Wiadomości z Garwolina

Film o Edwardzie Mucha nagrodzony na Festiwalu Polonijnym

Dodano:
garwolin - Film o Edwardzie Mucha nagrodzony na Festiwalu Polonijnym

Film ''Komar - partyzant US Army'' o Edwardzie Mucha , który w czasie II wojny światowej służył w AK obwód Garwolin zdobył I nagrodę na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”.

Opowieść o pasji, patriotyzmie i woli życia w czasach wojennej pożogi. Film "Komar - partyzant US Army"  autorstwa Marcina Maślanki laureatem I nagrody na Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków". Produkcja Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRYF i Studia JART przedstawia życie Edwarda Muchy, weterana II wojny światowej.

Historia Edwarda Muchy to zdaniem festiwalowych jurorów, gotowy scenariusz na superprodukcję: "wzruszający i dający do myślenia film, z pięknym, acz niewypowiedzianym wprost morałem, by nigdy nie poddawać się". - Proszę państwa, to film na serial. Długi serial telewizyjny, życie tego bohatera – stwierdził Ryszard Łączyński, dyrektor Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków".

Bohater, którego życie naznaczyła II wojna światowa. Edward Mucha, żołnierz Armii Krajowej, na świat przyszedł na Wołyniu w 1925 roku. Jako kilkunastoletni chłopiec był świadkiem rzezi Ukraińców na Polakach. Jako niespełna 20-latek dołączył do Armii Krajowej, uczestnicząc m.in. w akcji Burza. Podczas II wojny światowej służył w AK obwód Garwolin. Miał pseudonim Komar. -

REKLAMA:


Wobec fali aresztowań AK-owców przez komunistów w połowie lat 40. ucieka na Zachód, gdzie zostaje żołnierzem Armii Amerykańskiej. Po powrocie do kraju, aresztowany i torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa, zostaje skazany na 4 lata więzienia.

Zdjęcia do filmu trwały 7 miesięcy. Kręcono je na terenie Pomorza Środkowego. Premiera miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, a bohater Edward Mucha uczestniczył w niej osobiście.

Edward Mucha zmarł przed 3 tygodniami, w wieku 96 lat. Film dedykowany był m.in. Ludwikowi Piłce z Trąbek, który również był w AK i brał udział w Akcji "Burza" We wrześniu 1939 r. walczył w 7 pułku Ułanów Lubelskich.

Wideo o flmie można obejrzeć TUTAJ.

Źródło: TVP3 Szczecin, własne, AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

jaaa (, #IP 72bebb6670) Odpowiedz

Nazwiska, zwłaszcza polskie - odmienia się -czy sie chce czy nie. Kto? - Edward Mucha Kogo? - Edwarda Muchy o kim? - o Edwardzie Musze. Podstawy j. polskiego