danych rolnicy będą mogli dostosować strukturę upraw do panujących na terenie ich powiatu warunków pogodowych. Natomiast samorządy znając miejsca najbardziej ubogie w wodę, będą mogły podjąć uzasadnione decyzje związane ze zwiększeniem infrastruktury retencyjnej na danym obszarze – podkreśla.

Wnioski w ramach MIW SUSZA MAZOWSZE 2020 mogły składać gminy wiejskie i wiejsko-miejskie oraz samorządy powiatowe, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Dotację można przeznaczyć na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z ogródkiem meteorologicznym. Dotacja mogła wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. W sumie w ramach drugiego naboru do beneficjentów trafi 464 625,00 zł.

Gmina Maciejowice na montaż stacji otrzymała prawie 42 tys. zł.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Na plus (, #IP cfd590a557) Odpowiedz

Według mnie jest to bardzo dobra inicjatywa. Biorąc pod uwagę zmiany klimatu i nagłe, niebezpiecznie zjawiska, które dotykają także nasze tereny, dzięki takiej aparaturze będziemy mogli sami odczytywać wykresy i parametry, które w przypadku niebezpiecznych zjawisk pogodowych najbardziej kluczowe są na kilka godzin przed przejściem ewentualnego załamania pogody w postaci silnego wiatru, ulewnego deszczu czy burz z piorunami. Prognozy w TV niemal zawsze bagatelizują ewentualne zagrożenia. Znowu alerty RCB często przychodzą zbyt późno lub ludzie, którzy otrzymali alert a niszczycielskie zjawiska ich nie dotknęły, zaczynają te alerty zwyczajnie ignorować. Reasumując, brawo za tę inicjatywę.

IMiGW UW (, #IP 4cc02ecca4) Odpowiedz

20% dopłaca gmina. Lokalizacja niepodparta niczym co można podciągnąć pod anomalia pogodowe. Reasumując, nadciągnęły anomalia układowe:)Ja Wam a Wy Mi.

Majka (, #IP 52ea73bbb4) Odpowiedz

aktualnie to suszy nie widac

IMiGW (, #IP c9f6ebb0c0) Odpowiedz

Kaśka w blotko po 2 latach działania urządzeń.Klasyka w PL.