czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Wyrzykowski: Rządowe obostrzenia nakładana na przedsiębiorców są bezprawne

Dodano:
garwolin - Wyrzykowski: Rządowe obostrzenia nakładana na przedsiębiorców są bezprawne

- Rządowe obostrzenia od samego początku były bezprawne. Przeciwko tym obostrzeniom protestowaliśmy w Warszawie i w Siedlcach. Do dziś spotykają nas za to represje instytucjonalne, ale także wyzwiska ze strony części internetowych komentatorów. Fakty stoją jednak po naszej stronie, czego dowodzi wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu – pisze w komunikacie wystosowanym do mediów Paweł Wyrzykowski, koordynator Konfederacji na wschodnie Mazowsze.

22 kwietnia ubiegłego roku tamtejszy Sanepid nałożył karę 10.000 złotych grzywny na fryzjera, który pomimo obostrzeń kontynuował funkcjonowanie swojego zakładu fryzjerskiego. Dodatkowo otrzymał on mandat w wysokości 500 złotych.

- Fryzjer, podobnie jak wszyscy inni przedsiębiorcy, został bezprawnie zmuszony do zamknięcia swojego biznesu, co pozbawiło go środków do życia, a jego klientów - dostępu do usługi. Po odwołaniu się poszkodowanego sąd uznał, że wymierzenie kary odbyło się wbrew prawu. Ograniczenie działalności gospodarczej było niezgodne z Konstytucją. Sąd nie brał pod uwagę tłumaczeń fryzjera i jego klienta, dlaczego znajdowali się w zakładzie i dlaczego nie mieli założonej osłony ust i nosa. Sąd postanowił stanąć po stronie poszkodowanego przedsiębiorcy z innego powodu – komentuje sprawę Paweł Wyrzykowski, koordynator Konfederacji na wschodnie Mazowsze.

W uzasadnieniu wyroku czytamy:
"Zgodnie z art. 233 ust. 3 Konstytucji RP, ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać wolności i prawa określone w art. 22 (wolność działalności gospodarczej), art. 41 ust. 1, 3 i 5 (wolność osobista), art. 50 (nienaruszalność mieszkania), art. 52 ust. 1 (wolność poruszania się i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), art. 59 ust. 3 (prawo do strajku), art. 64 (prawo własności), art. 65 ust. 1 (wolność pracy), art. 66 ust. 1 (prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy) oraz art. 66 ust. 2 (prawo do wypoczynku). Rada Ministrów zrezygnowała z formalnego i przewidzianego w art. 232 Konstytucji RP wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Uznała, że przyznane jej zwykłe środki konstytucyjne w rozumieniu art. 228 ust. 1 Konstytucji są wystarczające, aby opanować istniejący stan epidemii. Dlatego do uregulowań prawnych dotyczących ograniczeń praw i wolności człowieka i obywatela mają zastosowanie wszystkie konstytucyjne i legislacyjne zasady, obowiązujące poza regulacjami właściwymi dla stanów nadzwyczajnych z Rozdziału XI Konstytucji RP. W związku z tym w celu wprowadzenia ograniczeń wolności i praw człowieka nie można powoływać się na nadzwyczajne okoliczności, uzasadniające szczególne rozwiązania prawne oraz okolicznościami tymi nie można usprawiedliwiać daleko idących ograniczeń swobód obywatelskich wprowadzanych w formie rozporządzeń".

REKLAMA:


Dalsza część uzasadnienia wyjaśnia: "ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny".

- W związku z powyższym w imieniu swoim i wszystkich, którzy wyciągają podobne wnioski co do bezprawnego zachowania rządu oraz zasadności samych obostrzeń zwracam się do wszystkich Przedsiębiorców w naszym regionie: Proszę, przygotujcie się do otwierania swoich biznesów z chwilą uprawomocnienia się tego wyroku. Przygotujcie się do walki o odszkodowania za zrujnowane biznesy, za krzywdę jaką obostrzenia wywołały pracownikom i klientom. Kolejne branże podejmują nierówną walkę o swoje prawa poprzez apele, pisma, większe lub mniejsze protesty, w końcu poprzez wspólne, branżowe przygotowywanie pozwów zbiorowych. Nie dajcie się skłócić między sobą i współpracujcie, aby rządzący ponieśli konsekwencje swojego szkodliwego postępowania oraz aby takie bezprawie i barbarzyństwo nigdy więcej się nie powtórzyło! -
apeluje Wyrzykowski.

Proszę Media ze wschodniego Mazowsza o przekazanie tego apelu w trosce o praworządność i godne życie w naszym kraju.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Miejskie Centrum Danych i Roz_danych (, #IP f56942decf) Odpowiedz

Odżywiajcie się zdrowo i naturalnie. Mam nadzieję, że wiecie co to znaczy i jak się to robi. Bądźcie aktywni ruchowo codziennie. Nie unikajcie słońca oraz świeżego powietrza, wizyt w parku, w lesie, na plaży, łące, w górach. Nie stresujcie oczu sztucznym oświetleniem oraz monitorami telewizorów, komputerów i smartfonów, żyjcie spokojnie, nie gnajcie. Nie unikajcie rozmów, uśmiechajcie się do siebie, interesujcie się sobą, mówcie sobie pozdrowienia. Przytulajcie żonę, męża, dzieci, partnerkę, partnera. Bądźcie życzliwi dla siebie i dla starszych bo i Wy będziecie kiedyś starsi. Nie oszukujcie siebie jak i innych. Uczcie się poszerzajcie horyzonty i zdobywajcie wiedzę. Żyjcie w taki sposób i zaczną znikać problemy.

