Ciekawe tematy z Garwolina

Od 1 grudnia wcześniejsi emeryci i renciści dorobią więcej

Dodano:
garwolin - Od 1 grudnia wcześniejsi emeryci i renciści dorobią więcej

GUS podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż ostatnio. Oznacza to, że od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia.

Każdy emeryt czy rencista może dorobić do swojego świadczenia decyduje się na to wielu z nich. Niektórzy jednak muszą być czujni i kontrolować, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia. Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Najnowsze będą obowiązywać od początku grudnia 2020 r. do końca lutego 2021 r. Powinni je sprawdzać emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści.

Nowe limity
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia jest to kwota 3618,30 zł brutto.  Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeżeli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 6719,70 zł brutto.

Z kolei uzyskanie miesięcznych przychodów w granicach od 3618,30 zł do 6719,70 zł spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 620, 37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 527,35 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Uwaga. W przypadku renty socjalnej obowiązuje inna zasada. Renta socjalna zostanie zawieszona już po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu.
Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który stanowi  podstawę wymiaru składek przy prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku renty socjalnej wpływ na zawieszenie mają również kwoty podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA:


Kto może dorabiać bez ograniczeń
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat lub 65 lat mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS.
Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1200 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do minimum. Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, również może zarobkować bez ograniczeń.

Więcej informacji o limitach zarobkowych można znaleźć tutaj: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/zmniejszenie-lub-zawieszenie-swiadczen-pracujacych-emerytow-i-rencistow.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

bajka o hipokryzji (, #IP b73ea3c286) Odpowiedz

Opowiem Wam bajkę...w jednym z powiatów w pobliżu stolicy leżącym nad rzeką nad którą kiedyś był most łukowy jest sobie żył sobie starosta który nie szkodził nikomu, tzw.swój chłop. Pewnego razu wyszła zaraza na świat i również na tą ziemię to była epidemia, więc ten dobry chłop mówi do swoich pracowników szanowni państwo zostańcie w domach bo szaleje epidemia trzeba unikać spotkań i dbać o zdrowie, do pracy będziecie przychodzić sporadycznie, podwładni gromko odpowiedzieli wiwat nasz władco i w domach pozostali kopiąc ogródki, robiąc zakupy, wyjeżdżając z bliskimi (mimo zakazów) na małe wypady w kraj.Wódz zauważył że naród buntowniczy i protestuje mu pod jego Szklanym Pałacem więc mówi...szanowni podwładni pozostańcie w domach lub protestujcie w autach... lud się dostosował, dostał mandaty za które władca nie chciał zwrócić kasy. A teraz władca zmęczony walką z pandemią zapragnął odpoczynku i wybrał się wraz z przybocznymi germkami - nadwornym sekretarzem, kanclerz administracji(to kobieta) więc niech będzie kanclerka oraz innymi służbowym powozem do królestwa zaprzyjaźnionego takiego co w fotografii robi i trzęsie w loży agrarnej radnego w Bieszczady , gdzież ten mały człowieczek ma swoją posiadłość i królewską daczę. Lulki, hulanki swawole się muszą dziać bo trzeba odreagować trudny czas epidemii i ciężkiej roboty dla podwładnych... A Wy szanowni poddani zostańcie w domach aby innych i siebie nie narażać... Ciąg dalszy bajki wkrótce.

Bedzie wyzsza srednia skladek w ZUS Norma 300%KOMUNA (, #IP 4a10d8f1ae) Odpowiedz

Medycyna, straz, policja, wojso i innni dzialajacy z coVid otrzymuja az o 100% wyzsze wynagrodzenia. Sztuczne i bardzo!!!celowe [pompowanie wyzszych skladek do ZUSu.