ŻAL .pl (, #IP b226beebd5) Odpowiedz

pewnie ,że szkoda biznesu , ale zamykając go przerwiesz zarażanie - pomożesz życ , rozporządzenia są bublem prawnym - zgoda , ale przerwanie działalności( czytaj kontaktów) jest wymogiem ,bo staje w obronie wyższej wartości. P Wyrzykowski napisz pan coś mądrego - ŻAL .pl

Anioł Śmierci (, #IP b4afdf3a69) Odpowiedz

Szwecja nie zamknęła gospodarki i tam nie ma ani większej skali umieralności ani nie ma paraliżu ochrony zdrowia, przez co w Polsce umarło o 70.000 więcej ludzi na tradycyjne choroby niż w tym samym miesiącu rok temu. Czas pokazał kto miał rację i byli to ludzie myślący jak p. Wyrzykowski i inni nieliczni odważni.

(, #IP 7a4073825f) Odpowiedz

Człowieku niedługo nas zamkną w domach na stałe przez tą Twoją pandemię. Oglądaj więcej PISu w TVP.

kopsnij dalej (, #IP 2f0fff1812) Odpowiedz

To lista posłów zjednoczonej prawicy którzy 08.01.2021 zgłosili projekt, że obywatel, nie może nie przyjąć mandatu a może go co najwyżej zaskarżyć. Jest to pogwałcenie zasady domniemania niewinności przyjęte z prawa rzymskiego. Tacy ludzie nie mogą zasiadać w Sejmie bo nie mają zrozumienia podstawowych mechanizmów tworzenia i działania prawa. Brak możliwości odmówienia przyjęcia mandatu stawiał by Polskę poza nawiasem państw chrześcijańskich, których prawodawstwo opiera się na prawie rzymskim. Druk sejmowy 866. Jan Kanthak, Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Joanna Borowiak, Tadeusz Chrzan, Przemysław Czarnecki, Barbara Dziuk, Czesław Choc, Paweł Chreniak, Michał Jach, Henryk Kowalczyk, Krzysztof Janusz Kozik, Władysław Kurowski, Jacek Kurzępa, Krzysztof Lipiec, Marek Mateuszewski, Anna Milczanowska, Jan Mosiński, Violetta Porowska, Marcin Porzucek, Urszula Ruszecka, Paweł Rychlik, Zdzisław Sipiera, Sławomir Skwarek, Kazimierz Smoliński, Ewa Szymańska, Mariusz Trepka, Jan Warzecha, Patryk Wicher, Grzegorz Wojciechowski, Tomasz Zielinski, Ireneusz Zyska. Proszę o przekopiowywanie i udostępnianie tej informacji, w końcu autorzy są osobami publicznymi a wniosek jest formalny Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-duza-liczba-zgonow-dr-sutkowski-komentuje-dane-mz-swoiste-st,nId,4976453#comments4-1utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Bataliony miejski (, #IP c4da2bc8e5) Odpowiedz

Mlodym jest niezbedna praktyczna nauka zawodu z naciskiem nauka zawodu lub roczna obowiazkowa sluzba wojskowa.

Anioł (, #IP 84aa7d9601) Odpowiedz

Głupoty gadasz młodzieńcze, za mało znasz życie.. jest pandemia. Życie ważniejsze niż usługi.

... (, #IP 7a4073825f) Odpowiedz

Ty jesteś pandemia :D

Balcerek (, #IP a452ca5ce3) Odpowiedz

Ekonomia to dla Ciebie rozumiem termin równie abstrakcyjny co dadaizm. Co powiesz gdy wyłączą prąd, internet, zamkną sklepy, a listonosz nie doniesie emerytury, bo pandemia.

Kosa (, #IP 84aa7d9601) Odpowiedz

Było oszczędzać Balcerek, avteraz siedź zamknięty , bo umrzesz 😱

Anioł Śmierci (, #IP b4afdf3a69) Odpowiedz

Przez te twoje obostrzenia więcej ludzi umiera na choroby krążenia, płuc, nowotwory. Rekord śmierci od czasów II Wojny Światowej (podczas gdy w Szwecji też jest rekord, ale od 2018r.). Przy czym zgony w wyniku twojej pandemii stanowią ułamek promila tej smutnej liczby. Odczuwasz ten cyrk nie tylko na portfelu, ale też na zdrowiu chcąc się gdziekolwiek dostać.

Diabełek (, #IP 84aa7d9601) Odpowiedz

Tak zgadzam się z Panem aniołem , pandemia- życie jest najważniejsze było oszcedzaç s nie na głupoty.....